Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 439 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+18 neviditelných
ŽILI V RYTMU ZEMĚ
datum / id24.03.2017 / 477723Vytisknout |
autorvesuvanka
kategorieOstatní nezařaditelnéDalší dílo autora
upřesnění kategorieosobnosti ze světa vědy
zobrazeno1013x
počet tipů18
v oblíbených0x
Prolog

K zítřejšímu výročí narození...

ŽILI V RYTMU ZEMĚ

ŽILI V RYTMU ZEMĚ


Těmito slovy charakterizovala svůj život a práci legendární dvojice vulkanologů - manželé Maurice a Katia Krafftovi, pro něž se staly vulkány životní vášní i osudem.


Maurice Krafft se narodil 25. března 1946 v Mulhausen. Jeho zájem o sopky se probudil v roce 1953, když s rodiči navštívil Stromboli a uviděl za tmy fascinující ohnivé fontány, vyrážející z vrcholu strmého kužele vulkánu. Ve svých čtrnácti letech se Maurice stal členem Societé géologique de France. Po ukončení středoškolského studia vstoupil na universitu ve Štrasburku, kde studoval obor geologie. Zde se seznámil v roce 1966 se svoji budoucí manželkou Katiou.


Katia Conrad se narodila 17. dubna 1942 v Soultz-Haut-Rhin v Alsasku. Sopky ji zaujaly v dětství z literatury. Později navštívila s rodiči Vesuv a Etnu. Na universitě ve Štrasburku vystudovala obory fyzika a geochemie.


Maurcie Krafft a Katia Conrad se vzali v roce 1970. Spojovala je láska k vulkánům a obrovské nadšení pro jejich výzkum, fotografování a filmování erupcí. Již jejich první fotografie pořízené na Stromboli se těšily velkému zájmu, což bylo i dalším povzbuzením a zároveň finanční pomocí pro další cesty.

 

Arenal - Kostarika


Maurice a Katia zasvětili vulkánům celý svůj život - snažili se být všude tam, kde Země otevírala "okénka laboratoří" svého žhavého nitra a chtěli pořídit nejkrásnější záběry tohoto fascinujícího přírodního jevu. Proto se pohybovali na nejnebezpečnějších místech v blízkosti kráterů chrlících popel a lávu. Říkali o sobě, že "žijí v rytmu Země". Pracovali vždy spolu a žili představou, že jednou i spolu zemřou. Bylo to snad jejich přáním, jež se vyplnilo 3. června 1991. Zahynuli ještě s dalšími vědci a novináři v pyroklastickém mraku, který vyvrhl japonský vulkán Unzen.


Během dvaceti let se Maurice a Katie Krafftovým podařilo zachytit kamerou a fotoaparátem více než 150 erupcí vulkánů z různých koutů světa (Itálie, Afrika, Indonézie, Japonsko, Aljaška, Střední a Jižní Amerika, Island). Byli autory mnoha článků a publikací. Kromě toho vystupovali v televizi, pořádali populární a naučné přednášky, doprovázené svými filmy. Zdůrazňovali, aby nebylo podceňováno varování před blížící se erupcí, a přesvědčovali obyvatele, žijící na úpatí probouzející se sopky, o nutnosti evakuace jako jediné možnosti záchrany.

 

Zrození ostrova Surtsey

 

V roce 1973 se expedice vulkanologů, vedená Mauricem Krafftem, zasloužila o včasnou evakuaci obyvatel islandského městečka Haimaei před erupcí Helgafel (Eldfel), takže nepřišel o život ani jeden člověk.


Přednáškami o nebezpečnosti erupcí a promítáním filmů zachránili Maurice a Katia desetitisíce lidí i na Filipínách, když se po šesti stech letech chystal v dubnu 1991 k obrovské erupci vulkán Pinatubo. Lidé, žijící na jeho úpatí, neměli s předchozími erupcemi žádné zkušenosti a proto varování vulkanologů nebrali vážně. Až teprve Krafftovi dokázali svými strhujícími projevy a filmy, zachycujícími ničivé erupce a jejich následky, přesvědčit filipínské úřady o hrozícím nebezpečí a nutnosti evakuace.

