Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 441 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Při práci mysli na práci!
datum / id22.06.2015 / 456718Vytisknout |
autorProsecký
kategorieRecenze i neliterárníDalší dílo autora
témaDětské
upřesnění kategoriePyšná princezna
zobrazeno1556x
počet tipů17
v oblíbených1x
Při práci mysli na práci!

Když jsem vychovával děti své manželky, mlčel jsem. Když mi hodili na krk vnoučata, podvolil jsem se. Teď ale vozím na svém invalidním vozíku první pravnouče. Pustil jsem mu na tabletu „Pyšnou princeznu“ a rozhodl jsem se promluvit. Tato pohádka je příčinou našeho národního neúspěchu. Populismus, který z ní čiší, jako by vypadl přes kopírák některým nejmenovaným špičkám naší aktuální politické elity.

Ale popořádku. Na „Pyšné princezně“ je zrádné, jak nenápadně nám vsugeruje zcela mylnou představu o fungování společnosti. Na počátku projíždí král Miroslav se svou družinou tržištěm. Nevládne, jen se ukazuje a kyne. A s ním celý jeho aparát. Kdo v tomto okamžiku vykonává státní správu? To mají všichni neplacené volno?

Trhovci vychvalují své zboží a král jim odpovídá:

„Každá práce je nám platná, když ji děláš poctivě.“

To přece vůbec není pravda! Já můžu stokrát poctivě pěstovat ovce, stříhat je a spřádat vlnu, když ji konkurence doveze desetkrát levněji z Austrálie, je mi moje poctivost k ničemu. Ekonomický systém „Miroslavovy země“ (všimněte si, ta země ani nemá jméno, patří prostě Miroslavovi. Po jeho smrti ponese jméno jeho syna? I Severní Korea má nějaký státní název!) pochopíme, když králova družina přijede do lesa. Dřevaři totiž zpívají:

„Pro pár stromů státní les snad se nerozhněvá,

na stavení, na topení potřeba je hodně dřeva.“

Takže v Miroslavově zemi se za bílého dne krade dřevo ze státního lesa a král ani nemrkne.

Narcistní rysy krále Miroslava vyniknou i v dalších scénách. Místo aby vykonával řádně svou práci, hraje si na zahradě se stromky. Najme si tři malíře, aby namalovali jeho portrét, a když se mu většina z nich nelíbí, nechá je spálit, místo aby je poslal pro okrasu do nějakých škol nebo sirotčinců. Takhle plýtvá státními penězi! Jako poselstvo k princezně Krasomile posílá zase celý svůj dvůr, takže je k vládnutí evidentně nepotřebuje. Po celý děj je to splývající masa podržtašků. Z celého týmu má nějaké označení jen ministr Jakub, ale ani ten se k ničemu nesmí vyjadřovat. Plní jen královy rozkazy.

Po plytké odrhovačce ponocného se král Miroslav nějakým hnutím mysli rozhodne vydat sám za Krasomilou. Nikoho se na nic neptá, nevydává žádné pokyny, jen na cár papíru napíše jednu větu a zmizí. Takhle se chová král? Princ snad může odjet na zkušenou, ale král má především vládnout. Kvůli vidině nějaké pyšné ženštiny je pracovní absence neomluvitelná!!!

V Půlnočním království odevzdá ševčíkovi svůj královský šat (bez jakéhokoli písemného potvrzení, ačkoli jde evidentně o státní majetek pořízený, jak jinak, z daní obyvatel Země krále Miroslava – dále jen ZKM) a před jeho chatrčí potká výběrčí daní. Těm odevzdá na vyzvání celou svou hotovost na vyrovnání ševcových daní. Nejen že tak vydává zálohu na cestovní náklady, kterou musí později vyúčtovat, ale zcela evidentně platí moc. Později v administrativní budově Půlnočního království (PK) vidíme, kolik v měšci bylo. Jako numismatik to odhaduji na ekvivalent asi 15 tolarů. To je zcela zřejmě příliš. V ševcově provozovně jsme nepozorovali žádné zásoby materiálu, ani rozpracované výrobky. Jeho obrat musí být hluboko pod hranicí pro DPH. Miroslav asi vychází ze sazby daně z příjmu ve své zemi a ta tak musí být pěkně mastná.

