Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+11 neviditelných
Louka českých macatic
datum / id10.07.2017 / 480433Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno376x
počet tipů9
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Zápisky ze Žlutých lázní.

Louka českých macatic

Agáta z pláže

Vystrkuje nahá prsa proti zlíchovskému kostelíku, možná v nemravném gestu, snad na bolestnou paměť světice Agáty. A třeba chce jen ohromit samotné slunce, nebo alespoň pár mužů okolo. A co oni? Nač myslí? Proměnit se v chápajícího, i když káravého kněze, nebo krutou soldatesku pohanů?


Louka českých macatic

Louka českých macatic. Nový název by pláži neuškodil. Člověk se tu snadno ocitne v obležení kyprých těl. Prsou stékajících jak Dalího hodinky od hrudi až k zemi, zadnic vystrčených k nebi jako satelity neřesti, baladických stehen, jež by mohly nést těžké klavíry, břichů hýčkaných tučnou stravou, stavebních balvanů lásky ukrytých v bocích i klínů rozhojnělých sluncem, hormony a touhou. Tady je pravá barokní krajina Čech.


Stánkařka

Sedí pod vrbou a pálí jednu za druhou. Stánkařka. Nikdo nechce karbanátek z grilu. Ten zatím plápolá jak olympijský oheň v mezičase. Lidí tu moc není, jedlíků ještě míň. A tak nespokojená sedí zapřená do nohou a pálí jednu za druhou.


Přísný soud

„Ale to má brzo umělý zuby.“ Uvelebená v lehátku vyhlašuje svůj nekompromisní soud matróna v bikinách. „Někomu odejdou zuby po dětech,“ pokračuje, jako by dávala odůvodnění svého výroku. Usazuji se tedy na ručník a bedlivě naslouchám. Možná nakonec dá i poučení o nepřípustnosti opravného prostředku. A zazubí se zbrusu novým chrupem. 


Divoženka

Pak přišly mraky a ona na ně vrhla pohled pralesní divoženky. Ale namísto ústupu vzala do rukou olej a vetřela jej do obřích prsů. Pak padla naznak a lesknoucí se hruď vystavila nepřízni nebes. Natruc!


Disputace o páté

Žluté lázně o páté odpolední. Náročný pohled: mezi opalujícími se lidmi by chodil Velký moderátor a zadával témata hovorů, neboť nesnese výměnu frází či drbů, rozšířeného plážového žánru. Pohled tolerantní: nechat opalující se rozmlouvat podle libosti a vkusu, přijmout karnevalovou stránku světa.  
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

11.07.2017 09:13:48dát kritice tipAlenakar

Jako bývalá trenérka ve fitku tvé postřehy z nudapláže plně chápu. Kdysi v dobách,kdy jsem se věnovala fitku naplno,jsem i lidi na ulici brala jako materiál,který by bylo třeba řádně opracovat dietou a patřičnými cviky. Tip.

11.07.2017 07:16:26dát kritice tipupupa

Pekné miniatury o dnešných dňoch. Človek až pochybuje, či sa má na dovolenku tešiť. Ale práve takto to je, žiadna romantika.

11.07.2017 06:58:27dát kritice tipR. L.
Louka českých macatic./***
10.07.2017 21:00:12dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Macatice? Snad raději barokní louka:-)...a divoženka - natruc:-)...a stánkařka...jako bych ji vidělaKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.