 

Nyiragongo - Afrika


Katia a Maurice měli i svoji "domovskou sopku" Piton de la Fournaise na ostrově Réunion v Indickém oceánu, kam se často vraceli a pořídili zde mnoho nádherných fotografií, jež doplňují několik jejich publikací. Poslední kniha s fotografiemi Krafftových vyšla až za několik let po jejich smrti.


Velkým snem Maurice i Katii bylo vybudování vulkanologického muzea, které v osmdesátých letech minulého století ještě nikde na světě nebylo. Muzeum bylo vybudováno na ostrově Réunion, ale jeho otevření v roce 1992 se Maurice a Katia už nedočkali.

 

Kilauea - Havajské ostrovy


Vulkán Piton de la Fournaise je velmi aktivní, ale není tak nebezpečný. Je to tzv. štítová sopka. V období aktivity chrlí žhavé kamení, vytvářející za tmy ohnivé fontány, a po úbočí stékají klidné proudy poměrně řídké čedičové lávy. Při erupci v roce 1998 se vytvořily na svazích nové tři krátery, z nichž jeden dostal jméno "Katia et Maurice Krafft".

 

http://www.vulcania.com/wp-content/uploads/2015/02/Exposition-Les-Diables-des-volcans.jpg   -   fotografie Katii a Maurice Krafftových

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

01.07.2017 19:33:10dát kritice tipvesuvanka

srozumeni - děkuji za přečtení a Tip :-)))

 

01.07.2017 14:00:45dát kritice tipsrozumeni
***
18.04.2017 09:53:18dát kritice tipAlenakar

Mrzí mě,že dnes se mýty tradují ve velmi zkreslené podobě,takže vlastně to,co mi známe,jsou mýty o mýtech.

14.04.2017 10:57:51dát kritice tipvesuvanka

Marti, mám radost, že se Ti líbí povídání i obrázky, děkuji za zastavení a milá slova :-)))

14.04.2017 10:18:53dát kritice tipMarkel

krásné povídání, obrázky super ***

13.04.2017 13:26:29dát kritice tipvesuvanka

Alenakar, díky. To jsem nevěděla, že ve starověku bylo nutné si mýty zapamatovat doslovně. Pak bylo pro zapamatování výhodnější je psát ve vázané řeči. Kromě Hefaista mě obzvláště zaujaly báje o  Déméter a Persefoně a Filemon a Baucis.

13.04.2017 10:00:01dát kritice tipAlenakar

V řeckých bájích je ukryto obrovské množství informací v symbolech. V době ,kdy poezie skutečně žila - tedy v pravěku a ve starověku,bylo nutné si mýty zapamatovat slovo od slova a pak nad nimi bylo možné neustále přmýšlet. Aby si starověký člověk text zapamatoval,bylo výhodné,když byl napsán v řeči vázané. Ale mýty a informace v nich obsažené- to je kapitola sama pro sebe. Mě nejvíce fascinují mýty Apollón a Marsyás a mýtus o Arachné. V obou figuruje Athéna,má jediná oblíbena antická bohyně.

10.04.2017 12:14:20dát kritice tipvesuvanka

Alenakar, děkuji. Pompejané skutečně netušili, že Vesuv je aktivní vulkán, protože od založení města  nebyli svědky jeho předchozího výbuchu. Poprvé na vrchol Vesuvu  vystoupil řecký  zeměpisec Strabón někdy kolem 20 n.l. a popsal Vesuv jako horu bohatě porostlou hustou vegetací až k vrcholu, který tvořil pustou planinu s popelem. Z toho usoudil, že Vesuv je vyhaslá sopka.

Římané toho o sopkách skutečně moc nevěděli. Zajímavá je ale souvislost názvu ostrova Vulcano s římským bohem ohně Vulkánem, jak si přejmenovali Římané řeckého boha ohně a kovářských řemesel Hefaista. Možná, že někdy viděli výbuch Vulcana, ale záznamy jsem o tom nenašla. Řecký Hefaistos se svými dílnami pod sopkami  svědčí o tom, že Řekové sopky znali, svědčí o tom i Strabónův zápis o Vesuvu.

