Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 444 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Věci, které jsou nevratné
datum / id24.07.2017 / 480774Vytisknout |
autorStargazer
kategoriePovídkyDalší dílo autora
zobrazeno926x
počet tipů4
v oblíbených0x
Věci, které jsou nevratnéNázory čtenářů (Zobrazit smazané)

13.08.2017 12:48:59dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Dobře, tak se, Starganzere, nezlob:-)

13.08.2017 11:05:16dát kritice tipStvN

No ale ono už probíhá hlasování a K3 hlasoval, takže bych to nejradši nechal beze změny.

12.08.2017 13:42:03dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

StvN: bylo by možné ještě zařadit tuto povídku do soutěže, autor nebyl přítomen - děkuju.

11.08.2017 15:25:07dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

První stránka má náladu jak nekrolog, dál je to pak takové ze života a  dojem nekrologu se na konci potvrdí. Místy se mi líbí jak je to napsané  (pasáže popisující přírodu) místy mě to trochu rozčiluje (sebezpytující pasáže)  ale to byl asi autorův záměr. Ten její tragicky skončivší obrat k lepšímu mě mrzí.  

05.08.2017 23:00:06dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Autore, souhlasíš s nominací této povídky do soutěže Povídka měsíce na Písmáku? Napiš, prosím:-)

27.07.2017 14:43:02dát kritice tipVigan

I přes ten kýčovitý úvodník a občasné plané moralizování mi to přijde dobré.

Pěkný moment s těmi vráskami kolem očí. Určitě tip.

27.07.2017 06:59:28dát kritice tipupupa

kvaj: Je to tak, Mersault je rozobraný do šroubku. Úplne chápem, čo tým chcel Camus povedať. Už aj preto, že je mi jeho postoj k životu veľmi blízky.

27.07.2017 06:56:09dát kritice tipupupa

Tak to čumím! Presne tie postavy, presne z toho istého dôvodu. Dokonca presne tak isto neznášaš opisy, nie si môj dvojník? (Nie ten Dostojevského Dvojník, ale skutočný.)

K minimalizmu: Moje texty po 20 rokoch neúspešnej prezentácie začali ľudia čítať, až keď som sa dal na dráhu minimalizmu. Prosto jedného dňa som to skúsil, a ten prvý text tu aj dám, ak tu náhodou už nie je. (Električka do stanice N.)

Nemecká kapela Trio začala mať úspech, až keď zahodila bežné nástroje a kúpili si v hračkárstve decké piánka. Zmenili hudbu na nutné minimum a svetová sláva nenechala na seba dlho čakať (Da da da, Anna, Bum bum...)

Dnes je doba televízie a médii, preto sú opisy prostredia zbytočné (Román Hotel začína niekoľko stranovým opisom hotela, nevydržal som a knihu hodil o stenu). Opakom klasickej literatúry sú dialógy mladých na mládežníckych fórach. Ja som k minimalizmu dospel v snahe osloviť túto komunitu, čo sa mi aj podarilo. Pravda do chvíle, než zistili môj vek, odvtedy šlus.

Som strašne mimo z toho, že si spomenul Raskoľnikova, Mersaulta a Werthera. Presne táto trojica je moja svätá. 

27.07.2017 00:17:19dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Květnaté popisy mi nevadí, ale jak jsem psal, když jednou použiješ atribut smaragdově zelená (louka), tak ho používat stále už zavání klišé. Nemáš rád vatové pasáže, ale nějaké v příběhu musí být. On je málokdo píše rád, ale i v tom, jak je zvládne, aby čtenáře upoutaly, tkví kvalita autora.

Myslím si však, že se mýlíš, když si myslíš, že čtenář nemusí úplně porozuměwt pohnutkám postav. Postavy nemusejí jednat logicky, můžeš psát sci-fi, pohádky, mysteriózní příběhy, fantasy, ale každý takový příběh by měl mít vnitřní logiku a jeho postavy by rovněž měly jednat v logice svých charakterů. Třeba když zvrhlý násilník někoho unese, nemůže se k ruákojmí najednou začít chovat jako laskavý člověk, a pokud ano, musíš to věrohodně vysvětlit. Třeba, že toho zvrhlého násilníka jen hrál. Jinak tomu čtenář nevěří.

Uvídíš příklady, ale já se vrátím jen k Cizinci od Camuse. Tu knížku jsem četl asi desetkrát a důkladně o ní přemýšlel. Mersault v ní sice zabije bezdůvodně Araba, jenže tento jeho čin je zcela v duchu logiky jednání té postavy, což Camus velmi pregnatně zdůvodnil a vysvětlil. Je to naprosto věrohodné a navíc tento čin podporuje vykreslení postavy jako cizince, což se netýká jen toho, že je cizincem v Alžíru (Alžírsku), ale také cizincem ve světě lidí. Veškeré Mersaultovo chování a všechny jeho myšlenky bezdůvodné zabití Araba ozřejmují a potvrzují.