Zastavím se ještě u zákazu zpěvu. Už Jan Antonín Baťa říkal:

„Při práci mysli na práci!“

Na rozdíl od pokryteckého populismu v ZKM je ekonomika PK zaměřená na výkon a při něm zpěv zdržuje.

Zatímco v ZKM mezi úředníky žádná hierarchie nepanuje a všichni jsou zcela závislí na Miroslavovi, jako se všichni úředníci a funkcionáři třásli před Stalinem, v Půlnočním království vidíme jasnou správní strukturu. Existují tam obětaví výběrčí daní. Za nezodpovědnými plátci musí jezdit až do lesa. Už vidím, jak nás naši finančáci u nás doma prosí, abychom zaplatili. V dětech tak vzniká dojem nejen, že daně jsou špatné, ale že také že se o ně nemusejí starat. To jednou šeredně narazí na Daňový řád Zákon č.458/2011 Sb.!!!

V PK kromě výběrčích dále pracuje i několik králových rádců. Ti mají na rozdíl od Miroslavových nohsledů přece jen určité slovo a jasné kompetence. Jeden je kancléřem, druhý ceremoniářem a třetí strážcem pokladu. To, že si rozdělují peníze z vybraných daní, není nic špatného, protože státní správa něco stojí. Z čeho mají rádcové žít? Mají na tom být tak jako parta krále Miroslava, která dostává tu a tam nějaké drobné z jeho milosti a musí držet hubu a krok?

Děj pokračuje tak, že se král Miroslav nezodpovědně motá jako zahradník na Půlnočním zámku a vůbec se nezajímá o ekonomický vývoj  u sebe doma, princeznu nakonec obloudí a prchá s ní Půlnočním královstvím. Musí to být nezodpovědná holka, když se zahodí se zdánlivým bezzemkem. My na jejich putování vidíme, že Půlnoční království na tom vůbec není zle. Fungují živnosti jako uhlíř a mlynář a dřevo se sváží smyky do vodních nádrží, protože je nikdo nemusí ze státního lesa pokoutně krást.

Půlnoční král vyhlásí pátrání po princezně a my jen s údivem sledujeme, jak perfektně funguje v PK krizový management. Jednotlivé skupiny vyrážejí a vracejí se s hlášením a rádci plní svou úlohu. V očekávání generační výměny ale vycítí svou šanci Vítek. Kdo to je? Pouhý praporečník v Půlnoční družině. Už na počátku pomlouval svého zaměstnavatele a teď se ho chystá kvůli kariéře zradit úplně. Ve zmatcích se chápe velení nejprve jenom jedné z pátracích družin. Když však stará chůva diktuje králi návrhy zákonů (co tomu může ta bába rozumět? Jasně, že ji zajímá jenom snížení daní, ovšem z čeho chce mít starobní důchod, to už nedomyslí. Navíc je každému jen trochu chytrému poddanému zcela jasné, že král Miroslav daně zvýší, všichni se ale bojí říct pravdu), pochopí praporečník Vítek, že teď už je možné všechno. Navíc si dobře pamatuje, jak sešlý byl Miroslavův ministr Jakub. Kdopak ho asi nahradí? Vítek se chápe slova, stává se mluvčím nového zákonodárství a symbolicky pokleká před králem Miroslavem a Krasomilou.

Nakonec král Miroslav podhodí na svatbě svému obyvatelstvu milostivě velký koláč, jako vláda podhodí důchodcům 600,- Kč a oni jsou za ten dar, který zaplatily jejich vlastní děti v daních, neskonale vděční. No potěš Pánbůh!

 

 

 

 

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

20.08.2015 11:23:12dát kritice tipProsecký

Díky!

20.08.2015 07:17:14dát kritice tipZuzulinka

bezvadné...to jsem potřebovala:)

23.07.2015 08:56:10dát kritice tipProsecký

Díky, Kapso.

17.07.2015 09:50:02dát kritice tipKapsa

Královsky jsem se bavil...

12.07.2015 16:00:26dát kritice tipGrisha
Ze statnýho lesa uděláš státní. Tak to mě málem roztrhalo :-D
Hele dobrý, bavila jsem se.
10.07.2015 20:11:04dát kritice tipStvN

Vtipné to je. Já tuhle pohádku nikdy neměl rád.

07.07.2015 00:45:03dát kritice tipSan Juan Bautista

Ano. Hlavní je talent (geny).