10.04.2017 09:28:47dát kritice tipAlenakar

Já se trochu zajímám o historii a tak jsem něco četla o Pompejích. Celkem mě překvapilo,že ve starověku Římanné vůbec nevěděli,že Vesuv je sopka(nevěděli,co je sopka) a že by mohl vybuchnout.

07.04.2017 09:28:40dát kritice tipvesuvanka

Alenakar, děkuji Ti za odpověď a bližší informaci o ohňovém elementálu. Máš pravdu, že můj zájem o vulkány (je to přímo vášeň) je u nás dost neobvyklý - spřízněné duše pro vulkány najdu spíše v zahraničí a to i v zemích, kde nejsou aktivní sopky.

Proto mě zajímají i lidé, kteří si vulkány zamilovali a věnovali se jim ať už po vědecké nebo umělecké stránce. A jaká radost, když někoho takového najdu. Škoda jen, že se s těmito lidmi míjím. I o  Krafftových jsem se dočetla bohužel až po jejich smrti.

06.04.2017 08:59:55dát kritice tipAlenakar

Děkuji za odkaz a časem si Neapolský záliv určitě přečtu. Zatím poslední dobou odpovídám na tolik avíz,že už mi na nic jiného nezbývá čas.

V tarotu nebo v magii je salamandr "ohňový elementál" a bývá zobrazován jako ještěrka stočená do kruhu. Pokud se kouše do ocasu,symbolizuje nejvyšší poznání.

Čistě symbolicky vzato by v tvém životě,podle toho,co mi píšeš,mohly hrát roli oheň a země ,tedy hole a pentákly... - Ale to jsou jen takové moje úvahy. Já nic netvrdím,jen mi tvůj zájem připadá velmi neobvyklý. 

03.04.2017 11:54:58dát kritice tipvesuvanka

Alenakar, děkuji za zajímavý komentář a zájem. Zaujalo mě, že v tarotu elementu ohně vládnou salamadři - obojživelníci. Mě fascinuje oheň z nitra Země, nikoliv požáry jako takové - těch  se bojím. O své lásce k vulkánům už od dětství - jak to začalo a co mě na vulkánech  fascinuje,  podrobněji popisuji ve svém díle "NEAPOLSKÝ ZÁLIV - LÁSKA NA PRVNÍ POHLED", které je na tomto odkazu:

http://www.pismak.cz/index.php?data=read&id=445532&cr=all

03.04.2017 09:14:03dát kritice tipAlenakar

Je to zvláštní. - Netajím se s tím,že jsem tak trošku okultistka a ty jsi první člověk,který se tak otevřeně hlásí k elementu ohně,kterému vládnou salamandři a v tarotu jej představují hole. - To tě oheň takto fascinoval už od dětství ?

30.03.2017 12:22:19dát kritice tipvesuvanka

Alenakar, díky :-))). Můj nick skutečně není náhodný. Sopky a vůbec sopečná činnost, jako úžasný geologický děj na Zemi, mě velmi zajímají - zajímá mě i návrat života do krajiny, vznik ostrovů podmořskými erupcíemi a  jejich osídlení - druhy rostlin, které osídlují mladé lávy.   Sopky vnímám jako tvůrčí a životadárné činitele. Vulkanické krajiny  a tvary utuhlých láv mě fascinují a jsou pro mě inspirativní.

30.03.2017 11:09:08dát kritice tipAlenakar

Nemohu si nevšimnout souvislosti tvého nicku "vesuvanka" a propagace vulkanologické literatury. - Sopky tě zajímají tak zásadním způsobem ?

28.03.2017 00:09:58dát kritice tipvesuvanka

Adriano, mám radost, že se Ti dílo líbí. Děkuji za zastavení, milá slova i Tip :-)))

27.03.2017 13:56:18dát kritice tipAdriana Bártová

nádherné, díky za avízo, T*

27.03.2017 11:58:27dát kritice tipvesuvanka

ivi a Alenakar,  děkuji za přečtení a milá slova i Tipy :-)))

27.03.2017 10:23:55dát kritice tipAlenakar

Zajímavá upoutávka ,též mě zaujaly ilustrace. Tip.

