Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 434 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+1 neviditelných
Nedoslýchavý hlemýžď na mýtině
datum / id04.03.2017 / 477072Vytisknout |
autorkvaj
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
témaHumorné
zobrazeno1035x
počet tipů3
v oblíbených0x
Nedoslýchavý hlemýžď na mýtině

     Říct, že pro mého mladšího bratra byla v základní škole vyjmenovaná slova, v nichž se po obojetných souhláskách píše ypsilon, tvrdým oříškem, je málo. Představovala pro něj vpravdě šutr tvrdosti nejméně korundu, který figuruje na deváté příčce desetistupňového žebříčku tvrdosti těsně před nejtvrdším diamantem.

     V praxi to znamenalo, že bratrovy školní výsledky v českém jazyce byly tou dobou žalostné a známky z diktátů na vybraná slova ještě horší. Vyhlížely dokonce tak špatně, že se na ně nemohl již dívat ani můj jinak flegmatický otec, a tak se rozhodl vzít bratrovu výuku gramatiky pevně do svých rukou. Zhostil se toho úkolu důsledně a denně bráchovi dával diktáty přímo prošpikované vyjmenovanými slovy. Věty, jež vymýšlel, byly fantastické, ba neuvěřitelné. Bratr to určitě cítil jinak, ale pro mě a matku znamenaly pravidelné podvečerní diktátové dýchánky zdroj zábavy, vlastně spíš pusté srandy.

     Otec si bratra posadil ke stolu a diktoval mu třeba toto: »Nedoslýchavý hlemýžď na mýtině za plynárnou v Ruzyni bil motýly, což se nelíbilo lysému slepýši, který přežvykoval pýr a sypal hlemýžďovi třpytící se chmýří do příbytku. „Musíš si zvykat, ty kopyto," zavýskal slepýš na hlemýždě a smýkal se sychravým ránem k Litomyšli. Nachomýtl se u toho statný býk, který bydlel blízko Přibyslavi. „Co mi plýtváš bylinami, ty vyžle," povykoval na slepýše. Sysel a plyšová myš se tomu smáli, až se jim bystré jazyky na slunci blýskaly. Býk se dmul pýchou, ale sytý sýček myslil, že mu býk vzal sýr a dál dmýchal spor: „Budeš pykat býku za to, že vyješ kvůli pýru, zatímco u mlýna ti usychá pelyněk.“ Sýkora to viděla a vydra, která chytila syrové lýko plynoucí bystřinou, říkala, že se tam brzy, brzičko půjde pást kobyla a jiný dobytek. Hmyz zatím klidně polykal pyl, netopýr si pyskem hladil rozbité lýtko a z vysoké babyky to viděl starý výr. „To je výheň," zavzlykal hlemýžď a plížil se k Volyni. Slepýš se studem pýřil, ale býk vzal pytel pýru a klopýtal k městu, které se nazývá Bydžov a kde bydlel jeho syn. Tam smíchá pýr s jinými bylinami, umyje lyže i zbylý nábytek a může být spokojený.«

      Moc vyjmenovaných slov otec neopomněl.

     Matka, která se tomu smála, až se, rovněž vyjmenovaným slovem, zalykala, se však náhle otázala: „Proč tomu klukovi diktuješ tyhle voloviny? Vždyť to nemá hlavu ani patu?"

     „To snad nevadí. Jde přece o to, aby se naučil vyjmenovaná slova."

     Měl pravdu a navíc se výsledky jeho pedagogického snažení brzy ukázaly jako ohromující. Brácha zanedlouho ovládal vybraná slova, jako když bičem mrská. Později dokonce otce, který ho káral za to, že napsal měkké „i“ po „l” ve slově ližina, načapal na švestkách. „Ližina se píše s měkkým „i“, protože je to od slova líha, která leží na zemi, a ne od ruského slova lyža," vytmavil to otci. Musím skromně dodat, že jsem mu to poradil.

     Bratr ovšem začal psát zase »zhromáždění«, »novinové správy« a podobné hrubky a já jen děkuji andělu gramatiky, že se je odnaučil sám. Další otcovy diktáty bychom už asi nepřežili. A stejně mám za to, že jeho příběhy vyjmenovaných slov nebyly tak nesmyslné, jak se matka domnívala. Vešel se mu totiž do jejich omezeného rámce co do kulis, postav, způsobu jejich jednání, logiky i místopisu sice značně svérázný a fantaskní, ale přesto celý poetický svět.

https://kvaj.blogspot.com
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

24.07.2017 19:23:10dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Jo to ano. Otec byl kreativní po všech stránkách. Napsal i několik básní, někde bych je ještě našel. On se ale spíš orientoval na výtvarnou oblast - fotografii, malbu, řezbářství, a pak na hudbu.

Děkuji za vlídná slova.

24.07.2017 18:33:13dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Rozhodně si blahopřeji, že tvé dílko s podivným názvem čtu. Tvůj otec byl kreativec, možná by býval byl skvělým spisovatelem. Dík za zábavu.

15.03.2017 23:48:44dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Děkuji ti.

15.03.2017 22:53:12dát kritice tipKočkodan
Rozhodně si nenadávám, že jsem tvoje dílko otevřel a četl. ;-)
07.03.2017 20:02:07dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Děkuji. Tohle jsem vysypal z rukávu. Nicméně to má skutečný předobraz, protože můj otec opravdu bráchovi nějaké takové diktáty dával. Výrazy - nedoslýchavý hlemýžď na mýtině a sytý sýček - jsou jeho. Můj otec byl totiž velmi zvláštní, chvílemi neuvěřitelný, i když vypadal normálně, spíš byl velmi přitažlivý pro ženy, což mělo své souvislosti. :-)

07.03.2017 13:27:35dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Tím diktátem se bavím. Je dostatečně komplexní a nesmyslný zároveň.  Dalo hodně práce ta slova takhle shromáždit a propojit,  nebo to běžně "sypeš z rukávu"?  Poslední větu málem mylně považuji za chybně formulovanou a musím ji číst  dvakrát, než mi dojde, že tomu tak není.  Díky za pobavení a  tip.  

04.03.2017 20:24:25dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Rádo se stalo.

04.03.2017 20:17:43dát kritice tipMoniSvoboNu
:-) Dekuji za inspiraci


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.