Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 438 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+12 neviditelných
Jak to skončí?
datum / id10.09.2017 / 481724Vytisknout |
autorkvaj
kategoriePovídkyDalší dílo autora
témaHumorné
zobrazeno1232x
počet tipů5
v oblíbených0x
Jak to skončí?

     „Ten pacholek!" zaklel jsem.
      Z úst mi unikala vzteklá pára. Seděl jsem v podchlazené kabině náklaďáku a sledoval bílou skvrnu audiny, která se rozplizle leskla v ledových květech na okně. Jakoby nic se koupala v záři mých reflektorů, zatímco řidič – ten starej blbec – četl svý usmolený noviny v kanceláři dispečera.
     „Přece za ním nepůjdu," nahodil jsem sebevědomě motor. „Pitomej, pupkatej panskej kočí!" dodal jsem.
     Nerudně jsem zařadil zpátečku. Náklaďák váhavě couvl. Zařadil jsem jedničku a centimetr po centimetru se proplížil mezi levým světlem sousedícího forda a zpětným zrcátkem překážející audiny na plácek před parkovištěm.
     Do odpoledne jsem na tu příhodu skoro zapomněl. Když jsem se ale vracel, stála audina na mém obvyklém místě našeho parkovišťátka pro pět aut. Byl jsem šestý!
     „Tak tohle ti nedaruju, chlapečku," rozčílil jsem se a zaparkoval zadkem přímo před jeho čumákem. „Ukaž, co umíš!"
     Jenže on vyjel, potvora! Přes chodník a zasněžený trávník vycouval na cestičku vedoucí mezi zahrádkami a odtud – tradá... Večer stál přede mnou zase on. A ještě mi k tomu naházel za auťák všelijaké harampádí, abych to neměl tak jednoduché. Já to ale vosolil zpátečkou na plnej heft, jen korba nadskakovala.
     A když jsem se pak vrátil z jízdy, počkal jsem ve vedlejší ulici, až se usádlí na mém milovaném flíčku. Potom šlo všechno ráz na ráz. Dva kýble horký vody a kýbl střepů – pěkně zepředu i zezadu. Doufám, že v noci bude mrznout. Ať se pak činí, frajer! Ráno mi dvě fošny, nejspíš ukradené z nedaleké stavby, prozradily, že si poradil i s tímhle. Je koumák, to musím uznat.
     Několik dalších dní byl klid. Asi ho přešla chuť, floutka, říkal jsem si až do pátku. To se na mě ráno do kabiny zase šklebil čumák jeho pekáče a při couvání obvyklou cestou na pěšinku mezi zahrádky jsem narazil na metrovou zledovatělou sněhovou muldu. Ten si mákl, zíral jsem nevěřícně. Musel fachčit do noci a stříkat na to nejmíň stříkačkou.
     Tohle přestává všechno! navztekaně jsem profičel uzoučkým úvozem mezi ploty. Dva z nich jsem zbořil, ale v duchu se chechtal, když jsem si představil, jak v pondělí tlačí sousedícího forda ven a potom zase nazpátek. Jenže v úterý jsem musel projet napříč dřímající zahrádkou a málem vyvrátil tři jabloně.
     Propána, kdy tohle skončí? V noci jsem pak nemohl usnout. Tížil mě strach, čím mě zítra překvapí. A když se mi usnout na chvíli podařilo, zdály se mi ošklivé sny. V nich mě pronásledoval zástup zahrádkářů vyzbrojený hráběmi a rýči, které vyprostili z trosek svých zpustošených pozemků.
     Tak to ne! Musím se zabezpečit dopředu. Oblékl jsem se a už ve čtvrt na tři ráno v mrazu podupával za stavařskou boudou na stráži. jakmile se objevil, vyrazil jsem. Já ti dám! Byl bych ho v té chvíli z nenávisti zakousl. Dnes vůbec nechápu, jak se mohlo stát, že jsme za necelé dvě hodiny seděli u mne v pokojíku a popíjeli domácí slivovici. Moc pěkně jsme si tehdy nad ránem popovídali. Opravdu. Báječně! Až mi ho bylo druhý den líto, když jsem mu ráno řetězem a zámkem připevňoval káru ke stromu.

