Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 438 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+12 neviditelných
Sonety pro Alenku
datum / id26.04.2017 / 478511Vytisknout |
autorkvaj
kategorieVázané veršeDalší dílo autora
zobrazeno1417x
počet tipů7
v oblíbených0x
Prolog

Dva moje pokusy o sonet, které jsem vypotil na popud básnířky Alenakar a pro ni jsou také určené především.

Sonety pro Alenku

O cestě, boji a útěku
 

Na dlouhou cestu zlákat se hned nechat,
jen jít a odhodit prachy, deprese,
trmácet se a za noci spát v lese,
chvíli se ploužit, pak zas do tmy spěchat,
být prostě šťastný, znovu volně dýchat,
opustit strachy, radovat se zase,
mít jenom boty, žádný cíl té mise,
lepší by bylo, než k mamonu čichat.

Prachy prý nesmrdí, často se říká,
ať od krve jsou, ať z hnoje pochází,
chlap má se rvát, z boje se neutíká,
to pravda je, však co se toho týká,
ten kdo uteče, zbaví se nesnází,
jak jen se prát, když v srdci vězí dýka.

 

 

My Broken Souveniers
 

Už jsem se vrátil z cest,
byly samé díry,
jak mé suvenýry
rozbité – měly vést
mě z hluku velkoměst,
bez klidu a míry,
zbaven marné víry,
vidím kvést ratolest.

Vzpomínky rozbité
u nohou ti leží,
dny štěstím nadité
rozdal jsem té i té,
na tom nezáleží,
slzy jsou vylité.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

29.12.2019 03:04:53dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Děkuji.

29.12.2019 00:20:29dát kritice tipSosnička

Pěkné. Líbí se mi to. Tip.

11.05.2017 10:07:28dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Ok, díky.

11.05.2017 09:35:10dát kritice tipAlenakar

Hned se podívám na tvůj nový sonet.

09.05.2017 11:34:33dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Já bych neřekl, že na zlu. Na násilí ovšem ano. Vlastně na směsici násilí a donucování na jedné straně a pobídek na straně druhé. Taková směs se uplatňuje ale ve všech organizovaných a hierarchizovaných společnostech. Konečně i v rodině. Kromě toho, že většina (doufám, že ještě pořád) rodičů své děti miluje, uplatňuje vůči nim při výchově i jisté násilí a donucování. Ve společnostech, jako je stát, záleží pak na míře, formách a krutosti toho násilí. Ale to je fakt na dlouhou debatu.

Na tvé sonety se podívám odpolene, kdy sem šoupnu také jeden sonet. Zatím poslední, co jsem napsal. Připadá mi ale, že jsem v nich příliš patetický, a to obyčejně není moje parketa.

09.05.2017 10:13:21dát kritice tipAlenakar

Možná jen některé velmi primitivní kultury na zlu nevyrostly. Každou větší říši bylo třeba udržovat násilím. Ale to by bylo na dlouhé debaty.

Vložila jsem dnes dva nové anglické sonety. Jsou to sonety dialogické. Jejich styl je ve skutečnosti odvozen od konkrétních sonetů W.S. Moc by mě zajímal tvůj názor na ně.

04.05.2017 12:11:13dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Nacismus byl jednoznačně exces, stejně jako bolševismus, a oba obrátily svět naruby. Přemýšlím o tom - "naše civilizace vyrostla částečně na zlu". Zlo a dobro jsou kategorie, které jsou přítomné v každém člověku, mnohdy dokonce součastě v jednotlivém činu. Co je pro někoho zlem, může být pro jiného zároveň dobrem. I motivy k takovému činu mihou být směsicí dobra a zla. Takže se myslím, že je to složitější. Že se to zlo často nehodí připomínat, je ovšem pravda. Zvlášť tehdy, když se naše civilizace ohání humanismem vyrostlém na židovsko-křesťanských tradicích.

04.05.2017 10:05:34dát kritice tipAlenakar

Nemyslím,že by nacismus byl jen nějaký exces. Byl to směr vývoje ,který byl přerušen prohrou ve druhé světové válce.V reálpolitice trval jen krátce,ale i tak obrátil svět na ruby. A že těžíme z kolonialistického rabování dodnes ? Samozřejmě. Naše civilizace vyrostla částečně na zlu. Jen se to tak nějak nehodí připomínat.

O sonetu 66 ještě bude řeč.

