Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+9 neviditelných
Paradigma noci
datum / id01.02.2016 / 464131Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno755x
počet tipů8
v oblíbených1x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Paradigma noci

Paradigma noci

Za vlády staré čínské dynastie se možná noci leskly zlatem a smíchem o notu upřímnějším. Dnes mají namále: proměněny v úsporný režim bezhlasně vrčí svou umělou písničku. K tanci je ze všeho nejméně.


Zapomenout svět

Orloj ještě táhne cizince, ale pomalu se i oni otáčejí a hledají svůj hotel. Tam pojí zpod stříbrných poklic, hygieně složí namydlené čtyřverší a vleže budou sledovat televizi. Občas k sobě promluví, s vážností podobnou té, jakou v tvářích chovají redaktoři ohlašující hospodářskou krizi. Ale pak v zákulisí, říkejme mu třeba podpeřiní, i oni shodí masky a na chvíli se pokusí zapomenout svět.


O nocích

O nocích průsvitných na plamen svíce vyprávějí si zamilovaní. Jsou rádi, snad že neví, budou-li spolu příště, kdy více. A kdyby neusnuli únavou, nepřestali by do svítání, té nejkratší jistoty lidí dvou.


Prchavo

Ti hoši z průjezdu dali by si jahodové pivo, je jim tak nějak tklivo. Jak by ne, mraky od rána scvrklé do lulíku otužilce, čas jen pro opravdové snilce.


Krize

Televize. Tam řeší se zas a znova, na hodinu přesně, velké krize. Říkají tomu aktuality, ale běží to vždy celé roky. Pásmo Gazy, Kosovo, Debalcevo, parlamentní většina, prezident, uprchlíci. Apokaplypsa jako kulisa k hrachové polévce o věčeři. Dětem, co přinesly špatnou známku, nepomůže, že pro sestřelenou stíhačku válka nebude. Válka bude. A pak: člověk a všechny jeho krize, co odehrávají se mimo přímý přenos, to se nedá jen tak vypnout…
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

05.02.2016 14:21:41dát kritice tipFerry

Ze života a ještě originální formou, chválím.            

02.02.2016 18:06:37dát kritice tipMovsar

g: jen se do holčičky pusť, těším se! někdy není snadné vmyslet se do tajů aktovky, ale tak to je se všami hlubinami, díky za čtení

l: no jo, taky jsem si říkal, zda to dávat do jedné, ale už se stalo.. díky!

k: :-))

01.02.2016 21:56:52dát kritice tipKočkodan
Já jsem ze tvých dílek (zatím) žádnou krizi ještě neměl. Část těla podobnou té otužilcově již ano.

(nemyslím z četby.)
01.02.2016 21:52:10dát kritice tipLnice
Začátek je tak krásně poetický , škoda že se scvrklym otuzilcem pak začalo přituhovat, tak já si to znovu začnu číst a skončím u průsvitných nocí *
01.02.2016 21:28:34dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Do podpeřiní redaktoři se svými aktualitkami nezasahují. Snažila jsem se dnes kouknout na pár lidí podobně jako ty a ztroskotala na první osůbce: drobná dívka velikosti školačky/taková víla/ nesla něco obřího na zádech. Jak to opsat, když nevím, zda nesla violoncello, basu či kytaru?? Nechám to tobě.A /T.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.