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

23.10.2017 13:34:48dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Už jsem to zkoušel a lidi se bavili. Nebo aspoň tak vypadali. :-)

23.10.2017 11:50:41dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

>...dá nahlas číst publiku... A publikum se myslím pobaví :-)

20.10.2017 17:38:19dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Pro ty účely jsem ji musel hodně prokrátit (což bylo ku prospěchu) a řadu formulací změnit tak, aby se dobře povídaly. Asi by to ještě něco chtělo, ale v této formě se to už dá nahlas číst publiku.

20.10.2017 14:24:40dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Jo, to by docela sedlo, nahlas :-)

19.10.2017 18:39:45dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Děkuji. Tuhle povídku jsem napsal pro čtení nahlas.

19.10.2017 14:06:48dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Tyhlety "auťácké" móresy mě rozčilují, ale cháplu-li ten text jako kritiku toho,  že se něco podobného mezi lidmi skutečně děje, čte se to dobře.  Ocěňuji i tu dvojí změnu polarity, přes kladnou zpět k  -- v tu chvíli až absurdní -- záporné.  Tip.  

24.09.2017 00:44:18dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Děkuji ti. Gora už něco s tím jsem poradila, ale já jsem to je ještě nezpracoval.

23.09.2017 23:32:53dát kritice tiplastgasp

Lehce se příběh čte, je věrohodný. "Slovo" jsem, vůbec nepřekáží. Gora by měla poradit  jak ho nahradit. Mám podobnou zkušenost a jednu povídku jsem přepsal v třetí osobě. Pobavil jsem se a dávám tip.

 

12.09.2017 08:35:18dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

No, jestli se to vyřeší jednou bitkou, může to být lepší než chronický spor. Znám jednoho šachistu ze Slovenska (ale žije v Čechách a podotýkám, že je mnohem lepší šachista než já) a ten mi vyprávěl, že je podobně vychovaný, a že takhle se na Slovensko rešily spory. Vy to máte asi v krvi. Každopádně by soud měl být až krajním prostředkem.

12.09.2017 05:41:39dát kritice tipupupa

Pripomína mi to zo Slovácka sa nesúdí ten diel: Hlt za tři krejcary. No čo, keď v televízii sú samé hlúposti, človek si musí spestriť život.

Tiež som mal spor, skončil až na súde, hoci od začiatku som nemal záujem v ňom pokračovať. Som vychovaný, že dáme si do držky a sme si kvit. Teraz sa do toho pletie "spravodlivosť".

11.09.2017 16:11:32dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Děkuji. Jistě by se něco vytknout dalo. Tahle povídka byla napsaná tak, aby se mohla číst nahlas publiku, a k tomu se dialogy moc nehodí.

11.09.2017 12:38:48dát kritice tipKeith_Sullivan

Výborná povídka ze života. Jen by si člověk myslel, že když už spolu popili, tak s těma kravinama přestanou, ale proč ne?

Líbí se mi, jak to dobře funguje i bez dialogu a mé kritické schopnosti jsou příliš omezené na to, abych si troufl tomuto dílu cokoli vytknout.

11.09.2017 08:30:16dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Dobře to skončit nemůže. Já jsem to irence psal, že se to jinak nedá. Nicméně ona mi poslala ve vzkazech tři návrhy, jak některé jsem odstranit.

11.09.2017 08:11:49dát kritice tiprevírník

Dva frajeři. To dobře skončit nemůže.

Mně ani nepřišlo, že bys měl moc jsem. Způsob vyprávění si je žádá, tak je nevnímám.

10.09.2017 18:29:30dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Díky. Zkusím to. Je to ale v minulém čase a v ich formě, tak nevím.

10.09.2017 18:26:26dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Tak trochu připomínka slavných filmů - Zítra to roztočíme, drahoušku a pokračování. Mužská rivalita a  láska k plechovým miláčkům:-) Fajn čtení na neděli, možná bych zkusila omezit počet slova jsem, je ho tam příliš.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.