Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 443 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Definice současné rodiny
datum / id08.01.2017 / 475549Vytisknout |
autorMovsar
kategorieÚvahyDalší dílo autora
zobrazeno1123x
počet tipů2
v oblíbených0x
Definice současné rodiny

V televizních zprávách politici podávají nemotorné definice rodiny. Něco jiného si myslí socialisté, něco jiného demokraté a něco jiného Bělobrádkovci. Měli by nechat mluvit digitální matky, ty o tom budou něco vědět. Čtyřicetileté prvorodičky, co je už nebavilo chodit každý den do práce, a tak se rozhodly „pořídit si" dítě.

Co je pro takovou mamičku rodina? Předně, cesta k ní vede přes rozvod. Její vyvolená už není mladík, neboť ona není lvicí mladicí. No a nemálo podstatná je splacená hypotéka. Takže prvním definičním znakem rodiny 21. století je cesta skrze rozvod, ne-li rozklížené manželství.

A co dál? Děťátko už není princátko, ale rovnou král! Král je posvátnou figurou, nemá k zázraku daleko. No a dítě takové matky je přece taky zázrak: copak odpovídá přírodním zákonům rodit v přechodu? Není proto divu, že současné matky k dětem přistupují jako k zázraku, nekriticky, romanticky, zbožně.

Ale i zbožnost má v sekularizovaném světě své meze. Ve filmu Ghetto nr. 1 hovořila stará romka na téma rodičovství v komunitě romů: My jim všechno dovolíme, ale dobře je hlídáme, aby se jim něco nestalo. Tak přesně takový model ne-výchovy naše současné mamičky převzaly. Vše dovolit, ale opatrovat jak srdéčko v kojnaté hrudi.

Model ne-výchovy má strašlivé výhody. Moderní mamička získává čas pro kratochvilné libosti, jako jsou telefonování s kamarádkami, kávičky v luxusních kavárničkách, přilepování fotek do fejsbůku a vybírání dalších a dalších vymožeností přes éšop.

A když se přiblíží čas opustit státní program mléčného kapesného, je třeba zapracovat na dalším robátku.

Na zákonnou definici rodiny je to příliš dlouhé, dávám to k dispozici nadšeným legislativcům redukcionistům.
Názory čtenářů (Skrýt smazané)

10.01.2017 02:22:46dát kritice tipSafián

Když chce někdo říci něco hutně, hned se mu vytkne, že generalizuje.Je to tak, jak říkáš a výlev Luzz ukazuje, že to ani jiné být nemůže.

09.01.2017 23:24:47dát kritice tipbříza bělokorá

jotakhle... aha... promiň, to mi nedošlo, že k tomu, aby měly rodinu, musej rozvrátit jinou.. ale třeba to těm původním manželkám nevadilo...

09.01.2017 21:31:45dát kritice tipMovsar

ano, stavba rodiny nikoli na zelené louce, nýbrž na ruinách jiných rodin. co je na tom nesrozumitelné?

09.01.2017 21:28:11dát kritice tipbříza bělokorá

Takže prvním definičním znakem rodiny 21. století je cesta skrze rozvod, ne-li rozklížené manželství... omlouvám se za svou omezenost, ale já tomu asi nerozumím.

09.01.2017 21:25:12dát kritice tipMovsar

chudý slovník, žvýkání banalit a následná nutná potřeba odplivnout si. ano, studentka gender studies bys být mohla.  

09.01.2017 20:41:42dát kritice tipLuzz

achjo. argument ve stylu "tak sama ukaž, co umíš", je směšnej. nebudu psát úvahu, protože se mi nechce, třeba to ani neumím - ale to mi nebrání v tom, abych pod jakýkoliv text (včetně tvého), který se vydává za úvahu, napsala, že to s úvahou nemá nic společnýho... když už jsme u těch banalit, tak věz, že existuje třeba spousta hudebních recenzentů, kteří nedokážou hrát ani na jeden hudební nástroj a zpívají tak, že všichni kolem raději berou nohy na ramena... a jejich recenze mají hlavu a patu...

klidně můžu být digimatka, biomatka nebo třeba karimatka, dokonce i zapšklá krákorající bába nebo dvacetiletý tele - studentka genderu... no a nakonec můžu být i chlap... to už jsme teda někde jinde...

ale asi nemá smysl s tebou o čemkoliv diskutovat.

