Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

On-line

+1 neviditelných
Studené války
datum / id09.07.2016 / 470066Vytisknout |
autorMovsar
kategorieÚvahy
zobrazeno797x
počet tipů4
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Studené války

Studené války

V nočním rozhlase mluví o studené válce. Jako by nestačila ta spousta studených válek v skrytu domácností. A těch obětí, hekatomby zlomených srdcí, zpola opuštěných dětí. Jen nikde žádný pomník.


Digitální hypnotikum

Internet, statisíce tváří. Jako Černobyl v hodině zlomu září. Tvář druhého prolamuje svět, jenž by nám mohl být společný, říká Lévinas. To bylo v roce 1980 a ještě existoval společný svět. Dokonce ani výbuch a putující jaderný mrak o šest let později možnost společného světa nevyvrátil. Až internet se svou silou uspat každého do vlastního světa, digitální hypnotikum. A žádná tvář už není s to prolamovat k blízkosti, neboť se stala jen shlukem pixelů, stejně jako svět kolem se stal jen nutnou verzí světa digitálního. A podstatné v té záplavě nekonečně ostrého světla obrazovek mizí a v libosti soukromého rauše i samotný pojem podstatného zaniká. 


Naučné video na dobrou noc

Hudební kanál, Duke Dumont. Přímořské letovisko a čtyři manekýny. Jak asi tohle může dopadnout… Pijí šampaňské v bazénu, opalují se, s větrem ve vlasech pádí kabrioletem neznámo kam, smějí se a nikdy na sobě nemají víc než bikiny. Videoklipu nechybí dramaturgie, v závěru na příběh dívek padne noc a výrazy se jim promění steskem. A ve světle lamp jsou ty tváře náhle důstojné a přísné, jako symbolistní plastiky nebo posmrtná maska protektora, to erotika opouští hravou polohu, aby našla svou pravou podstatu, jíž je vážnost. Vážnost úkolu: vést k zachování druhu. To video je vlastně naučné.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

22.12.2016 11:58:37dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Studené války a Digitální hypnotikum mi k sobě celkem pasují.  Naučné video na dobrou noc je pro mě tak nějak "odjinud".  

11.07.2016 09:53:49dát kritice tipMovsar

e: to mi povídej, taky jsem jednu takovou 3letou holčičku zažil a to včetně hysterických záchvatů, když jí byl tablet odebrán. intenzitou se to velmi podobalo absťákům letitých heroinistů.

11.07.2016 01:56:20dát kritice tipegil

 A žádná tvář už není s to prolamovat k blízkosti, neboť se stala jen shlukem pixelů, stejně jako svět kolem se stal jen nutnou verzí světa digitálního.

 

Poslední část souvětí je nosná (testováno na dětech).

10.07.2016 15:57:44dát kritice tipcareful

by mě zajímalo jestli mají smysl pro erotiku třeba ryby, nebo šneci a pokud ne, tak jak je možný, že se ještě rozmnožujou?... zajímavé k jakým myšlenkám tě vede čumět na pár zlatokopek, který kdyby žádnou erotiku absolvovat nemusely a dostaly zacvakáno i bez toho, tak jsou j rády... Duke Dumonta jsem si musela vygůglit a s tím by žádná modelka bez placení fakt nešla... fuj sliz jeden, zas to zavřu...

...no, nevím...úvahy zas hluboký jako zlomila jsem si nehet, ale pro místní publikum to stačí...ta první aspoň není zbytečně dlouhá...Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.