Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+4 neviditelných
Jak voní soudkyně
datum / id16.04.2016 / 467058Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno785x
počet tipů7
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Zápis jednoho dne.

Jak voní soudkyně

Maková panenka

Má sukýnku z vlčích máků, černovlasá blednička. Jede do práce, vzít zas za nějakou páku. Ještě ani nerozmrzla po noci chladné aprílovým žertem a už se musí tísnit v tramvajích a na přestupních stanicích. Svítí svou notu v písni rána a ani dunění provozu ji tak docela nepřehluší. Tak stojí tu a tam a kdekdo by ji bral. A kdekdo by si v máku hrál.


Jak voní soudkyně

Přihnala se jak polní soud, nečekaně a bez kompromisu. Ale měla i něco z polního kvítí, strakatou sukni a hřívu co svítí. A vůni jarní stráně a tělo laně. Čekáme stále na chodbě a doufáme, že nechová v sobě též cosi z líté saně.


V salonu

V kadeřnickém salonu panuje dělná nálada. Crčí voda, mihotají nůžky, hučí fény. Barva stéká korýtky. I lysým hlavy kvetou do kytky.


Kosmopolitánci

Croissant s pomerančovým máslem, smetačíno a pochopitelně kapku datlového pepé. Kosmopolitánci usedli do proutěných křesel a učinili své odpolední vyznání. Povedou se řeči o golfu, víně a taky kdo je jaká svině. Prostě řeči do preclíku zahnuté a plané. A pak dlouze a významně budou míchat smetanu na hladině horkého nápoje, jako by nad světem kroužili svou stříbrnou lžičkou. A co na to svět?  


Kazit hru

V televizi, veřejnoprávní, po desáté večer pečují o smysl pro něhu. Dva maldí lidé se k sobě mají, nazí pod peřinou v polibcích se k sobě vinou, jak květiny v mírném vánku poléhají. Opakuje se to téměř každý večer. Je to výzva divákům, aby nebrali život na lehkou váhu a sledovali příklad. Rainer Just v eseji Proti lásce napsal: Kdo nerespektuje předepsanou kopulační závist, ten milostnou hru kazí. Se špatným svědomím že kazím hru, vypínám televizi a jdu spát.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

18.04.2016 11:11:49dát kritice tipLnice

kazit hru mě rozesmálo, celé moc povedené, jako vždy.-))

17.04.2016 09:48:52dát kritice tipMovsar

díky, přátelé. byl to pokus zachytit do sms / mobilu něco ze dne. malý dokument. kfdyž už mobily rád nemám, tak aspoň takové využití. namísto momentek miniatury.

17.04.2016 09:40:32dát kritice tipqíčala

pěkný všednodenní pall mall, krásná nejen snídaňová náleda v Kosmopolitáncích, voňavá soudkyně (když už trest, tak si soud alespoň užít:) a hra už se tak nějak kazí sama do nočního klidu:) Pěkně se čteš, Movsar*

16.04.2016 20:00:35dát kritice tipKočkodan
Část „V salonu“ mne naplňuje nadějí, že máš nyní překrásnou trvalou. ;-)
16.04.2016 19:58:14dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Vše pěkné, salon pobavil spolu s kosmopolitánky, dojemný závěr.../T.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.