Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 443 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Interview s neznámou malířkou
datum / id16.01.2016 / 463507Vytisknout |
autorGogin
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno1367x
počet tipů4
v oblíbených0x
Prolog

nereportáž

Interview s neznámou malířkou

Možná právě čtverce čajových vůní  způsobily, že se myšlenky na chvíli obrátily jenom k barvám... Karmínová, šarlatová, cihlová, korálová, královská, ultramarínová, kobaltová a další, další barvy. A když se jedná o barvy, tak je už to jenom krůček, aby se pozornost zaměřila třeba na obraz na stěně. Všechno dohromady září v jedné velké kytici.


Na světle už byl nápad dozvědět se něco víc o této malířce. Co dozvědět se, přímo si s ní popovídat, nebo dokonce s ní udělat rozhovor. A tak jsem se svěřil s tímto nápadem – řekněme – kontaktní osobě, jejímž prostřednictvím se ke mně zmíněný obraz dostal.  Tato kontaktní osoba souhlasně přikývla.


Jenže za pár dní už všechno bylo jinak. Prý to zmíněné malířce ani neříkala. Ona výtvarnice se nedokáže prezentovat. Zkrátka své obrazy nedovede prodat. Několikrát jí navrhovala aby zašla do rámařství a nabídla, že své malby vystaví, třeba si je někdo koupí. A nic.


Tak jsem se smířil, že žádný rozhovor tedy nebude. Tedy žádné interview . Nakonec všechno nechť je jak má být, za zmíněnou malířku hovoří především její obrazy. A nějaké informace jsou přece jenom známy. Jmenuje se Jaroslava Oravová a není bez zajímavosti, že byla manželkou nedávno zesnulého  básníka Miroslava Oravy. Její obrazy nejsou ve velkých galeriích, za to vnášejí  radostnou náladu do příbytků přátel a známých.


Malířka Jaroslava maluje téměř výhradně obrazy květin, ale pořádných květin. Nejsou to žádné skleníkové kytičky. Tyto květiny jsou plné slunce, ohně, větru, který se rodí někde možná v horách na Balkáně.


Je pátek večer, nikam se nejde, venku slabě nasněžilo, z rádia zní jazz, voní čaj… Je pátek večer, možná už sobota nad ránem, hodinka mezi drakem a hadem.  Na stěně se usmívá obraz kytice divokých květin, stejně  jako každý den.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

17.01.2016 14:43:30dát kritice tipMinty

Místy mě zarazila nadbytečná interpunkce, trochu přitěžuje plynulému čtení textu.

Na druhou stranu obrazově to plynulo docela hezky, asociačně se mi to líbilo a dávám tip.

17.01.2016 10:42:45dát kritice tipGogin

upravil jsem to, podle výše uvedených připomínek...

16.01.2016 19:41:17dát kritice tipGogin

zítra večer, dneska už mám něco rozdělaného:)

16.01.2016 19:34:32dát kritice tipcareful

...jo, ještě by to chtělo opravit nějakou tu chybku (bacha zejména na čárky) ...rozdělit některá souvětí a tak...

jinak není zač:)

16.01.2016 19:06:29dát kritice tipGogin

díky za konstruktivní připomínky...pokusím se je zapracovat :)

16.01.2016 18:39:08dát kritice tipcareful

Dnes už druhá věc u které bych sázela na zcela reálný základ...poetika imho trochu kulhá, cítím tam o ni snahu... logicky mi v textu vázné ta zmínka o tom, že se neumí prezentovat...čtenář neví zda kontaktní osoba, nebo malířka, ale podle všeho asi obě... tedy dle autora...možná ta paní prostě nic prodávat netouží...což někteří lidé neumí pobrat, ale já sama to mám podobně.:)

..jinak mám výhradu k názvu barev...brusinková červená a borůvkově modrá mi zní až dost infantilně-naivně..co třeba si vyhledat "lépe" znějící názvy odstínů barev...karmínová, šarlatová, cihlová, korálová a královská, ultramarínová, kobaltová...prostě aby to trochu znělo...Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.