02.05.2017 12:23:18dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

To je pravda, že jsem vytáhl ten sonet č. 66. To je exaktní poznání, že jsi napsala čtyřikrát víc sonetů než W. S.? To, co jsi napsala o populatitě toho sonetu, je jen jeden pohled.  Některým lidem (jako třeba mně) se líbí, protože popírá představu mnohých lidí, že v minulých dobách se žilo nějak lépe, opravdověji, že svět byl v pořádku, zatímco v současnosti se ženeme do záhuby. Lidé jsou pořád stejní. Psychika člověka se tolik nemění. Stále je v nás ten "lovec-sběrač" a stále jsme ti samí masožraví primáti, respektive jsme všežraví, ale bez masa se dlouhodobě a plošně neobejdeme. Rostou jen vědomosti, zvyšuje se počet informací a mění se kulisy.

Hegel jako ideolog kolonialismu? Možná. Jde ale o to, že kolonialismus byl jaksi nevyhnutelnou etapou vývoje. Konečně naše současná takzvaná vyspělá společnost vyrostla také na tom, že kolonialisti brutálně vytěžili lidi v koloniích a co tam ukořistili. Nacismus pak, stejně jako komunismus a zjeména bolševismus, byly a jsou excesy, které směřují jaksi proti vývoji a znamenají tudíž regresi. Skutečnost, že v tyto excesy vývoj vyústil, je jistě také logické, ale nemusely být nevyhnutelné, kdyby... Jenže to už jsem se dostal na pole, v kterém se nechci pohybovat.

Mimochodem, uveřejnil jsem zde další sonet a mám ještě jeden neuveřejněný.

02.05.2017 09:50:56dát kritice tipAlenakar

Kvaji,

to ty jsi přece přišel se Shakespearovým sonetem 66,ne já. Protože jsem napsala nejmíň čtyřikrát tolik anglických sonetů než W.S.,hned jsem se toho chytla. Myslím,že tenhle sonet je tak populární proto,že se lidé strašně rádi pohoršují a tenhle sonetek jim umožňuje říci : hle - už tehdy to byla hrůza a - nic se nezměnilo.

Co se Marxe a Hegela týče,musela jsem je prostudovat dosti podrobně . - Jeden byl větší parchant než druhý. První byl ideolog kolonialismu,který velmi plynule přerostl v nacismus, druhý byl ideolog komunismu,který velmi rychle přerostl v masové vraždění.

29.04.2017 16:56:24dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Děkuji moc.

29.04.2017 16:26:11dát kritice tipRichard Hrob

Velmi zdařilé.... Tipuji*

27.04.2017 14:32:06dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Díky za tip. Beatníky mám rád, ovlivnili moje psaní, ale neřekl bych, že mám beatnický postoj k životu. Ostatně si nemyslím, že bych básněmi či prózou vyjadřoval svůj postoj k životu. V literatuře jde přece o stylizaci a fabulaci a autorův postoj k životu se v nich odráží jen zprostředkovaně spolu s jeho přáními, sny, představami a podobně.

Proč mám psát anglické sonety? Kvůli tomu, že jsme se bavili o Shakespearovi? Když mě nějaký napadne, jistě ho napíšu a zveřejním. Díky za návod, jak na to. Ale nevím. Já občas napíšu nějakou báseň, ale tato forma se mi postupně nějak vytrácí.

S tím marxismem a Hegelem to moc nepřeháněj. Marx a pak Lenin spíš jen využili či zneužili dialektiku tohoto idealistického filozofa.

27.04.2017 10:58:20dát kritice tipAlenakar

Díky za věnování ,kvaji,

líbí se mi ten první,tak trochu kerouackovský sonet,který opravdu svým způsobem mohu brát jako reakci na W.S.  sonet č 66. Tak reakce(obsah) je pro mě zajímavá a nečekaná a vypovídá o tvé povaze cosi trochu jiného než naše dialogy. - Beatnický postoj k životu ? Proč ne ? Tip.

Byla bych ale raději,kdybys psal skutečně anglické sonety,které vypadají takto : 3 x čtyřvešová strova spojená  v jeden celek + dvouveršová pointa.Rytmus : pětistopý jamb,počet slabik 10 či jedenáct,rým nejlépe obkročný,ale může být i střídavý. Rým může být jak ženský tak mužský. Čím originálnější forma tím líp. Co se ale obsahu týče,v sonetu musí být ono sonetové tóčo : teze - antiteze - synteze (To už nás učili v marxismu,mistr Hegel to tak nějak převzal as od filozofa Lao c' nebo ze sonetů). Tip a těším se na naše květnové sonetové hry.

27.04.2017 07:25:50dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Ano, je to italská forma. Děkuji.

27.04.2017 03:36:53dát kritice tipGogin

patrně jde o italskou formu sonetu

každopádně...nadprůměrný počin /TKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.