Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+8 neviditelných
Olympiáda ze stran
datum / id06.08.2016 / 471011Vytisknout |
autorMovsar
kategorieÚvahy
zobrazeno1133x
počet tipů7
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Olympiáda ze stran

Nasypaní pokrytci

Nedlouho před zahájením olympiády byl usnesením výboru zakázán start ruským atletům. Jejich země měla dlouhou dobu organizovat doping sportovců. Skandál, žně pro média. Slovo dostávají ostatní sportovci. Jejich názory nejsou jednotné, pokud jde o kolektivní trest, ale o dopingu bezezbytku hovoří s despektem. Pokud takto hovoří před kamerou, vidíme ty tváře s přerostlými čelistmi, neklamné znamení zneužívání růstového hormonu, vidíme ramena nafouklá k prasknutí, zalitá vodou; reklamní tažení výrobců anabolických steroidů. Zvláštní kategorií jsou ženy, z nichž následky anabolik doslova řvou. Snad je za tím pověstná omezenost sportovců, protože jak si jinak vysvětlit tu naivitu, s níž tak evidentní uživatelé dopingu tvrdí, jak strašná věc dopování je. Ostatně, vzpomeňme na případ z nejsměšnějších, cyklistu Armstronga; jak se dušoval a dušoval a pak stačilo vzít mu slovo a nechat mluvit testy: bez zakázaných látek neujel ani kilometr. Anebo příklad opačný, výjimka, odvážlivec: vzpěrač Zaremba. Přiznal, jak už od mládežníka do sebe ládoval všechny superanabolony, methandienony, omnadreny a tak dále. Faktem je, že žádný atlet, silový tím spíše, bez dopingu fungovat nemůže a nefunguje. Udělali by lépe, kdyby mlčeli. Ale to by jim to asi musel poradit někdo mimo sportovní sféru.


Různá pojetí sportu

Peter Sloterdijk v eseji Hrát si s tím, co si hraje s námi na příkladu antického světa připomíná principiální rozdíl mezi pojetím sportu řeckou a římskou společností. Zatímco Řekové, jimž konečně olympiáda patří, sportovní klání pojímali jako estetickou záležitost, Římané sport „bestializovali“ (zde si vypůjčujeme termín z jiné Sloterdijkovy úvahy Pravidla pro lidskou ZOO). Autor si všímá už prvotního rozdílu v pojetí sportoviště: zatímco řecký stadion je neuzavřený a jeho součástí byl i kultický prostor, římská aréna byla bezlítostně uzavřena proti jakékoli možnosti úniku, počítalo se v ní i se smrtí.

Doby řeckého zápolení nahých těl v přímém slunci, naolejovaných k většímu efektu hry svalů, jsou pryč. Vrchu nabylo slovo „funkčnost“, a tak i svaly, vyhnané všeobecně zapíraným dopingem do maximálních rozměrů, nesou jen služebnou funkci, sportovci mají zajistit vítězství. Při takovém pohledu na věc sportu se pak jeví onen tolik diskutovaný problém dopingu srozumitelně, neboť pozornost světa (vnitřního světa sportu i vnějšího světa diváků) se přesunula k výsledkům; a ty je třeba mít pod kontrolou.

Jakkoli je olympiáda podřízena počtářství, myslím, že ji ještě lze sledovat pohledem Řeka: pozorovat figury sportovců podobně jako Polykleitovy sochy atletů, vnímat jejich estetickou stránku, slavnost fysis.  


Zahajovací ceremoniál

Sídliště dnes usíná o poznání pomaleji, olympiáda se rozhoří na opačné straně světa. A tak u televizí pospávají postavy v pyžamech, tu a tam do ticha noci zasyčí pivo. Pořád nic, v Riu si dávají načas. A pak to začne. Ti, co vydrželi, jsou odměnění barevnou show, stovky vlajek a bílých úsměvů se tisknou do kamery. Tam je veselo, probleskne ještě hlavou obtíženou chmelem než padne a ústa posliní pyžamo.     
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

10.08.2016 12:46:19dát kritice tipMovsar

starý vtip: za komunismu se nesmělo mluvit, každý poslouchal. dnes se může říct cokoli, ale nikdo neposlouchá.

zdá se, že se vracíme do minulosti a slova zas nabývají na váze.

10.08.2016 09:14:59dát kritice tipaleš-novák

pozor, během "akce" je zakázáno používat některá slova, která mají vyhrazena pouze oficiální sponzoři.

 Zakázaná olympijská slova

2016•Hry•Rio/Rio de Janeiro•Sponzor•Zlato•Stříbro•Bronz•Vítězství•Olympijský, olympionik, olympiáda, a další varianty•Medaile•Úsilí•Výkon•Výzva•Léto•Citius - Altius – Fortius, olympijské motto v překladu znamenající Rychleji, výše, silněji

http://byznys.lidovky.cz/nemluvte-o-riu-nebo-vasim-sportovcum-vezmeme-medaile-varuje-firmy-mov-1zl-/firmy-trhy.aspx?c=A160808_174859_firmy-trhy_onv

 

06.08.2016 20:13:21dát kritice tipEvženie Brambůrková

Různá pojetí sportu, určitě zajímavé srovnání. 

06.08.2016 19:36:29dát kritice tipZdenda

Jojo... ale stálo mu to za to... věděl, že se mu titul může jednou hodit - to je vidět, že má rozhled a nemyslí jen na čutání do meruny.