26.07.2017 23:22:02dát kritice tipStargazer

Díky za přečtení a podrobný rozbor. Výtka o popisných a zbytečně květnatých adjektivech je zde zcela na místě. Psát tyto "vatové" pasáže mi není příliš vlastní a nemám je rád ani u jiných autorů. Bez nich by však můj text byl příliš minimalistický.     

Myslím si, že není nutné pohnutkám každé postavy zcela porozumět do té míry, aby vše dávalo logiku. V tom je kouzlo literatury. Jak by si potom měl člověk vysvětlovat, že Raskolnikov rozseká lichvářku sekerou, Mersault bezdůvodně zastřelí Araba a Werther se rozhodne kvůli holce spáchat sebevraždu :-)  

26.07.2017 05:54:41dát kritice tipupupa

Je zjavné, že ide o konkrétnu osobu. V popise jej života je istá schematičnosť. Zaráža ma, že má vôbec nejakých priateľov - to je následok výkladu, ako bola až chorobne samotárska. Postupne tomu stále viac nerozumiem. A ku koncu je to až priveľmi a typicky ženské: Náhle osudové rozhodnutia bez akejkoľvek úvahy. Ale ženské konanie také skutočne býva. 

25.07.2017 18:15:26dát kritice tipK3

Je to tak, námět a způsob psaní mě velmi zaujalo a to je nejdůležitější při psaní. Chybami a nepřesnostmi se člověk učí. Dají se odstranit a zapamatovat. :).

25.07.2017 13:13:37dát kritice tipAdriana Bártová

povídka je poutavá, zajímavá obsahem i vyústěním, s chybami, které vyslovili přede mnou gora i kvaj musím souhlasit, ale to na nic nemění na tom, že je to skvělý prozaický text, T*

25.07.2017 10:23:43dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Asi bych nehloubal o tom, jestli je skutečně tak nemorální, co udělala. To asi každý cítí jinak, a co je pro někoho prkotina, pro jiného může znamenat nepřekonatelný problém. Spíš však nechápu, čím byla ta dívka tolik jiná. V MŠ se ptala, proč lidé žijí, ale to je otázka typu, které děti kladou často. Ve 12 letech si myslela, že se neměla narodit, protože je zlá. Co ale dělala takového, že si to mohla myslet? V textu na to nenacházím odpověď. Byla hezká, výrazně se malovala, stylizovala se nějak oblečením - opět nic mimořádného, co by mě mělo přesvědčit, že byla nějaká jiná. Když přijmu, že k sobě nikoho nepouštěla, pak mi zase nesedí, že by ji tak ohromilo a změnilo její náhled na život, když se jí kluk zeptá, jestli je šťastná.

"Došla jsem v chápání života mnohem dál než oni všichni s tou svojí rádoby morálkou." Došla dál? Jak? V čem? Že se zamilovala do kluka, debatovala s ním o literatuře, četla Camuse, Čechova, Kerouaca?

Mně se ten námět líbí, postava té dívky je rovněž zajímavá, prostředí, v kterém se příběh odehrává, je také přitažlivé, ale chtělo by to víc prokreslit, dodat do děje momenty, které čtenáře přesvědčí, že je to tak, jak autor líčí. Zejména, má-li to být psychologický příběh.

ale v některýchNepíšeš špatně, problém tvého psaní podle mě spočívá v tom, co se nyní pokusím demonstrovat na dvou detailech. Píšeš hned v první větě - opřená zády o skalnaty masiv. To je stejné, jako bys napsal - opřená o Alpy, a pak se říká skalní masiv, nikoli skalnatý. Druhá věc - smaragdově zelená louka. Jednou budiž, ale ty to tam máš znovu, což vypadá jako klišé - když louka, tak smaragdově zelená. Jsou to jen detaily, ale na nich jsem chtěl ukázat, že se místy nad významem a smyslem toho, co píšeš až tak nezamýšlíš.

Jsou to jen moje postřehy a dojmy a píšu ti je jako jisté náměty k přemýšlení, pokud budeš mít zájem. Nebylo mým cílem tvou povídku nějak ztrhat.

25.07.2017 07:46:33dát kritice tipK3

Gora má pravdu. Je to tam. A s psaním taky. Tak piš.

24.07.2017 21:37:43dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Asi je myšleno jako nemorální toto:

~~zbytek noci strávila ve stanu ve společnosti jednoho o pár let mladšího chlapce.

taky to, že se sebepoškozovala...

Je to psáno spíš jako deník, místy se mi líbí lyrické obrázky - úvod, pak náznaky"dekadentního" chování, ubližování si...a nepochopení, pak nadějné setkání s Michalem, opět fáze nemoci - zmíněná mánie, propad, myšlenky na sebevraždu...představa poutníků - hledání naděje, vše posunuté v čase...

některé momenty jsou zajímavé, určitě piš dál:-)

24.07.2017 21:25:33dát kritice tipK3

Napsané je to celkem poutavě ale ke konci tomu trochu přastávám rozumět. A ty řeči o morálce... co dělala nemorálního? Dvě mystériózní postavy... něco jako bludičky? Skoro bych byl radši, kdyby se vrátila. Psychicky srovnaná.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.