Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 440 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+9 neviditelných
Drzá moucha
datum / id27.10.2015 / 460824Vytisknout |
autorOldjerry
kategorieFejetonyDalší dílo autora
témaPřírodní
upřesnění kategorieZahrada na východní stráni
zobrazeno1916x
počet tipů9
v oblíbených0x
Prolog

Za ta léta jsem tu, na zahradě, přistihl už pár raritních živočichů.  Sršně, který měřil téměř šest centimetrů. Neohrabaný, pomalý... asi proto už dál nedoletěl... otakárka fenyklového, lišaje svlačcového, drvopleně obecného, hranostaje, divokého králíka černobílého, ... tentokrát to byla moucha.

Drzá moucha

Drzá moucha

Zase vosy, co ty se nás letos natrápí...  přemílal jsem někde za čelem při věšení vosolapek, amatérsky vyrobených z několika PET lahví, zavěšených na trasách, po nichž se vosy slétávaly do mně nepřístupného hnízda mezi dvěma palubkovými stěnami zahradní chaty. Lahve byly  ve dvou třetinách výšky opatřeny otvory jimiž se vosy ochotně prodíraly  za vůní nahnilých meruněk rozšlehaných do vody v láhvích.

Cestu zpět už nenacháDřevodělka fialovázely a po delší době létání v malém prostoru, unaveny, spadly do tekutiny, aby se jí napily naposledy. Asi po dvou dnech jsem musel lahve vylít, obsah zakopat a udělat novou náplň. Jdu znova věšet  a tu koukám: veliká, ale o-prav-du ve-li-ká... černá modravá moucha... na mou duši! dobré tři centimetry! si to klidně namíří do vletového otvoru k hnízdu, když předtím s váhovou převahou odstranila několik oprávněných vos z nejbližšího okolí vletu.  Chvilku jsem koukal jak z jetele, zavrtěl jsem hlavou a pověsil další láhev. U vletu, či vlezu, zase  rozčileně poletovalo asi deset vos.  Z díry pomalu vylezla ta černá obryně a - podle mého pocitu naprosto suverénně - odletěla kamsi do koruny vedle chaty rostoucí, již částečně odumřelé jívy. 

Pak už nebylo důležité, co jsem dělal... Když jsem pak přijel domů (na zahradu jezdíme čtyři kilásky), uložil věci, umyl Jardu a snědl večeři, usedl jsem ke Kryštofovi, což je moje poněkud dost přerostlá kalkulačka, psadlo, koukadlo a jánevímcoještě, otevřel a hledal velkou černomodrou mouchu...

...a našel. 

Jenže: žádná moucha to nebyla, ale velká včela, samotářka, která si hnízdo buduje nejen ve starých stromech, ale i v kmenech a větvích měkkodřevých stromů, ovocných, olší, lip, topolů, vrb...a už je to tu: jíva...  je...   samozřejmě...  vrba.

Dřevodělka fialová...

Dřevodělek je celý rod, některé žijí i ve Skandinávii, Německu a Polsku, ale tahle fialová frajerka se u nás vyskytuje četněji spolu s Dřevodělkou potulnou jen na Jižní Moravě a jednotlivě i ve více místech v Čechách.

Napsal jsem o tom doktorovi Kubačkovi z Opavy, který je oborníkem a znalcem. Odpověděl, že takto severní výskyt naší dřevodělné fialky je dost ojedinělý. Tři odpoledne jsem hlídal okolo chaty a koukal do koruny jívy až mne bolelo za krkem, ale dočkal jsem se. Velebně se snesla na malý květ popínavky Akebie pětičetné, který svým tělem zcela přikryla. Jako modelka vydržela i to, že jsem se k ní přiblížil na méně než metr, exhibicionistka jedna!

Chystal jsem se udělat ještě snímek jistoty, ale asi jsem se pohnul rychleji a včela to považovala za ohrožení. Odfrčela jak vrabec před dravcem...

Dobře, že se mi snímek skoro povedl... okolí sice nic moc, ale včela vypadá skoro jako živá.

Už nikdy za ty dva roky jsem ji ani nezahlédl... musel jsem vrbu porazit a jiný panelák asi neuznala za dost dobrý, ač starého ovocného dřeva mám na zahradě hafo. Možná, že jí chyběly ty vosy... nevydržely mé rafinované úskoky a útoky a raději odletěly bydlet do většího bezpečí.

Nějak se mi, na rozdíl od té dřevodělky, po nich nestýská...
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

30.10.2015 07:33:38dát kritice tipKapsa

No, mě hned napadlo mezidruhové křížení. Já si myslím, že včely samotářky to mají jako lidé...

...když jsou dlouho sami, na své lodi... ; )

30.10.2015 02:03:31dát kritice tipfialka...

Sledovat hmyz lupou je úžasné, chápu broukaře... fejeton také skvělý :-)

29.10.2015 20:46:37dát kritice tipOldjerry
korektor

Je jich málo, nežijí totiž ve společenství... záletnice? takhle jsem o tom nepřemýšlel...  já si myslím, že (v lidském podání) spíš zlodějka...(:-D

29.10.2015 13:17:04dát kritice tipKapsa

Krásný text.

Takovou ,,mouchu" jsem nikdy neviděl, ikdyž se maskuje jako včela a užívat si lítá za vosama - rozpolcená osobnost.

Je to vlastně záletnice.

28.10.2015 15:19:20dát kritice tipOldjerry
korektor

Dobrý den,

nevěděl jsem, že existuje literární web Písmák. Je zajímavý, tak jsem si ho přidal k oblíbeným. Váš mail mne vždy potěší, protože přírodě oddaných a přírodu pozorujících lidí, není moc.

Přeji příjemné prožití slunných podzimních dní.--RNDr. Milan KubačkaNatura Opava – Czech Republicwww.natura-opava.orgwww.facebook.com/naturaopava

28.10.2015 12:28:14dát kritice tipHesiona

Pomohl jsi mi vyřešit záhadu letošního léta, Jardo. Už jsem na ni skoro zapomněla, ale taky jsem ji letos u nás viděla. Veliká a krásně vybarvená :)

28.10.2015 09:15:41dát kritice tipaleš-novák

líbí se mi tvůj vědecký přístup :o)

27.10.2015 23:14:51dát kritice tipOldjerry
korektor

Alexka - Mám vlastní, dobrý a skoro shodný snímek, ale použil jsem obrázek z internetu, protože  svůj bych musel nejprv někam vkládat na net...

Kočko - dík, to je hezké...

Lnice - asi proto jsem ji už na zahradě neviděl (:-D

Zordone dík

27.10.2015 18:29:32dát kritice tipAlexka

Ten snímek je parádní... a text samozřejmě taky :-)

27.10.2015 18:24:51dát kritice tipZordon

kráska

27.10.2015 17:16:32dát kritice tipLnice

ještěže neví, že jsi ji nazval mouchou a k tomu drzou:-) určitě by se urazila:-)***

Kočkodane pěkné*

27.10.2015 15:07:00dát kritice tipKočkodan
Nebyla to moucha tse-tse,
šlo o včelu dřevodělku,
věčně se ti spinkat nechce,
což nás, Jardo, těší vcelku... 


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.