(poslední slovo je samozřejmě tvoje)

 

09.01.2017 13:24:05dát kritice tipMovsar

no tak nám nějakou úvahu předveď. zatím to byly takové banality, jako že mamičky jsou i fajn a otcové lumpové. prosím tě, proč tohle potřebuješ sdělovat? tipl bych, že to srdce vře tobě.  jestlipak nebudeš právě taková modelová digimatka? 

09.01.2017 12:59:13dát kritice tipLuzz

jo, tady zjednodušuju, to beru... ale nevydávám svoje vylitý srdce za úvahu... jasně, že tohle škatulkování vždycky zavní průserem...

btw, mužnost = pouze testosteron? :)

09.01.2017 12:43:15dát kritice tipR. L.
O.K./*
09.01.2017 12:38:48dát kritice tipMovsar

bez nějakého zjednodušení nelze psát. ostatně i ty zjednodušuješ, protože těch "typ" matek může být třeba i destkrát víc. jistá provokace v tom je, to je zřejmé a nezakrývám to. 

ano, prý to tak je s tou péčí o dítě, vědci zjistili, že to snižuje hladinu testosteronu, stejně ajko třeba vedoucí pozice v práci ji zvyšuje. je to houpačka tyhle hormony. 

 

 

09.01.2017 12:31:27dát kritice tipLuzz

občas si tě přečtu, občas souhlasím, občas ne, protože mi připadne, že dost generalizuješ (což tvé úvahy zahazuje někam do popelnice povrchních povzdechů) - to je i případ tohoto textu. ale možná chceš jen provokovat, nevim, neznám tvoje pohnutky.

k tvým slovům mě napadá, že některý ženský by klidně rodily dřív, nerozváděly se a nepřistupovaly by k dětem jako k bohům, pravděpodobně by se i vyhnuly dalším neduhům, které uvádíš... ale to by se museli v lecjakých věcech přizpůsobit/snažit i otcové... ať chceš nebo ne, dneska už otcovství není jen o tom se někde vysemenit... v mnoha ohledech je třeba zalívat, pečovat... spolupracovat.

to, že tady jsou čtyřicetileté matky, který si "pořídí" dítě (stejně jako si pořídí auto nebo byt) a vnímají ho jen jako dejme tomu zdroj potěšení, "naplnění", je podle mě částečně důsledkem ignorace ze strany mužů/nastávajících/stávajících otců. od ženské se často čeká, že prostě přestane pracovat, že se bude obětovat, zůstane (v podstatě ze dne na den) doma, odříznutá od práce, známých (a ještě k tomu bude hýkat blahem nad hovínkama a blinkáním (přeháním, vím, ale zároveň neříkám, že takový matky nejsou))...  naše zastydlá společnost to stále považuje za normu... od otců to přitom nečeká nikdo (přitom to děcko je i jeho, že ano) a doteď hodně lidem přijde divný, když chlap přebaluje, vstává k dítěti a podobně (dokonce jsem slyšela názor, že tyto činnosti ubírají mužům jejich mužnost... což mě rozsekalo :))

na druhé straně, podobnej typ ženských, co popisuješ ty, samozřejmě existuje... jsou docela vidět, mluví se o nich... proto někteří mají za to, že je to standard...

no a na třetí straně - jsou i ženský, který zamrzly v devatenáctým století a péče o rodinu, děti, domácnost, teplý večeře a deset let doma je pro ně normálka... nebo i poslání... nic proti tomu, pokud je to naplňuje... ale ať tyto ženský potom v padesáti, šedesáti nekrákají, že jim utekl život a že za tu péči o děcka a domácnost nedostaly "adekvátní" odměnu...

a na čtvrtý straně (abych to zakončila pozitivně) - jsou i páry, kde se opravdu spolupracuje a péče o dítě (a domácnost) není jen záležitost matky.

ha, tak jsem si vylila srdíčko... asi jsem měla nějakou nutkavou potřebu se vyjádřit :D tohle je na dlouhatánskou debatu a nevim, jestli literární web je vhodným místem...

 

 Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.