Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+8 neviditelných
Nad jedním unáhleným soudem
datum / id01.08.2016 / 470850Vytisknout |
autorMovsar
kategorieÚvahy
zobrazeno840x
počet tipů2
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Malá glosa k jednomu z dnešních příspěvků a křiku, co by chtěl absolutní ticho.

Nad jedním unáhleným soudem

Pod jedním ze zdejších „polemických“ příspěvků (autor Mkbaby reaguje na autora R.L.) jsem zaznamenal několik vzájemně se podporujících hlasů, jimiž byl kritizovaný autor hnán až k trestnímu soudu, přinejmenším k přestupkové komisi. Důvodem měl být jeho ne zrovna lichotivý, přesto zjevně v nadsázce vyjádřený názor na okruh jiných autorů.

Připomněl se mi v Právu nedávno publikovaný článek Václava Bělohradského Právo na divná přirovnání. Bělohradský v něm na příkladu Kláry Samkové, která se po svém radikálním prohlášení na účet islámu dočkala zájmu „orgánů činných v trestním řízení“, upozornil na nebezpečí ukrytá v omezení svobody slova. Píše: „… mezi autoritarismem, cenzurou a kolapsem veřejných prostorů je úzký vztah – co je zakázáno vyslovit, oslabuje imunizační funkci veřejných prostorů.“

Písmák je veřejným prostorem. A protože naše společnost čím dál více směřuje k životu v digitálních nikách, je tento server dokonce významným veřejným prostorem, alespoň pro komunitu několika desítek či stovek přispěvatelů. Tak jako na starověké agoře to nebylo vždy snadné a nepochybně i tam často hořely spory, ani tady to není jiné. Ostatně spory o umění, a literaturu a poezii zvlášť, jsou dobře známým fenoménem. Stanislav Komárek v jedné eseji vtipně poznamenává, že diskuzi mezi básníky začasté předchází úder sekeromlatem. Abychom si zachovali „imunizační funkci“ svého společenství, a tedy v jejím rámci možnost a schopnost interpretovat sdělení co možná nejpřesněji, v jejich kontextu, a porozumět tak jejich prostřednictvím i sobě navzájem a zároveň nepodlehnout výkladům pokřiveným, je třeba opustit netolerantní názory, nabádající k cenzuře nebo dokonce vykazující autory do sféry trestajících instancí.  

A ještě jedna, poslední meditace závěrem. Mám rád jednu z principiálních myšlenek hermeneutické filosofie: skutečná diskuse je ta, v níž jsme se dozvěděli i to, co jsme vědět nechtěli. Tedy, posouvat své porozumění světu můžeme jen za předpokladu, že ze svého horizontu předem nevyloučíme žádný názor, ani ten, který se v prvním čase zdá být příliš příkrý.   
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

02.08.2016 18:15:15dát kritice tipcareful

Copak o to, ale si představ, že by každý fakt letěl s každou blbinou k soudu...jako kdyby nestačilo, že už takhle jsou přetížený...

02.08.2016 10:02:49dát kritice tipUmbratica

Movsare,

v principu bych s tebou souhlasila,kdyby na Písmáku byli jen lidé jako ty,R.L. nebo já. Každý ale není tvrd'ák otřískaný životem a už proto,že jsme ve veřejném prostoru,je nutné uplatňovat zde obecně závazné normy. Myslím,že trocha vnitřní disciplíny by R.L. rozhodně slušela.

01.08.2016 21:27:54dát kritice tipR. L.
Dobrý večer přátelé, chcípli byste tu nudou nad svými kravinami. Movsar - DÍKY!
01.08.2016 20:43:05dát kritice tipEvženie Brambůrková

Kdyby tě někdo nazval ,,píčou",  budeš to brát jako nadsázku?

Nebo ti napsal, že máš chcípnout i se svými vnoučaty? 

Určitě mi, prosím tě, sděl něco objevného.

01.08.2016 15:31:31dát kritice tipaleš-novák

a podle čeho se pozná, kdo používá nadsázku a kdo ne?? :o)

01.08.2016 15:03:51dát kritice tipMovsar

svým způsobem je to taky volání po (definitivní) cenzuře, ale míněné v nadsázce. zatímco debata sudičů nebyla v nadsázce.

01.08.2016 15:00:33dát kritice tipaleš-novák

aha, takže ten zmíněný titulek nebereš jako volání po cenzuře...hmm

01.08.2016 14:58:36dát kritice tipMovsar

mířil jsem spíš na ty reakce volající po cenzuře a dokonce po možnosti trestního stíhání. ty jsou podle mě svým způsobem nebezpečné. a docela určitě mylné, protože když se volá po odpovědnosti, tak to rozhodně nedosahuje intenzity ani některé z kauz přestupků proti občanskému soužití. ani pak nepřekvypí, že tahle zběsilost v soudu jde od autora, co se tady asi nejvíce ze všech zaklíná morálkou, empatií a tp.   

01.08.2016 14:45:16dát kritice tipaleš-novák

nebo snad přiSpívá? :o)

01.08.2016 14:35:32dát kritice tipaleš-novák

a myslíš, že třeba titulek KDYŽ ČTU VÝPLODY KLUBU NEUMĚTELŮ, PŘÁL BYCH JIM HNUSNOU A POMALOU SMRT nějak přizpívá k "imunizaci" ?Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.