06.07.2015 12:01:08dát kritice tipProsecký

Souhlasím s tebou. Učit se musíme, ale to nemusí stačit. Ne všichni se něco naučí.

05.07.2015 23:33:09dát kritice tipSan Juan Bautista

Učíme se (3x), jak si přál už soudruh Lenin. Je jen otázkou, jestli si osvojujeme kladné, či záporné dovednosti a znalosti. :-)

05.07.2015 16:08:15dát kritice tipdítě_na_skleníku

:)*

05.07.2015 10:06:22dát kritice tipProsecký

Učíme se, Bautisto, celý život, viď!

02.07.2015 22:31:14dát kritice tipSan Juan Bautista

Řekl bych, že smajlík :-) má do rozčilování se celkem daleko. Spíš jsem z toho (že jsem kdysi volil ptáky) smutný.

Ano, Markovič byl o třídu (možná i dvě) lepší než Šimek s Bubu. Nicméně i od té, jak uvádíš, plýtké dvojice se máš co učit. ;-)

02.07.2015 08:40:36dát kritice tipProsecký

Nazdar, Bautisto,

nevím, proč se tak rozčiluješ! Pokud chceš diskutovat, tak mluv k věci.

Jinak podle mě je obrovský rozdíl mezi Bubílkovou/Šimkem (to bylo tak plytké) a Markovičem!

 

01.07.2015 21:39:03dát kritice tipSan Juan Bautista

Jo, a příště s avízem (já to stejně zjistím). :-)

01.07.2015 21:38:26dát kritice tipSan Juan Bautista

Komunisty ne, aleši, ale jednou (v roce ´96) právě i ODS, než se hezky vybarvili (ne, že do té doby se vůbec nevybarvovali). Ještě teď mám sto chutí si za to pořádně nafackovat. :-(

01.07.2015 15:07:19dát kritice tipMnějéša

Dobrý nápad, pěkně dotažený.

30.06.2015 07:34:05dát kritice tipaleš-novák

takže dokonce komunisty...tak nic, no.

29.06.2015 23:35:57dát kritice tipSan Juan Bautista

Aleši: ne, ne, neprozradím. :-)

Prosecký: viz můj minulý komentář, nemíchej se do politiky. To, co uvádíš, jsou jen jejich populistický kecy. Ale já se ptám: jak toho dosáhnou? S ódéesáckou špinavou minulostí. Jedinej, koho trochu z té bandy uznávám, je pan kníže, a to ještě spíše z důvodu jeho původu, než nějakých osobních zásluh. Jinak škoda slov. Nicméně samozřejmě stokrát lepší než modří ptáci, to dá rozum.

Mimochodem, já tu srovnávání Babiše s Kalouskem nevytáhl. Celý toto dílo je stejně trapný jako tvý další kecy, jen jakási exhibice radikálních názorů, řemeslně chabé, neoriginální... Takových "pamfletů" jsem už četl, jéje... Jen další zbytečnost. Dobrou politickou satiru dělali třeba Šimek s Bubílkovou, to mělo nějakou jiskru, nebo kdysi Markovič na Slovensku. Neříkám výbornou, ale dobrou. Ale tohle? :-D

Howgh.

29.06.2015 18:59:04dát kritice tipProsecký

San Juane, ty je oba osobně znáš? Asi nerozlišuješ jemné nuance. Pokud Kalousek krdl, je třeba podat trestní oznámení apod., pokud ale někdo je schopen přehlédnout konflikt zájmů v řádu miliard, je to mnohem zásadnější problém. To už nehovořím o krocích TOP 09, ktré jednozančně schvaluji:

- superhrubá mzda

- spoluúčast ve zdravotnicví

- snižování schodku státního rozpočtu

- tlak na mandatorní výdaje

- podpora malého podnikání

- posun školství k praxi

Prakticky s každým návrhem TOP 09 můžu souhlasit. Jaký profil máš ty? 

29.06.2015 12:36:20dát kritice tipaleš-novák

San Juan: zřejmě volíš ANO? a před tím VV? a předtím...? :o)

29.06.2015 11:59:11dát kritice tipSan Juan Bautista

Na rozdíl od Kalouskova. :-DDDDDDDDDD

Tak dobře jsem se už dlouho nepobavil. ŽÁDNÝ, alespoň náš politik, není dostatečně slušný ani demokratický, obzvláště bývalý posluhovač ódéesáckých mafiánských klik, který teď hrozně předstírá férovost a čest.

