Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+9 neviditelných
O náhlém konci jedné hysterie
datum / id03.08.2016 / 470903Vytisknout |
autorMovsar
kategorieÚvahy
zobrazeno1022x
počet tipů0
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
O náhlém konci jedné hysterie

Hysterický záchvat. Co dělat, je-li jím stiženo dítě? Strčit ho pod ledovou vodu. Je to recept účinný a navíc humánní, neboť si při něm člověk neotluče ruku. Jak se ale zachovat, postihne-li hysterický záchvat dospělou osobu? Strčit ji pod ledovou vodu reálna.

Včera se tady objevil titulek: Movsar lže. Velkými písmeny, neboť hysterie je často provázena křikem. Tak tedy už titulek křičel. Text pod ním nebyl nijak zajímavý, ani v nejmenším literární, rekapitulovala se situace s jedním komentářem o vulgárnosti jistých autorů a pak má zpráva, že jsem se mohl zmýlit. Neuvědomil jsem si, že nejen na fórech sdružujících psychiatrické pacienty se mohou vyskytovat lidé, kteří berou svou elektronickou identitu smrtelně vážně. Ale s vážností nepředbíhejme, jak se ukázalo, byla součástí hysterické epizody.

Mohli bychom nyní odbočit a připomínat význam Nietzscheho juvenilního spisu O pravdě a lži ve smyslu nikoli morálním, mohli bychom s Václavem Bělohradským dekonstruovat prezidentské motto o lásce, kterou lze mnohdy udržet jen za cenu lži, a pravdě, která se tak často pojí s nenávistí. Tak hlubokou reakci si ale příspěvek nezasluhuje. Přejděme rovnou k věci samé.

Snad psychiatři či neurologové prozkoumali mechanismus onoho zmíněného účinku ledové vody tišící záchvat hysterie, nevím. Pokusme se jen v absolutní zkratce myslet věc psychoanalyticky a v lacanovských pojmech. Třeba je hysterie podivným zapletením se v imaginárnu (strukturu Já formující proces), resp. jeho zmatenou retrospekcí: všímejte si mě! jsem tady! jsem to já? kdo vlastně jsem? Svět ale nejsou jen obrazy a už vůbec ne obrazy sebe sama. Svět, to je taky reálno, tedy to, co se děje mimo nás, co jsme nevepsali do symbolických forem, a tím jsme se na to nepřipravili. Třeba pro nic netušící dítě ledová voda: jsou tady jeho rozmary, jeho představy, jak je ono a jak by se měly věci kolem něj točit, ale pak je tady nečekaná – doslova ledová - událost vnějšího světa, která ho se světem, jak je, zase smíří. Třeba.

A tak jsem na onu hysterickou reakci autorky Marcely.K. použil svého druhu reálno. Ne reálno v přísném lacanovském smyslu, protože to je prosté signifikantů, zatímco to „mé“ je naopak dokonce velmi úzce spojeno se světem symbolična, totiž právo. Když se hysterie manifestovala na základě tvrzené uražené cti a důstojnosti, nabízelo se „poškozené“ řešení: bránit se žalobou na ochranu osobnosti. Na takové řešení věci jsem ji, ač potencionální žalovaný, upozornil. Ovšem to by nestačilo, bylo zapotřebí přidat ono kvazireálno, ledovou vodu. Tak tedy: podat žalobu vyžaduje splnění poplatkové povinnosti (není-li od ní za výjimečné situace žalobce osvobozen) a zejména přijetí rizika úhrady nákladů řízení pro případ neúspěchu; a ty mohou být vysoké. Finanční prvek vždy funguje dokonale, neboť jak se zpívá v Horáčkově písni „takovej východ slunce je celkem v pořádku, prachy ty mám ale radši, ty stojej za hádku“. Zafungoval i tady. Uražení a ponížení byli najednou daleko méně uraženi a poníženi a řeč sváděli jinam. Hysterie byla pryč.  
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

03.08.2016 14:39:07dát kritice tipAššurballit

"Urazil jsi mě už poněkolikáté a očekáváš, že se s Tebou budu bavit?"

 

vidim ze sa mu to aj dari!

 

03.08.2016 13:16:03dát kritice tipMarcela.K.

Velice dobře :-)

Vím o co Ti jde. Jenže pro mě opravdu nejsi tak důležitý.

Urazil jsi mě už poněkolikáté a očekáváš, že se s Tebou budu bavit?

Chceš jen v té spoustě slov schovat fakt, který je zřetelný. Jsi člověk, který se nedokáže omluvit veřejně, když druhého člověka veřejně urazí lživým výrokem. Nejsem to jen já... Vysmíváš se , bohužel i lidem, jejichž komenty nepobereš, předvádíš tu všem svoji vzdělanost... povyšuješ se nad druhé...a vzápětí souhlasně kýveš na pochlebování...

 

P.S.: Jen blbec by polil vztekající se dítě studenou vodou.

 

 

 

03.08.2016 11:24:21dát kritice tipMovsar

konkrétněji, nerozumím.

03.08.2016 11:09:22dát kritice tipaleš-novák

jen aby ses Movsare zase nechytl do vlastní pasti...

03.08.2016 11:04:45dát kritice tipMovsar

a tys tomu textu rozuměla, marcelo???

03.08.2016 10:42:57dát kritice tipMarcela.K.

Jo, není nad verzálky ;-) To je hned člověk důležitější ;-)))

03.08.2016 10:40:03dát kritice tipaleš-novák

asi mám nějakou dobrou verzi editoru, samo se to opravilo :o)

03.08.2016 10:39:33dát kritice tipMarcela.K.

Prosímtě, už se tu raději neodkopávej, Movsare. Je to legrační.

03.08.2016 10:38:21dát kritice tipMarcela.K.

Aleši, ty jsi jistě myslel DOBŘE SE VYKADIT, JE DŮLEŽITÉ :-)))

03.08.2016 10:31:49dát kritice tipreturn-of-ca-2

Strčit pod ledovou vodu je blbost.

03.08.2016 09:42:02dát kritice tipaleš-novák

jak říká v jiném díle Mistr: Dobře se vykadit je důležité.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.