Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+5 neviditelných
Mateřské mimikry
datum / id17.08.2017 / 481278Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno319x
počet tipů6
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Tuto sérii připisuji Goře, mé věrné a milé čtenářce.  

Mateřské mimikry

Mateřské mimikry

Italský bufet, čas pozdního oběda. Dvě ženské s kočárkem. Nevíš, která je matka, protože ženy nad dítětem se vždy tváří mateřsky. Ne z instinktu péče, jak říká obvyklé klišé, nýbrž z touhy účastnit se na té velké, mysteriózní věci – rituálu plození; to na něm chtějí mít podíl. Jejich výraz soukromého pouta není určen dítěti, ale cizím ženám: jsem zasvěcena; jsem jednou z vás, jste-li matky, jsem už jiná a lepší, nejste-li jimi dosud. Mateřské mimikry jsou dokonalé: potom, co vstaly, ukázalo se, že matkou je ta, kterou jsem nehádal. 


Rum s námořníky

Piješ s námořníky rum a dokud můžeš, kleješ. Ulice jsou prázdné na střepy sklenic a lahví, neboť štěstí bývá křehké. Občas se strhne rvačka a až policejní sirény jako bílý ručník  zastaví krveprolití. Prostitutky se objevují a mizí, objevují a mizí v časově totožných intervalech. Až se rozední, zas tudy budou maminky vodit děti. A ty až vyrostou, budou pít rum, svádět rvačky a v pravidelných intervalech se budou objevovat a mizet ve vchodech pod červenou lucernou. 


Bageta s klíčky

Malá inspirace ke svačině. Dnes v oddělení pečiva v Bille četl jsem cedulku: bageta s řitními klíčky. Správně bylo pochopitelně s žitnými klíčky. Tato drobná neostrost zavinila, že jsem si ji nekoupil ani po druhém, správném čtení. A nejspíš už ani nikdy nekoupím. 


Špinavá místa Prahy

Ráno. Tramvaj je plná lidí. Neklidně se otáčejí, jsou jako plachá zvířata. Přitahováni špinavým místem směřují k Vinohradům. Kdyby se k nim člověk přiblížil, dokonce snad chtěl vložit ruku a pohladit je, ucukli by a zasyčeli. Na náměstí Míru se ztrácejí v stínech domů, úlevně mizí uvnitř špinavých míst.


Dietní plán na 10 dní

Veze si s sebou mír v duši a „Dietní plán na 10 dní“. A v něm si čte a usmívá se, protože už se vidí štíhlejší, vždyť deset dní je na dohled. Mladá žena v tramvaji. Zatím se jí zpod volánků na srpnové slunce vlní tučné dary, ale ona už jim strojí úklady. Chce být manekýna? Vždyť tomu muži o pár sedaček dál ze rtů blýská slina. Někdo by měl zadržet její ruku, roztrhat plán, vykasat blůzu, učinit z ní múzu.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

14.11.2017 11:05:18dát kritice tipOkamžik

Moc pěkné! :-)

18.08.2017 10:08:49dát kritice tipqíčala

Dneska největší tipík za Špinavá místa ... a nebudu jíst bagety:) s klíčky

17.08.2017 19:53:13dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

První tři znepokojivě smutné, ranní postřeh o plachých zvířatech je zvlášť nápaditý, no a poslední... dietní plán čteme my ženy rády... a tak rády se jej vzdáme:-)

Děkuju, a nejen za dnešní věnování.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.