Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 456 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Třetí parta - ještě jeden úryvek
datum / id27.10.2016 / 473395Vytisknout |
autorGogin
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
témaKaždodenní
zobrazeno1019x
počet tipů2
v oblíbených0x
Třetí parta - ještě jeden úryvek

 

Mezi harampádím, co vyklízelo na dvorku, se našlo i dost kusů vhodných na spálení. A protože, co se může udělati dnes, není třeba odkládati na zítřek, byl zažehnut táborák.

Tedy táborák bez písní. Přikládá se nepotřebné dřevo a na přetřes se dostávají příhody z vod, lesů a strání... Je ale jasné, že voda je více o pádlování, než o vyprávění.

A protože takové posezení u ohně má v sobě náboj jisté nostalgie, přidávám z hloubky paměti nějakou zděděnou, jemně nostalgickou historku. Jejími hrdiny jsou rozjívení kluci v krátkých kalhotách a jevištěm krám, kde je přítomen koňský řezník - pověstný výbornými klobáskami - k němuž platí zákaz chodit. Ano, o téhle čtvrti jsem toho už něco slyšel navyprávět.

A vždycky v takové nějaké neobvyklé chvilce, třeba, když jsme se vrátili odněkud ze zimy do vytopeného bytu. Můj strýc byl prostě skvělý vypravěč. Dobře vládl i perem, či psacím strojem...  Ovšem svou stylistiku uplatňoval hlavně v úředních dopisech. Musel. Vždyť byl svýho času šéfem sekretariátu slušně velkýho podniku. Škoda , že nezkusil psát paměti, nebo alespoň deník. Dneska bych si to docela rád přečet.

Nu – ohýnek doplápolal, je čas se zvednout. Obvyklá trasa, jenom mě napadlo zabočit k lesnímu hřbitovu. Snad tím, že jsem před chvílí vzpomněl na strýce. A hřibitůvek byl oblíbeným cílem jeho nedělních vycházek. Podle fotek, co jsou ve starým albu, mohu soudit, že se tam scházel i se svým bráchou. Strejda v ruce věnec, brácha cigáro...oba sveřepý výrazy. Byla jiná doba.

Kdy se vlastně mění doba. Možná je to jako s počasím. Někdy je třeba čtrnáct dní pořád stejně, až to nudí...jindy se počasí mění každou minutu. Sluníčko, zataženo, deštivo.

 

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

02.12.2016 13:02:02dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Zaujalo mě to táborákem ze starého harampádí s nábojem nostalgie,  očekávaná nálada se ale nedostavila tak přímo, jak se by se dalo očekávat,  nýbrž se tak trochu rozplynula v oněch odskocích k ostatním vzpomínkám.  Na závěr mohu říct, že mě to bavilo, jen v tom postrádám nějakou ústřední  linii.  

27.10.2016 11:54:02dát kritice tipblacksabbath

...zdá se to skoro nudné..........ťuk sem...ťuk tam.....ale....líbí se mi to......!!!!....bude další pokračování ?.................*/***Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor