Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 441 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Svět podle písmáka
datum / id21.11.2016 / 474167Vytisknout |
autorMovsar
kategorieÚvahyDalší dílo autora
zobrazeno1408x
počet tipů4
v oblíbených0x
Svět podle písmáka

"Svět je jako nekonečná písečná pláň. A slova jsou jako otisky v ní,“ promluvil písmák k žákovi. „Říká se tomu poušť,“ odvětil písmákovi žák. „Čemu?“ zdvihl hlas k žákovi písmák. „Písečné pláni, mistře.“ „Mlč.“

Tak tedy svět podle písmáka, držitele elektronické licence publikovat své texty v prostoru stránky www.pismak.cz (buďme techničtí!). Přestože je písmák osobou plně modernizovanou, často taky osobou značně podrážděnou, je-li mu jeho úzký vztah k digitálním médiím vyčítán, rád se nechává unášet větry vanoucími z archaických hlubin. Jako by takový písmák přímo vystupoval ze slavného obrazu Arnolda Böcklina Ostrov mrtvých.

Písmák? Vždyť autor sám je písmák! namítnete. Dobrá, pro účely tohoto textu jsem si vyhradil nazývat písmákem autora převažujících tendencí. Pojmenujme je:

Písmák tvoří výhradně ve verších, je ryzím básníkem. Próza je mu laciným artiklem, jeho úloha tady na zemi je vždy „vyšší“, případně „hlubší“. Písmák je brusičem diamantů, s kamením světa neztrácí čas. Písmák z Böcklinova ostrova nevyplouvá na ledasjaké lodi, jeho plavidlo pluje pod královskými insigniemi. Stojí-li písmákovi v cestě próza všedního dne, ihned ji, řekněme s Kunderou, „přepíše do veršů“.

Upozorňuje na písmákovu horečnatou obraznost a sám jej maluje! namítnete. Dobrá, ale vezměte do úvahy tuto dvojí obranu:

Písmákovi, opilému na svém korábu z příměrů, je třeba odpovídat jeho řečí. Hrát s ním jednu hru, plavit se jedněmi vodami. A za druhé, jsou obrazy a obrazy. Vede mezi nimi velmi zřetelná hranice a každý se před ni může snadno postavit, prostřednictvím této otázky: rozumím obrazu? Obstojí předkládaný obraz před tribunálem obecného smyslu? Dává smysl? Pokud ano, je to legitimní metafora, pokud je nesrozumitelný až k prahu mysli původce, je to jen výrok soukromého jazyka: tedy nesmysl.

Vraťme se k zakládajícímu odkazu, obrazu Ostrov mrtvých, jednomu z vrcholných děl malířského symbolismu. Ten obraz je řemeslně dokonale zvládnutou prací, námětem vystihuje dobu protkanou skrz naskrz touhou po tajemství. A – je srozumitelný. A takoví byli i básníci té doby, alespoň ti, jejichž stopy v oné písečné pláni přetrvaly. Přestože zdobili svou řeč, dělali to, aniž by ztráceli ze zřetele klíčový nárok krásy: srozumitelnost.

A písmák, hlubinný básník dneška? Chtěl by sídlit na Ostrově mrtvých, chtěl by být přítelem mrtvých. Jeho přání je ale tak troufalé, jak jen může být přání rozmazleného dítěte, neboť od oněch mrtvých přátel se nehodlal naučit ničemu: ambice být „vyšší“ a „hlubší“ (než co vlastně?) vyžaduje projít hlubinou (textů) a projít jí umně, elegantně, snad i tanečním krokem a s úsměvem na rtech, ať vzpomeneme filosofa té doby a jazykové orientace. A tak možná platí tento závěr: básník, ale třeba i výtvarník, současnosti stojí před bránou Ostrova mrtvých a předkládá své mrtvé tělo z textů. Ta se ale neotevře. Hlubinný básník v romantickém gestu páchá sebevraždu zbytečně. 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

23.11.2016 10:02:41dát kritice tipR. L.
Smích... Shovívavý smích...
23.11.2016 09:42:38dát kritice tipMarkel

ASI JSME SI DOBŘE NEROZUMĚLI, JÁ NEMYSLÍM OBECNĚ, ŽE JE PÍSMÁK NAPRD, JEN TO KOČKOVÁNÍ MEZI PÍSMÁKY JE NĚKDY DOST ZA HRANU. ČASTO JE TO JEN ČISTÁ PROVOKACE. STÁLE SE DOMNÍVÁM, ŽE PROJEKT PÍSMÁK MÁ SVŮJ SMYSL, AŤ UŽ JAKÝKOLIV.I VY TO VÍTE, JINAK BYSTE SEM NECHODILI. MNĚ DĚLÁ DOBŘE TA AKCE-REAKCE.

23.11.2016 05:42:11dát kritice tipR. L.
Markel - vyndám z toho jen to podstatné - v Písmáku jde už léta právě o PRD...
22.11.2016 20:05:44dát kritice tipMovsar

trochu nechutné přirovnání, ale každý máme nějaký styl a nějaké libůstky.

22.11.2016 20:03:14dát kritice tipMarkel
Kolbe má můj nehynoucí obdiv, tady jde, s prominutím, o prd, sice dost smradlavej, ale jenom o prd :-))
22.11.2016 15:07:04dát kritice tipR. L.
Zdenda potvrdil to nenapsané, že totiž dědečkové bývají v mnohém lepší než babičky. Babičky jsou většinou vzteklé ropuchy, co sedí mladým na prameni, protože jsou nasraný, že jim ujel vlak, a masírují i dědky. Jenže dědkové jsou umělecká díla a zvesela dojíždějí života dar. Jsou velkorysejší, vtipní, kolegiální a vůbec - - -
22.11.2016 14:57:24dát kritice tipMovsar

anekdota s jinovatou mě pobavila. 

22.11.2016 14:55:49dát kritice tipMovsar

kdyby to nebylo tak vážné tém, markel, zeptal bych se, zda jsi se inspirovala v maxmiliánu kolbem? 

22.11.2016 14:07:38dát kritice tipagáta5

se vracím pro nějaký to teplý slovo a furt nic ...

prdlajs, žádní hlubinní básníci nejsou, jen lenoši, co se jim nechce pořádně číst! 

22.11.2016 13:51:09dát kritice tipMarkel

já se hlásím, já chci být obětním beránkem, neb o kom se píše, ten žije, o kom ne, jako by nebyl

22.11.2016 13:36:01dát kritice tipZdenda

Movsare, zas tak sebestřední nejsou, musím se jich zastat. Jednou jsem poprosil Jinovatu, aby mi zkritikoval jednu moji povídku (považoval jsem ji za povedenou) - a on mi vyhověl. Pravda, přelouskal jen první dva odstavečky, ze kterých usoudil, že povídka je o mém dědečkovi, a tak mi napsal komentář o svém dědečkovi - a ten komentář o jeho dědečkovi byl delší než ty dva odstavečky o mém dědečkovi, které přečetl - ale i tak, bylo to od něho pěkné - navíc se ukázalo nejen to, že umí lépe psát o dědečcích, ale troufnu si říct i to, že má lepšího dědečka.

Ale nějakého obětního beránka si rozhodně vyber, jsem zvědav, co s ním provedeš.

22.11.2016 12:03:42dát kritice tipR. L.
Sebestředné debily ty já "miluji"! V zemi, která jde projet na jedno cédéčko jich je snad nejvíc na světě. Pás hor, přes které nedohlédnou, je tady bezpečně zakonzervoval. Plácají se po ramenou, exhibují, staví si pomníky. To je moment, na který čekám. Hurá, mám kam pravidelně chodit močit...
22.11.2016 11:47:25dát kritice tipMovsar

jistě, jejich sebestřednost jim to neumožňuje. a já je přesto ušetřím. protože si myslím, že je pořád lepší, když lidé píší nesrozumitelné básně, než když třeba v lese střílejí srny. i proto jim nechci brát, pokud byi sem náhodou nahlédli a vzali mě vážně, chuť do psaní. napadlo mě vybrat jeden text, jednoho autora, jako zástupnou oběť. onoho girardovského obětního beránka, který by smířil prozaiky s básníky, jakkoli by ta volba byla arbitrární, neboť by to nebyl on, kdo je vinen. musel bych projít zlatý výběr.  

22.11.2016 11:37:32dát kritice tipZdenda

Taky nevím, kdo je všeslintal, Markel, s tím ti neporadím.

Aha, Movsare, myslíš zdejší úspěšné básníky. Ti si ale tvoji úvahu nejspíš vůbec nepřečtou - nepatříš, myslím, do okruhu autorů, které sledují.

22.11.2016 10:09:09dát kritice tipMarkel

pánové, já se nějak neorientuju, odpusťte stařence, kdo je to např. všeslintal? O jakém orgasmu je řeč? Děkuji za konkrétní neslintoidní a orgasmu prosté odpovědi

22.11.2016 08:49:10dát kritice tipMovsar

obecně: etablovaní "básníci", které tu všichni oslavují, ale nikdo jim nerozumí, snad ani oni sami ne. hovoří totiž tzv. schizofreničtinou. zkus sám nějaké přiřadit.  

22.11.2016 08:14:18dát kritice tipZdenda

já chci jména!

21.11.2016 22:47:12dát kritice tipMovsar

patrně se poznají nesprávní. ale jemnovat jsem nechtěl. psal jsem to i s tímto - protimluvným - rizikem.

21.11.2016 22:17:13dát kritice tipR. L.
Zdendo, jdu spát rozhořčen a doufám, že na Brdech postaví brzy amíci deštníkový radar a všeslintala budou evakuovat někam do pryč a už nikdy víc ho neuslyším povídat ty jeho nesmysly, kolem kterých dostávají nedělnice Poezie Diana a Brambůrková orgasmy...
21.11.2016 22:12:57dát kritice tipZdenda

Ovšem, jak vidno, najdou se dva lidé, kteří mají co říct vždycky a ke všemu: Zdenda a jeho věčný kámoš ReLé. Hurá.

21.11.2016 22:10:07dát kritice tipR. L.
Mě je spíše líto, že se z toho stává kadibudka stále stejných (čím dál větších) magorů... Docela bych ty exoty nechal zasypat vápnem. Než se toho dožiju utrápí mi debilní skřítek všeslintal Novák a lizprdelka Gora, o které Careful tvrdí, že jediná dělá umění. Dělá hovno, přátelé. A to hovno je aspoň užitečné, něco pohnojí. Ovšem ne tady, ve virtuálním světě... Takže jdu spát rozhořčen, že "Urnové háje" zas přetáhly večerku - - -
21.11.2016 22:10:02dát kritice tipZdenda

Já ti nevím, Movsare, nepřipadá mi, že by tady dominovali nějací "hlubinní básníci". Z toho žádná zajímavá diskuse nekouká, nikdo se v tom nepozná - žádná potrefená husa nebude. Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.