:)))

To se vážně povedlo... Hele, drž se své satiry, a vážné, hlubší diskuzi o politice se raději vyhni - pokud nechceš, aby tě vzdělaní lidi měli za trubku. A nebo si ze mne utahuješ i v tomto případě. To bych bral. Legrace ti skutečně jde.

27.06.2015 08:44:37dát kritice tipProsecký

Já jsem tím chtěl říct, že Babišovo chování určitě není liberální a demokratické, ba ani slušné, na rozdíl od Kalouskova, i když oběma jde o politickou moc.

27.06.2015 01:21:09dát kritice tipSan Juan Bautista

S těmito historickými érami bych to fakt nesrovnával. To už je dost mimo mísu...

26.06.2015 21:46:31dát kritice tipProsecký

Fyzikové už dávno řešili, že kláda, na které jedou po skluzu, by se s nimi otočila do strany.,

26.06.2015 18:20:36dát kritice tipKamil Sikora
Ještě bych dodal, že děda s babičkou, chytající zbrojnoše do pytlů, se dají považovat za disidenty PK a měl by je čekat uranový důl. Také skluzavka pro kmeny vyjadřuje technologickou převahu PK nad ZKM a jen nešťastným řízením osudu se mohlo stát, že si ten bídák M a jeho metresa K po zásluze nesrazili vaz.
26.06.2015 14:00:24dát kritice tipProsecký

Jde jim oběma o to samé. To jistě. Ale je velký rozdíl mezi Bachovým absolutismem a 1. republikou.

26.06.2015 13:43:14dát kritice tipSan Juan Bautista

Ale oběma jde o to samé. Co do angažovanosti jsou si rovni, jen jdou každý jinou cestou.

26.06.2015 08:57:53dát kritice tipProsecký

Svatý Jane, asi ne. Pro mě je mezi Babišem a Kalouskem setsakra velký rozdíl.

25.06.2015 21:52:59dát kritice tipSan Juan Bautista

Ty bys měl jít do politiky, čéče. Babiš s Kalouskem hadra... :-D

23.06.2015 16:11:08dát kritice tipflorian

Tak, tak; a to si myslím, žes' byl k různým dalším nešvarům ještě hodně milosrdný.

22.06.2015 23:54:53dát kritice tipEvženie Brambůrková

Tak to tedy ve skutečnosti je. A já n to  čumím tolik let a až nyní to vidím b pravém světle.*

22.06.2015 22:19:31dát kritice tipKočkodan
Ještě že to už nemůže číst Vladimír Ráž, ten by z toho možná byl v ráži. 

To já vůbec neskřípám chrupem, že mi Diana hodila na hlavičku avízo. 

A pohled na Písmáka máme velmi podobný.
22.06.2015 18:00:34dát kritice tipProsecký

Dámy a pánové, děkuji! V legraci vidím hlavní význam Písmáka pro mě.

22.06.2015 16:18:06dát kritice tipDiana

To je TAK dobré, že musím poslat pár avízek :-)

22.06.2015 10:40:11dát kritice tipČudla

Hodně dobré. /*

22.06.2015 10:11:55dát kritice tipOldjerry
korektor

Jsi Pašák, Prosecký, bo jsem to četl jako  dobrou detektivku, t.zn., že má  žena na mne mluvila během čtení zbytečně - vůbec nevím, co chtěla. Dal bych i výběr, kdybych jím vládl...

22.06.2015 09:36:01dát kritice tipDiana

Tak dokonalý ekonomický rozbor nelze bez adekvátního vzdělání posuzovat. I já jsem podlehla demagogii této pohádky a uvěřila, že král Miroslav daně sníží!!! O povolení zpěvu a jiných škodlivých svobod  ani nemluvíc! Jdu se stydět, tobě však děkuji, že jsi mi otevřel oči...**********

22.06.2015 08:50:09dát kritice tipaleš-novák

výborná recenze!!! :o)

hned se mi vybavil leitmotiv (nebo liedmotiv?) z jiného dobového filmu:

"...až všichni všechněm všechno dáme, tak budem všichni všechno mít dohromady..."

místo, aby se ta doba vzdalovala, naopak se spíš přibližuje...Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.