Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 442 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Jak číst mé kritiky
datum / id28.01.2017 / 476066Vytisknout |
autorMovsar
kategorieÚvahyDalší dílo autora
zobrazeno796x
počet tipů2
v oblíbených0x
Jak číst mé kritiky

Jsou takoví, kteří se nikdy neodpoutají od „morálky dobra a zla“ a vše jim bude vždy zřejmé; i samotné výrazy dobro a zlo, pravda a lež obíhají jejich slovníkem jako stálice. Oslovit takového čtenáře je úkol patrně nemožný. Jsou ale i takoví, kterým svět nevybledl na dva odstíny, chtějí jej vnímat ve všech barvách a rozměrech, kterými je určován. Především k těm se obracím s malým návodem ke čtení mých kritických příspěvků.

Jednou mi jeden čtenář napsal: „Ničemu nerozumíš, nic jsi nenapsal, nic nepřečetl.“ Autor příkrého sdělení se patrně inspiroval v starozákonním autorovi 1. knihy Mojžíšovy, který na adresu Adama vyhnaného ze zahrady Boží pronesl slavné: „Jsi prach a v prach se navrátíš.“ Zkrátil bych tedy mně darované sdělení takto: „Jsi nic a v nic se obrátíš.“ Mému neznámému příteli ovšem nutno připomenout souvisosti biblického výroku. První lidé byli vyhnáni ze zahrady Boží pro svou touhu pro bohorovnosti; následoval známý krach a citovaný Hospodinův komentář. A tady se role obracejí, respektive nesedí: neznámý přítel ve sveé nenávisti zapomněl, že já po bohorovnosti netoužím, právě naopak jsem ji v textu, který jej tak rozhorlil, kritizoval. Snaha vymknout se pravidlům, dík kterým kultura pokročila od starověkých kamenných monumentů až k avantgardám 20. století, aby vzápětí račím krokem putovala zpátky do upadlosti, je typická pro ty, které se můj křičící přítel domnívá obhajovat. Pravda se ráda skrývá.

Zasazení toho drobného příkladu reakce na mé texty do jeho literárním kontextu je také způsob, jak číst mé kritiky. Netřeba se čílit, mým úmyslem není vyvracet společenství přátel psaní. Lhal bych ale, pokud bych tvrdil, že chci být jeho tmelem, neboť považuji psaní za bytostně nekolektivní proces. A to i přes sympatie, které chovám k jedné definici literatury: „Knihy jako trochu objemnější dopisy přátelům (J. Paul).“ Je ale rozdíl mezi psaním dopisů, přátelskou výměnou a zakládáním klubů vyvolených, v nichž z principu musí být jako první  vyhlazena všechna měřítka a nároky kvality a vyloučeni všichni, kteří tomuto železnému zákonu odmítnou poslušnost.

Jak tedy ještě lze číst mé kritiky a nebýt předem pohoršen? Přijmout je jako hlas z okraje, nevýznamný hlas, který hovoří z prostoru za zdmi oficiálních struktur. Není snad náhoda, že se taková tematizace psaní objevuje dnes: žijeme v době „kritických množství“, skupin, často jen digitálních, které vyrůstají a zanikají podle momentálních zájmů a tendencí, začasté jen proto, aby umožňovaly sdílet emoce. A že jde, snad kromě podivuhodných digitálních společenství kojících maminek či středečních jogínů, o emoce negativní, netřeba dodávat. Pokusme se sdílet víc než nenávist, pokusme se vzájemně číst své polemiky s otevřenou myslí.      
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

28.08.2017 08:07:48dát kritice tippampelin

Živý

ne mrtvý Bůh.

Amen.

29.01.2017 19:40:11dát kritice tipNorsko

Vždyť vlastně žádné neexistují. Viď

29.01.2017 19:32:03dát kritice tipaleš-novák

copak "jak"...ale "proč"?

29.01.2017 10:37:08dát kritice tipupupa

Stručné a veľmi obsažné. Čiže ideálne napísané.

Čierno-biele videnie, to je predovšetkým americká produkcia (ani si nespomeniem na film, ktorý by sa vymykal), to je aj príčina úpadku kvality myslenia. Mňa skôr zaráža, ako sa všeobecne prijíma, že Adam a Eva jedli kvôli bohorovnosti. Ten text je starý min. 3000 rokov, čo tým chcel vtedy autor povedať... Relatívna sloboda (a nuda) v raji, tak zákaz niečoho prišiel náramne vhod. Ide o psychologický podnet, žiadnu filozofiu v tomto príbehu nevidím.

Šablóna pre písanie neexistuje, iba ak tá: Rob to inak, ako ostatní. Budeš mať nepriateľov, ale ak máš talent, budeš ty o sto rokov slávny, nie oni. (A budú ti nosiť kryzantény a môžeš sa na nich po nociach pásť.) Nič proti humanizmu, len je príííšerne nudný!

29.01.2017 09:27:31dát kritice tipAššurballit

slusny egotrip:)

28.01.2017 21:39:13dát kritice tipNorsko
Zajímavé, sebestředné dílko. Ta pasáž, kde rozebíráš můj výrok, se mi líbila. A to svou ujetostí

28.01.2017 21:32:42dát kritice tipR. L.
Já nepotřebuji poradit ty přiblblá babizno, už vůbec od někoho Tvého typu, kdo vytrvale píše sračky pro hejno volečků - Jste mi u prdele - - -
28.01.2017 21:27:44dát kritice tipagáta5

to bylo na tebe, ty trdlo :))) zavři svoji nenávist a obrať se k bohu s otevřenou myslí, Románku ... jiného nenávistníka tady nevidím

28.01.2017 20:48:27dát kritice tipR. L.
Jen do nich, parazitů - - -, zlých babizen jagizen, pijavic, blafalů, všeslintalů - - -/***


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.