Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 452 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Franz Kafka a moje cesta do Siřemi
datum / id25.10.2016 / 473331Vytisknout |
autorGogin
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno1414x
počet tipů5
v oblíbených0x
Prolog

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=600931780061134&set=gm.1351781004847407&type=3&theater

Franz Kafka a moje cesta do Siřemi

 

„ Mít proces, nebo mít pracovní proces?“ to bylo třeba dilema, které se řešilo počátkem devadesátých let, kdy Franz Kafka zažíval v české kultuře jakýsi boom. V debatách s přáteli občas přišel na přetřes nějaký ten Kafkův výrok, vyplívají z té či oné konkrétní situace.


Třeba Kafkova povídka „Nenadálá procházka“ našla zajímavou paralelu v jedné konkrétné situaci, ke které došlo na jisté návštěvě, kde jsem spolu s přáteli trávil jeden – myslím sobotní – podvečer. Tehdy skutečně padl návrh zajít si na krátkou procházku. Všichni přítomní už byli nachystání – když tu se objevila nečekaná komplikace. Nebyly k nalezení klíče od bytu.


Prostě všechno už připraveno se zdánlivou, neodvolatelnou samozřejmostí a výsledek – nikam se nejde! Ano. Prostě byla to doba, kdy Kafka byl jaksi přítomen více, než je tomu dnes.


Už tehdy jsem pojal ideu udělat si výlet ve stopách „Franze“. Ovšem že, jak jinak. A kam jinam než do vsi Siřem, tedy místa, kde Kafka pobýval  na letním bytě. Siřem byla vlastně podle kafkologů inspirací pro román „Zámek“. Topografie místa by měla nápadně připomínat dějiště knížky.


Tehdy – v devadesátých letech – byl vůbec problém, zjistit kde vlastně ta Siřem leží. Zkrátka, vždycky se našla nějaká komplikace, která výlet oddálila. Takže na cestu po stopách zeměměřiče „Ká“ jsem se vydal až po dlouhých třiceti letech.


Jako dopravní prostředek jsem si zvolil vlak. Ne snad, že by přímo ve vsi bylo nádraží, ale vybral jsem stanici, která byla alespoň nejblíže, byť i to byl notný kus cesty. Nu, aspoň pořádný výlet.  Jdu si tak poli, lukami, lesy a pořád nic. Když tu se přede mnou objevil první objekt Siřemi – a to zrovna ten klíčový. Sýpka!


Ano sýpka. Bytelná, barokní, dvoupatrová sýpka. Ta podle kafkologů by mohla být předobrazem přímo románového objektu zámku.  Dále pak byl ve vsi identifikován most (protože překročením mostu vlastně román „Zámek“ začíná). Co však chybělo, byl hostinec v jeho blízkosti. Abych se občerstvil – musil jsem sáhnout do vlastních zdrojů, tedy po termosce s kávou.


Stejně tak jsem učinil ve snaze získat nějaký suvenýr – protože na místě se žádné suvenýry neprodávaly – prostě jsem si Siřem sám načmáral. Pochopitelně nemohla chybět sýpka, dále byl zpodobněn zdejší pozoruhodný barokní kostel.


A přidávám ještě něco na zváženou...  Dle mého názoru, románovým „zámkem“ vůbec nemusela být sýpka, ale inspirací mohla být třeba ostrožina na opačné straně vsi, která se vypíná přímo nad vstupním mostem.  Ta je dostatečně nepřístupná aby mohla spisovatele inspirovat a že tam žádná stavba nestojí, to není – myslím – zas pro literární dílo tak nezbytné. Jenže jak to vlastně bylo, to už je dnes jenom věc dohadů.

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

05.11.2019 13:09:17dát kritice tipGogin

Ahoj, uvidíme, Kafka byl můj oblíbenec, kterému jsem věnoval 4 dílka, uvidíme... 

05.11.2019 08:17:02dát kritice tipVlastimil Sýkora

http://jazykmista.blog.cz/1911/kafkovi-2-jeleni-11

http://jazykmista.blog.cz/1911/kafkovi-2-jeleni-12

04.11.2019 15:25:23dát kritice tipVlastimil Sýkora

Hele, žádné zastavení.

Výzva!

K pořádné práci.

Která písmožera potěší.

Zdar a dík! 

 

04.11.2019 14:17:07dát kritice tipGogin

Díky za zastavení, dostat se do Sířemi byl takový sník zhruba od 23 let a dost dlouho to trvalo, mám ještě po internetu roztroušeno pár dalších příspěvků na téma FK, třeba zde "haiku po kafkovsku" nebo na stránkách zaniklé obce heslo Sířem.

27.10.2019 09:42:33dát kritice tipVlastimil Sýkora

Nechcete se, pane, k tomuto tématu vrátit?

Je totiž potřeba rozšířit obsah následujících odkazů.

:)

http://kafkovi2jeleni.unas.cz

http://2kafkovijeleni.unas.cz

http://kafkovijeleni2.unas.cz

25.10.2016 20:48:01dát kritice tipEvženie Brambůrková

/T

25.10.2016 10:39:50dát kritice tipagáta5

jj, jediný, co se mi tam líbí jsou ty kameny, ze kterých postavili většinu domů.. pískovec bo co :) to je vlastně až někam do Rakovníka ... v Mutějovicích se snažej trochu to povznést a ty domy jsou tam fakt super, dokonce místní pivovar je opravován tak, aby ty kameny pořád někde vystupovaly.... ale Siřem je bohužel jakoby někde na konci civilizace.. tam je cejtit ta minulá doba pořád... nerada se tam vracívám , i lidi jsou tam takoví divní... spokojení s tím, co je nebo nevím.. třeba jsou jen skromní a hlavně když jim neprší na hlavu... ale na mě to působí děsně

25.10.2016 10:03:34dát kritice tipaleš-novák

agáto, tenhle kout Čech po odchodu německého obytatelstva celkově zpustl...v Kafkových dobách to mohlo být optimističtější...:o)

25.10.2016 09:42:15dát kritice tipagáta5

muhehehe, Siřem je díra po granátu a co nespadlo samo, spadne co nevidět...  první objekt jsou dvě barabizny, které obývají zvláštní lidi s barevnými busy... a pak mlýn-sýpka? po levé straně před zatáčkou, který je myslím docela "vymlýněnej a vysypanej"... pak chmelnice na obou stranách silnice, mostík a pár domků... a kousek těsně před vrcholkem kopce zchrátralý domek Kafky s nápisem, že tady žil...

kostel je taky v dezolátním stavu a rybník? hm.. ten čistí místní kvůli dětem jednou ročně... nejsou peníze a nejsou lidi, kteří by Siřem nějakým způsobem zachránili ... ale možná jednou někdo nasype pár peněz.. jestli tedy bude ještě do čeho ...

 

inspiraci mohl čerpat maximálně z představ :)) ale je tam ticho, to zase jo... ticho až hrobové....

dikes za vzpomínku

 

 

25.10.2016 09:39:17dát kritice tipGogin

dík za milou vzpomínku :)

25.10.2016 08:15:35dát kritice tipaleš-novák

jako dítě jsem se v sedmdesátých letech chodil do Siřemi koupat z vedlejší vísky...to jsem ještě netušil že existuje nějaký Kafka...:o)Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor