Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

Na maškarním plese - fejeton
datum / id09.10.2015 / 460207Vytisknout |
autorkuča
kategorieFejetony
zobrazeno804x
počet tipů6
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Kdysi dávno. Jó, to byly časy...

Na maškarním plese - fejeton

                                                  


   U vchodu se mi připletl pod nohy kovboj, co fackoval piráta a nadával zubní pastě Jen tak tak, že jsem tělem zaštítil vlastního broučka i princeznu. Ano, byl jsem na dětském maškarním plese. Děti si účast vyprosily, a tak manželka látala krovky i tykadýlka, lepila korunku, leštila střevíčky. Těšil jsem se na příjemné pohovkové nedělní odpoledne, ale žena vyřkla nemilosrdný ortel. S dětmi půjdu samozřejmě já. Ustrašeně jsem pípl, že rád a s chutí a bylo rozhodnuto.
   V sále kulturního domu se mi děti okamžitě ztratily a já s povzdechem dosedl na volnou židli. Chyba! Byla nejen volná, ale i mokrá. Dětská limonáda prosákla džínovinou i bavlnou, polechtala pokožku a já byl stoličkou lapen podobně jako pohádková Smrt kmotřička.
   Odlepil jsem se, to ano, ale mokrá mapa na kalhotách škodolibě upozorňovala, abych se k lidem neotáčel zády. Vyhledal jsem dítka a oznámil, že musíme odejít. Brouček procedil se zarputilým výrazem cosi mezi sevřenými zuby, princezna se rozplakala. Kapituloval jsem a pustil děti zpět do tanečního reje.
   Hudební nabídka diskžokeje, který karneval zároveň i moderoval, mě, mírně řečeno, zaskočila. Výkonná aparatura jela na plné obrátky a nekompromisně masírovala ušní bubínky všech přítomných. Textům jsem většinou nerozuměl, ale snad to bylo tak lépe. Z pochycených útržků se ježily vlasy hrůzou. Buď to bylo o parní mašince s vlakem opilců, o tom, že se polámali mravenci, anebo se evidentně koktavá zpěvačka pokoušela Š,š,š, šepotat. Dětí se ale bavily s nenucenou uvolněností a proti výběru písní neprotestovaly ani náznakem. Raději jsem vycouval do výčepu... Coby motorista jsem poslušně zakoupil teplou, přeslazenou limonádu, po číšníkově výhružném pohledu nechal vysoké spropitné a vrátil se zpět.
   Dorazil jsem právě včas. Hromadnou rvačku prý vyprovokoval námořník, který nadával černokněžníkovi, kvůli berušce, jiní ovšem tvrdí, že za vším stála housenka, co jí kominík nevrátil autíčko, kdo ví.
Faktem zůstává, že většina masek se zapojila do rvačky s opravdovým elánem. Některé vřískaly nadšením, jiné pištěly strachem, všechny pak rozdávaly rány s jistotou profesionálních rohovníků. S ostatními dospělými jsme se zprvu domnívali, že situaci rychle zvládneme, ale nakonec se náš průnik do bitevní vřavy změnil v záchrannou operaci vlastních dětí. Našel jsem je - princeznu zakousnutou v lýtku kovboje, broučka visícího na zádech ledního medvěda.
   Rychle jsem uchopil potomky a vlastním tělem kryl jejich ústup z bojiště. Broučkův zarputilý výraz i princeznin pláč zmizel až při druhém zmrzlinovém poháru v blízké cukrárně. A mamince prý také nic neřeknou...
   No nevím, jak já ji znám, dostane všechno a z každého.

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

15.10.2015 11:04:56dát kritice tipZordon

Skvělá reportáž :D

10.10.2015 12:52:51dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Takovej nářez jsem po prvních větách nečekala. Skvěle.Tip.

10.10.2015 07:57:52dát kritice tipDiana
Barvitě a humorně napsáno. Ohromně pobavilo! ***
09.10.2015 11:38:11dát kritice tipKočkodan
Na maskarním plese
bitka sílí znacne,
díte hodne snese
a krve je lacné.
09.10.2015 11:02:38dát kritice tipKapsa

: )   je pravda, že děti všechno okoukají od dospělých, hlavně to špatné a nejhorší.

Mé dcerka výborně kopíruje sprostá slova včetně gest a babička ji naučila pěknou básničku, kterou ihned prezentovala ve školce:

 

Máme doma kohouta,

ten nám sere do kouta

 

Já mu řeknu ty vole,

běž se vysrat na pole

09.10.2015 10:32:19dát kritice tipHildegardaWolf

krásné časy...

09.10.2015 09:14:17dát kritice tipaleš-novák

čili klasický průběh vesnické tancovačky, jen v dětském obsazení :o)Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.