Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+15 neviditelných
Popadaní spasitelé
datum / id22.09.2015 / 459681Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno1038x
počet tipů4
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Popadaní spasitelé

Komisař

Komisař myslí na Něhu. Svědkyně Něha L. se měla dostavit k výslechu v pravé odpoledne. Místo u stolku s lampičkou ale zůstává prázdné. Komisař lampičku vypíná, šetří energií a státním rozpočtem. V nastalé tmě komisař myslí na něhu. 


Daške

Daške se vydal do světa až z dalekého Taškentu. Autobus ho přivezl na Florenc v pravé dopoledne. Muž, ještě celý rozlámaný z dlouhé cesty, se ihned sklonil k zemi a z dlažby vytáhl kamennou kostku. Pak sáhl k váčku u pasu, kostku posolil a nabídl svým krajanům. Ti ihned spustili povyk a Daškeho chtěli fackovat. Měli mu za zlé, že se příliš brzy učinil domácím v cizí zemi. 


Vůně

Kolem třetí město mumrajovatí. Lidem už přestává vonět práce, a tak vyrážejí za vůněmi života. Někdo do parfumérie, tam se zavine do vanilkového listu a jako brouk znehybní. Jiný se smísí s oparem kávy a čokoládového bonbónu, zesládne jako písně popmusic. Další se vydá do květinářství a zešílí v lánu divokých slunečnic. A ještě jiný zvolí drogerii: koupí láhev ředidla, mikrotenové pytlíky dostane zdarma. Zde je člověkem, zde nakupuje!


Popadaní spasitelé

Sotva tramvaje vyvezly spáče z ložnic, už drnčí telefony a řeší se věci k blahu světa. Alespoň tón řečí o tom svědčí. Na stanici se vůz vždy otřese, kdo by se taky při vědomí tolika neduhů lidstva netřásl, a spasitelé popadají i se svými ajfounky na dlažbu. Ale zastoupí je okamžitě jiní a záchranné akce začínají nanovo.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

23.10.2015 20:59:26dát kritice tipMovsar

:-) díky, já je po ssobě nečtu, skoro nikdy, ale teď jsem je trochu nějak probíral a musím s tebou souhlasit. některé jsem taky četl nějak ztěžka. tak to na googlu taky očíhnu.

23.10.2015 13:00:43dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Komisař a Něha i Daške a posolená dlažka jsou hezké obrazy. Líbí se mi slovo ...mumrajovatí... -- natolik, že se ptám googlu, je-li tohle slovo (alespoň v psané formě) tvým originálem. I kapitola o vůních je úžasná, stejně jako Popadaní spasitelé. Tip.

P.S. Je zajímavé, že tvě texty mě buďto okouzlí a nadchnou, nebo je naopak vůbec nemohu dočíst :-)Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.