06.08.2016 19:34:38dát kritice tipcareful

je podrážděnej... jo, je fakt, že ne každý to tu dotáhl na redaktora, tak jako ty:D

..dnešní sportovci a například ti, co vytváří reklamu, jsou pro mě neužiteční snad až škodliví lidé, vytvářející špatné návyky a hodnoty... takže ne nuly...spíš záporná číslas

06.08.2016 19:32:08dát kritice tipMovsar

v plzni to zvládl i syn mafiána mrázka a podobné existence. nepochybuji, že ivan to dal taky. možná v rekordním čase 1 týdne.

06.08.2016 19:29:53dát kritice tipZdenda

Napsal jsi "pověstná omezenost sportovců" - podle mě jsou v zásadě stejně omezení jako zbytek populace... 

Péťa Čech má podle mě snad i střední, teď nevím, ale samozřejmě to  může být fáma - marketingová strategie, on má postavenou image na tom, že je "chytrej fotbalista"... A takovejch je víc... Ivan Hašek, myslím, dokonce vystudoval práva. :)

06.08.2016 19:22:53dát kritice tipMovsar

ale někteří se snaží. třeba petr čech se nechal slyšet v bulváru, že už si dodělal osmou třídu.

jinak jsem i chválil upřímnost, u oty zaremby. a je jich víc.

06.08.2016 19:19:08dát kritice tipZdenda

Já si podrážděnej teda nepřipadám, nevím... jen vypichuju ty vaše paušální soudy - sportovci jsou omezení (movsar), sportovci jsou bezvyýznamné nuly (careful), nemám tyhle věci moc rád a je mi celkem jedno, jestl jde o sportovce, cigány, slováky nebo buzeranty.

(Prej bezvýznamné nuly... no jo, ne každej to může dotáhnout na readaktora na písmáku, nesmíš na ně být tak přísná, lidi mají svoje omezení.)

06.08.2016 19:08:16dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Jistě se nedá paušalizovat, ale dost pravdy na tom myslím je:-(

06.08.2016 19:03:49dát kritice tipcareful

...už jen za to, jak jsi podráždil Zdendu, ti musím dát za tuhle úvahu tip, i kldyž mi je nějaká Olympiáda u zadele...:D

06.08.2016 19:03:00dát kritice tipcareful

...tak Zdenda nám vylítl, jako když se před Movsarem někdo zmíní o právnících:DD... ...víš, Zdendo, já vůbec netiším, jak je inteligentní nějaký Amstrong, páč mě takové bezvýznamné nuly, jako jsou sportovci, vůbec nezajímají

06.08.2016 13:08:21dát kritice tipZdenda

nevim... hnizdil vzdycky povida o dopingu, ale narozdil od tebe je dost soudnej na to, aby jen tak od stolu neoznacoval konkretni lidi

ja hlavne nechapu, proc ty sportovce oznacujes za naivni a omezene... zrovna treba ten zminovany armstrong prece vubec neni naivni clovek

06.08.2016 13:02:32dát kritice tipZdenda

jojo, to je vtipny... tak teda poznas uzivatele steroidu i z radia.. ale vlastne to ani nepotrebujes poznavat, protoze stejne dopujou vsichni, vzdyt jak rikas: bez dopingu to vubec nejde... to se pak nedivim, ze se diskarky nebobularky flakaj po diskotkach, kdyz ve sportu nemaji sanci

06.08.2016 13:01:25dát kritice tipMovsar

k věci.

jinak doporučuju třeba, abys měl na stole autoritu, nějakou publikaci od dr. hnízdila. anebo v lékařských knihách se to bude podávat, podorbněji, ale méně zajímavě.

06.08.2016 12:59:18dát kritice tipZdenda

nemas pravdu, movsare; to co povidas, plati spis na tebe - jen toho intelektuala ti necham, intelektual urcite jsi

06.08.2016 12:58:51dát kritice tipMovsar

ale abych to stanovisko - ve zkratce - obhájil: ano, užívání sterodiů lze poměrně snadno odhalit prostým pohledem, protože způsobují řadu vedlejších projevů. u žen se mj. manifestuje třeba i zhrublým hlasem, takže takovou poznáš i v rádiu. a pak, v ložnici, pokud bys třeba na diskotéce sbalil diskařku nebokoulařku, to poznáš ještě i jinak.

06.08.2016 12:54:42dát kritice tipMovsar

je poznat, že nejsi sportovec a žádného neznáš. ale nejsi ani intelektuál, abys k příspěvku něco podal. a tak jen tak hulákáš.

06.08.2016 12:38:55dát kritice tipZdenda

atlet nemůže fungovat bez dopingu?

jaka naivita? jaci evidentni uzivatele? poznas uzivatele dopingu podle zaberu v televizi?

ja bych teda za naivniho pokrytce oznacil spis autora tohoto textu - proste nema rad sport a sportovce... a keca picoviny

06.08.2016 12:31:24dát kritice tipMovsar

hraje všemi barvami to podujetí. třeba tu přibude nějaký text. looooooh by si zasloužily.

06.08.2016 12:28:47dát kritice tipaleš-novák

za zmínku by stál i zvláštní tým "uprchlíků", kteří nestartují pod svými národními vlajkami ale pod společnou, olympijskou...politika prorostla do sportu...Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.