Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+9 neviditelných
Mravenci v bouři
datum / id31.05.2016 / 468612Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno744x
počet tipů8
v oblíbených1x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Záznamy z posledního květnového dne roku 2016.  

Mravenci v bouři

Digitální vesmír ranní tramvaje

Tady se točí mikrosvěty. V ranní tramvaji cestující ponořeni do svých digitálních štěstíček, planetky velmi privátního snění. Ta píše kamarádce skajp, že včera s partou prošli řadu knajp, a teprve teď má žízeň. Ten zas čte, co řekl ministr zemědělství na zasedání a co na to 159 diskutujících. Tamta si prohlíží na fotkách egyptský resort Sharm. Je tam horký písek, na postelích froté labutě a muži, ti mají šarm. Habán pod kravatou vyřizuje maily. Senior manager dodal: asap! Dělá to tak daily a je happy chlap. Tady se člověk ocitne na oběžné dráze digitálního vesmíru, kosmonaut.  


Muzeum

Na Muzeu proudem tečou pilné práce. Ve slunci se na atice lesknou polonahá těla kameníků, takže je divák má za bájné hrdiny vzpínající se přes moře věků. A skrz magistrálu je slyšet kovadlinu jak z dílny Vulkánovy. A taky lešenářských trubek hřmění. Co slyšet není, je to skromné renesanční snění, když si ti pracanti vyrazí na kuřáckou chvilku. 


Stín soudních síní

Do soudních síní proudí májové slunce. Ale odmítat spravedlnost nelze ani s poukazem na vlídný čas, a tak na váhy paní Iustitie už nakládají zločinů celé unce. A obžalovaní hledají stín, v němž by skryli všechny stopy svých vin. Komu se to podaří a komu ne, to nám večer řeknou na Nově.


Dívka se župánkem

Netváří se jako Picassova holubice míru, a být tak mužem, holdovala by přísnému kníru. Jde Václavákem, stínem něžných lipek, přes ruku zavěšený talár neboli advokátský župánek. A taky do okolí svítí deskami s nápisem Advokátní spis. A jak tak jde, energicky háže boky i ohonem, jako by říkala: Všimni si mě, obdivuj a pak zmiz. Rovnou mizím.  


Pokrokoví chodci

Nábřeží už je jedna louže. Auta do ní vepisují svá olejová znamení, hrdě podepisují obraz pokroku. To pěší skrze ní jen tak klopýtají, už jsou celí zmáčení těmi barvami, už jsou celí pokrokoví.  


Mravenci v bouři

Počasí se roznemohlo k takovému lijáku, že naše tramvaj jede krokem. Je to úžasné, stát živlům v cestě. Člověk je menší než malý. Výjimečná chvíle prozření: v bouři jsme jen mravenci.


Voda na lihovar

Smíchovský lihovar, posleední štace na cestě z Prahy. Teď do něj pustou střechou padají proudy vody. Vymýt všechnu kořalku až k základům, tak si usmyslel déšť. A docent Nešpor jen kývá hlavou, směje se a říká: Nešť!
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

02.06.2016 19:14:23dát kritice tipV.A.B.Z.M.L.

nezapomeň - cvičení dělá mistra, nic jinýho v tom není!

02.06.2016 19:09:27dát kritice tipMovsar

díky, no jo, já mám, asi to taky znáš, strašnou nechuť už to pak po sobě číst.. ale snažím se poslední dobou, jdu takříkajíc do sebe

02.06.2016 19:07:50dát kritice tipV.A.B.Z.M.L.

poetická próza... :) ale dávej si kurnik bacha na ty překlepy! úplně tu briliantovou krásu textu hyzdí

02.06.2016 11:21:07dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Hned ...Digitální vesmír... mě zaujal. Taky si toho občas všimnu;  občas, protože hromadnou dopravu užívám jen málo.  Uvědomuji si "rýmovatelnost" těch prozaických vět -- už vím, že není náhodná.  Pobaví mě ujištění, že vše nám ...večer řeknou na Nově...  Při setkání s ...Dívkou se župánkem... taky rovnou mizim.  Oceňuji slovo ...pokrokoví... a lituji ...Vody na lihovar...  ...Mravenci v bouři..., jež nalézám po dočení v hlavním názvu, mě kupodovu tolik nezaujali.  Tip.  

01.06.2016 18:54:08dát kritice tipMovsar

spolek milců deště. díky, přátelé z mokré čtvrti

01.06.2016 12:22:24dát kritice tipStázka

no jo, vy jste si tu vodu všechnu nechali pro sebe a na Moraváky pak nezbylo...:-)

krásné, nejvíc ti mravenci.-) miluju takové děště, co tě na chvíli zastaví... ale šeho s mírou.-)

31.05.2016 20:31:41dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Kouzelná procházka: a docent Nešpor ji svým úsměvem rozsvěcuje:))/T.

31.05.2016 20:29:30dát kritice tipaleš-novák

Nešp! :o)

31.05.2016 20:24:13dát kritice tipEvženie Brambůrková

Prošla jsem se naším skvostným městem s tebou. Děkuji.   /TKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.