Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+8 neviditelných
Digitální pravěk
datum / id23.10.2017 / 482773Vytisknout |
autorMovsar
kategorieÚvahy
zobrazeno315x
počet tipů2
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Digitální pravěk

Nejen v politice, ale – a především – v komunikaci zaznamenáváme velký regres. Negramotnost byla už v 20. století téměř vymýcena; a dnes, ve století 21. jen málokdo z nás zná někoho negramotného. Namísto negramotnosti jazykové nastoupily jiné formy negramotnosti, kupříkladu ta finanční, o níž svědčí milion exekuovaných občanů ČR. Tak tedy číst a psát jsme se až na pár excentriků lpících na fonetickém primátu řeči naučili. I tak ale postupujeme zpátky.

S rozvojem digitálních technologií otevřely se před námi nekonečné vody sociálních sítí. Jejich primární funkcí je nabízet prostor ke komunikaci. A přestože člověk už umí číst a psát, přesto se staví do role negramotného, jemuž je ke komunikaci určeno toliko obrazné sdělení. K obrázku je – snad z jisté nostalgie po řeči – obvykle přiložen tupý konstativ: tady jsem jedl, tady jsem spal, tady je to krásné, tady to je mé auto atp. Takto prostému sdělení ihned přitakají zástupy podobně omezených, a aby nebyla jejich mysl přepínána, správci komunikační sítě jim usnadní práci prostřednictvím nástroje „líbí se mi“. Přesto se i mezi těmito „čteči a čtečkami obrázků“ najdou takoví, kteří se odhodlají ke slovu: super, skvělé, bezva, mňam, jé, tady jsem taky byl.

Žijeme v komunikační době, ale komunikaci jsme redukovali na její nejprimitivnější formu. Heideggerova proslulá citace Hölderlina „řeč mluví“ je tu namístě: „jsme mluveni“ komunikačními nástroji, které redukovaly smysluplnou řeč na sdílení emocí. Tak tedy na viděnou v digitálním pravěku.         
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

23.10.2017 12:04:14dát kritice tipR. L.
Internet je bomba. Potřebuješ cokoliv, jdeš tam, Jestli je to dovolená, nebo vymalovat byt, je teď, v rámci debaty, jedno. Pomáhá. Ale ne v případě magorů, co si udělají selfíčko, že byli na večeři a dají tam ty šílený mňamky na oddiv světu. Vždycky mi tam z toho všeho chybí i jejich exkrementy pro úplnost. Ach jo.../***


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.