Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 434 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+7 neviditelných
Mušličky a moře
datum / id06.08.2015 / 458169Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno964x
počet tipů8
v oblíbených0x
Mušličky a moře

Melancholické děvče

Vypadala jako Štursovo Melancholické děvče. Vyčesané vlasy, pokrabatělé, pleť bez krve jako socha. Na krku jí svítila hvězdička. Prsty ťukala do displeje telefonu, fialkový lak dodával té neživotnosti na výrazu. Na Můstku zmizela v lapidáriu cestujících. A vagónem někam k Rajské zahradě uháněla stopa melancholie.


Boty

Na Želivského vystupuje z metra muž s květinami. Dvoumetrový manekýn v obleku a poněkud těžkých botách. Ty květiny a ani oblek nepůsobí smutečně, jen jeho boty. A ty prý prozradí vše.


Tetovanka

Náměstí míru prorůstá šlahouny svého těla: jsou z inkoustu a rostou divoce a lesknou se potem. Fortelná blondýna v tílku a červené sukni, s paží celou od květin. Možná se jmenuje Adéla. A běda, jestli ještě nevečeřela.


Obrázky na pomezí

Čas limonád a nahých pohledů, srpen na svém kraji. Zadnice dívek, kypící ze šortek, se lepí k sedačkám autobusů a v kožence potom zůstává otisk jak v mýtické roušce. Těžko si ale někdo vzpomene nazítří, natož po dvou tisícovkách let. Tyhle obrázky nemají valného smyslu, prostě jen jsou. Někde mezi limonádou a nahými pohledy, na kraji srpna.


Mušličky a moře

Možná že pod španělskou oblohou, uprostřed vírů slaného vzduchu a s horizontem perlivého tyrkysu před sebou, kdosi plní své básně mušličkami a mořem. A ony jsou pak jako obrázky pana Joana. Třeba je píše prstem do písku, ty své kruhy, anebo je jen tak vykřikuje spolu s racky, kdo z koho. Tady, daleko v hlubinách pevniny, si musíme mušličky a moře hledat. S mušličkami to není zase tak špatné, dá se říct. Moře, ó moře, to už žádá práci ducha. Alespoň že slunce nám srpen dopřává plnými doušky.  


Večer na sídlišti

Srpnový podvečer, kočka spí, zkrvavělé slunce se opírá do oken protějšího paneláku, takže vypadá jako obytné řeznictví. Sousedi se loučí s návštěvou, ta mizí v propadlišti výtahové šachty. Je čas večeře. Po zdi domu bude se bude plazit vůně menu televizních receptur, prošplhá až k poslednímu patru, mine antény a jako posmrtný pel splyne se signálem. V jeden okamžik byty rozezvučí zprávy, uprchlíci proběhnou domácnostmi, někteří proplavou po hladinách polévek až do svobody. Venku se pak setmí, zacinkají sklenice, zacinkají umíráček. 


Koule ve vesmíru

I tohle město, tak jako všechna, pluje vesmírem. Za nocí, kdy občas ještě vyrážejí hvězdy, je to jasnější. Věžáky čekají jen povolení ke startu. Nikdy nepřijde. Opilé čtvrti jsou taková malá kosmická městečka, kde se experimentuje se stavem beztíže i prudkou gravitací. A milencům proudí skrze žaluzie měsíční světlo, ta závrať má pruhy, jeden jako druhý. Vše se opakuje. 
Názory čtenářů (Skrýt smazané)

08.09.2015 11:48:07dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Melancholické děvče a Boty mě sice nezasáhly, ale dál se mi to začalo líbit. Tip.

14.08.2015 16:48:15dát kritice tipMarcela.K.

Tak to mě nenapadlo, psát si do telefonu :-) ono by to taky do toho mýho (13 let staré Nokie) šlo blbě...můj "skicák" je Písmák ;-)

Dík za odpověď, jsem si to tak nějak představovala...

 

11.08.2015 10:08:34dát kritice tiptakjinak

Spousta obrazů... krásných... ***

10.08.2015 23:03:35dát kritice tipMovsar

díky, lidi.

červenou knihovnu snad ne, snadraději akt v textu.

marcelo, díky za chválu. většinou to píšu na místě, do skicáku telefonu, někdy to pak dobarvím později, už v ateliéru poustevny :-)

08.08.2015 15:19:54dát kritice tipFruhling
Od Tetovanky dal to sakra jede.
08.08.2015 11:25:52dát kritice tipMarcela.K.

Jak to píšeš? Doma, nebo "na místě" - do notýsku? Nechápu to. Nebo si to fotíš? Třeba tu dívku mizející v davu...

Jak zachytíš ty momenty, které přece mozek nemůže ani všechny uchovat? Nebo máš tak velkou hlavu, že na ni neseženeš ani klobouk ? :-)

07.08.2015 17:26:03dát kritice tipJosephina

možná bys jako vedlejšák mohl psát lechtivou červenou knižnici ...  jen tak pro radost a pro pobavení sebe i druhých (nic morbidního, jen takovej erotickej lehkej humor ...)

07.08.2015 07:29:17dát kritice tipaleš-novák

Obrázky na pomezí...turínského plátna

06.08.2015 19:11:01dát kritice tipKočkodan
Boty

Nepřestává slunce sálat,
do obuvi pražit, prát,
co se děje uvnitř kanad,
to nechtějme raděj znát...


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.