27.03.2017 08:14:54dát kritice tipblacksabbath

díky.....že jsi mě vzala na cestu s sebou...*/***

26.03.2017 22:44:25dát kritice tipvesuvanka

Dodolo, děkuji :-))). Této vášni jsem také propadla a našla jsem si k vulkánům svoji cestu prostřednictvím psaní a malování.

26.03.2017 21:09:58dát kritice tipDodola

Zajímavá vášeň. Už jen z těch obrázků mám docela respekt.

25.03.2017 23:42:46dát kritice tipvesuvanka

Luboši, díky za zastavení :-)))))).  V jejicfh manželství to nevřelo, Maurice a Katia byli na "stejné vlně" - oba mimořádně nadšeni pro stejnou věc, se ve své práci vzájemně doplňovali. 

25.03.2017 22:35:22dát kritice tipKočkodan
Snad to alespoň v jejich manželství nevřelo a nikdo z nich (moc) nesoptil...
25.03.2017 10:25:06dát kritice tipvesuvanka

Štírko. Růženko, Evi, Peter, Diano a Romane,

moc mě těší, že vás článek zaujal - mně byli tito vědci velmi blízcí svými zájmy - vulkány jsou moje vášeň. Škoda, že jsem se o Krafftových dočetla až po jejich smrti, předtím se o nich nepsalo, ani žádná jejich kniha nebyla u nás vydána. Možná, že v některých starších dokumentárních filmech byly jejich záběry. Děkuji za přečtení a milou odezvu :-)))

25.03.2017 08:53:25dát kritice tipR. L.
*/***...............
24.03.2017 18:27:08dát kritice tipDiana

Strašně zajímavé, strhující! Díky, že se to od tebe můžeme dovídat. Přečetla jsem bez dechu! :-) ****

24.03.2017 18:00:25dát kritice tipKarpatský knihomoľ
redaktor poezie

Píšeš o niečom, čo ťa zjavne baví a je to cítiť a hlavné je, že sa to aj dobre číta. /*

24.03.2017 14:37:00dát kritice tipzvedavec

Jani, veľmi sa mi páči Tvoj článok aj s obrazmi :), a písala si o zaujímavých ľuďoch. Zomreli veľmi mladí.

24.03.2017 14:36:31dát kritice tipRUZIGEL

Dík za poučení a nádherné obrazy.

24.03.2017 14:35:36dát kritice tipŠtírka

Milá Vesuvanko, když někdo něčím žije a je to jeho srdeční  záležitost,pak je krásné to s ním chvíli sdílet... Děkuji za nová nahlédnutí do tajemného světa magmatu, vulkánů a fantastických lidí. A samozřejmě : za Tvé krásné obrázky :-)

 

24.03.2017 13:07:52dát kritice tipvesuvanka

fialko, děkuji za přečtení a milou odezvu :-)))

24.03.2017 13:02:02dát kritice tipfialka...

Moc zajímavé. *

24.03.2017 11:30:55dát kritice tipvesuvanka

Jardo, děkuji za zastavení  a milá slova i přání zdraví - nápodobně :-)))

24.03.2017 11:28:25dát kritice tipvesuvanka

Irčo, děkuji za přečtení a milou odezvu k článku i k obrázkům :-))) . O této legendární dvojici vulkanologů, která měla ve Francii přezdívku "ďáblové vulkánů",  jsem četla někdy v  polovině devadesátých let, a byla jsem fascinována jejich láskou a nadšením pro vulkány už od dětství. 

Chtěla jsem k článku přidat fotografii Maurice a Katii, ale po vložení se hodně zvětšila a rozhodila text, tak nechávám jen odkaz na ni.

24.03.2017 11:12:02dát kritice tipOldjerry
korektor

Jani, ty mě vždycky  obohatíš, dík a přání  zdraví v rozpětí možností daných něším věkem.... *

24.03.2017 11:05:46dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Zajímavý článek/jako u tebe pokaždé/ a fascinující obrazová příloha. Díky.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.