Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 433 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+10 neviditelných
Ach, ta intonace!
datum / id19.04.2017 / 478347Vytisknout |
autorbixley
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno1027x
počet tipů3
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Ach, ta intonace!

Někdy v osmdesátých letech jsem se účastnila jazykového kurzu ve Velké Británii.  Na kurzu se nám především snažili vymlátit z hlavy  slova latinského původu a naučit nás takzvaně pořádnou angličtinu. „Mluvíte jako Margaret Thatcherová,“ vytýkali nám. Místo sloves jako „prepare“ připravit, jsme měli užívat takzvaná frázová slovesa, tedy ryze anglické sloveso doplněné předložkou nebo příslovcem. Slovo připravit v tomto případě znělo „get ready“, tedy něco jako „dát do kupy“.

Další problém byla intonace. Vysvětlovali nám, že čím větší výškový rozdíl v intonaci, tím větší zdvořilost. Snažila jsem se to tedy nacvičovat. A brzy se ukázalo, že to mohu i použít.

Vyjela jsem si totiž z městečka, kde se kurz konal, do Cambridge, kde jsem bloudila kolem univerzity a nakonec definitivně zabloudila. Obrátila jsem se tedy na jeden mladý pár a vší silou jsem se snažila o co nejzdvořilejší intonaci.

„Could you tell me, please...“ tedy „Můžete mi prosím říct...“, zazpívala jsem , přičemž slovo“please“ jsem téměř  zatrylkovala.

„Yes?“ reagoval mladý muž velice vstřícně.

Ale já zůstala stát s otevřenou pusou. Kvůli intonaci jsem totiž zapomněla, co se to chci vlastně zeptat.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

11.05.2017 12:00:06dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

V očekávání (typicky anglické?) pointy, založené na nějakém nedorozumění,  mi konec připadá málo výrazný, ale dobré postřehy, které mu předcházejí,  oceňuji. A vzhledem k tomu, že se to nejspíš přesně takhle odehrálo,  si říkám, že to muselo bý docela komické :-)  Tip.  

20.04.2017 13:10:51dát kritice tipagáta5

:))Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.