Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 450 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Próza měsíce 17-10 (říjen 2017) VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ
datum / id15.11.2017 / 483145Vytisknout |
autorPróza_měsíce
kategorieUdálostiDalší dílo autora
zobrazeno2198x
počet tipů1
v oblíbených0x
Próza měsíce 17-10 (říjen 2017) VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮNázory čtenářů (Zobrazit smazané)

07.12.2017 14:59:58dát kritice tip✩✩✩ Lakrov
redaktor prózy

Gratuluju vítězovi -- snad se neurazil, že ode mě nedostal hlas -- a ocěňuji ten těsný bodový odstup na prvních třech místech; v tak velké konkurenci to u čemsi vypovídá...

05.12.2017 12:01:45dát kritice tip Movsar

díky všem, kteří se zastavili u mého textu, kterž vyhořel aý ke ndi nábojnice. a sdílím radost všech z další milé a povzbuzující aktivity, která tady vznikla. a třesu digitální pravicí vítězům!

04.12.2017 14:32:47dát kritice tip✩✩✩✩✩ Gora
redaktor poezie a prózy

Gratuluju autorům, kteří se umístili na stupních vítězů, a díky všem:-)

04.12.2017 12:34:29dát kritice tip Próza_měsíce

HLASOVÁNÍ BYLO UKONČENO

Následuje VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ soutěže PRÓZA MĚSÍCE za ŘÍJEN 2017

01.12.2017 19:59:32dát kritice tip CHT

tramtaradá!, bude to takhle:

1) Lecter od Bohouše Krejzy:  - nejintenzívnější čtenářský zážitek, obdivuhodně hluboké - a s lehkostí vyjádřené - psychologické postřehy.

2) Koblížek - sociální hmyz od Zdendy: - zručné, cynické, sexy  psaní hlavního Filantropa

3) Maša a Maryša od upupy: - se prostě jen nechaly převálcovat od momentálně evolučně úspěšnějšího Koblížka, jenže kdo četl ví, komu bude patřit následující civilizace. (Jelikož jsem příslušníkem stejného živočišného druhu, mělo by mne to těšit, jenže.....v mládí mne kastrovali!!

01.12.2017 11:39:23dát kritice tip CHT

takhle kdyby někdo vyčuhoval osvěžujícně...:http://www.piste-povidky.cz/autorske-dilo/179003

01.12.2017 11:34:37dát kritice tip CHT

čau, já to udělám, to neboj.

ovšem rád bych se chytil nějakého vodítka jiných subjektů....subjektivních hodnotitelů.

v tomto kole je prostě příliš textů na jednom stupni bedny (druhém i třetím).

01.12.2017 11:29:16dát kritice tip Próza_měsíce

Pro CHT: Za čtení povídek, zamyšlení a komentář děkujeme. Pokud má být na základě komentáře možné přidělit soutěžním dílům bodové hodnocení, pak je třeba jednoznačně určit jejich pořadí:

 

1. jméno povídky

2. jméno povídky

3. jméno povídky

 

01.12.2017 10:44:38dát kritice tip CHT

holt si pomohu sám:

1) http://www.piste-povidky.cz/index.php?id=dilo&c=151353&info=Va%9Ae%20hodnocen%ED%20bylo%20%FAsp%EC%9An%EC%20ulo%9Eeno

01.12.2017 09:57:56dát kritice tip CHT

Pro mne je jednoznačné první místo, první pořadí. Bude to Lecter - nejintenzívnější čtenářský zážitek, obdivuhodně hluboké - a s lehkostí vyjádřené - psychologické postřehy.

Na dalších místech to tak splývá, že ....budu nutně nespravedlivý. Řemeslně Koblížek. Obsahem Maryša i Neděle. Atmosférou a niterností Stavitelé, zde ovšem dílu nesedí název, jakoby si autorka nestála za svou zdánlivou jinakostí. 

Ryzí poezie svou drzou samozřejmostí ..a propos děkuji Goře za odvahu včlenit ji do soutěže!!! Skvělé!

pak dlouho, dlouho nic, jak sa praví ve Znorovách....

Za vloženou energii dík všem, pokud jste někdo online, pojďte mi napovědět...

30.11.2017 15:42:45dát kritice tip✩✩✩ Lakrov
redaktor prózy

V říjnovém kole bylo nominováno nevídané množství povídek; tak nevídané, že je těžké vybrat z nich jen tři. Snad tedy nikoho svým nevýběrem neurazím :-)

 

VYBRANÉ:

1. Koblížek Sociální hmyz autora Zdenda:  Mám dojem, že podobná inovace tohohle klasického tématu  už na Písmáku před časem byla.  Tahle verze mi ovšem připadá o hodně propracovanější, lépe napsaná  a plnější nápadů, jimž nechybí značný přesah.

2. Zastávka číslo sedm autora MartinBurget:  Začátek -- asi tak do třetiny -- mě nadchnul. Střední pasáž je na můj vkus  dost patetická, "sladkobolná", ale závěr je úžasný a skoro se mi chce říct  nadčasový. Zírám, kam se tenhle -- donedávna autor westernů -- posunul  a do jakého tématu se pustil.

3. Dívka a koláč autora kvaj  Leckteré úvodní věty jsou trochu přetížené přívlastky, ale když dočítám  k závěrečné pointě, dochází mi, že tahle košatost vět byla záměrná  -- cosi jako ilustrace krajiny snů. Tak, jak mě začátek poněkud odpuzoval,  mohu po dočtení říct, že se mi tahle povídka velice líbila.

 

OSTATNÍ:

MAŠA A MARYŠA autora upupa:  Začíná to jako bajka, ve střední části to pak přechází skoro v horror,  po němž přichází nálada typu "den poté", nedořešený konec,  po němž mě napadá otázka: Je to opravdu jen o zvířatech?

Návštěvní neděle autora Gora Líbí se mi to, ta přehlídka někdejších osudů, málem už zapomenutých.  Takových, které už si málem pamatují jen jejich nositelé, ale přesto  se občas najde někdo, koho by ještě mohly zajímat, jsou-li takhle  náznakem podány.

Lecter autora Bohouš Krejza:  Je to dobře napsané, mrazivě dobře. Jen se mě to jakožto milovníka zvířat  (a nejen psů) to hluboce dotklo -- možná právě proto, jak dobře je to  napsané; možná to byl autorův záměr čtenáře takhle hluboce ranit. Možná...

Nový život autora Puppa Stein:  Po celou dobu je to vlastně jen takové banální  vyprávění, a když už si říkám, že je to na nic, dočítám poslední větu,  z níž zamrazí.

Třetí rande autora JsemTereza:  Z první půlstránky (hlavně z citoslovce "Hm" mi připadá, že mě to nebude bavit,  ale najednou jsou tyhle obavy pryč a čtu až do konce pozorně a bez přestávky.  Má to spád, a ač se domnívám, že je to čistá fantazie bez jakékoli  motivovanosti prožitou událostí, mi přijde uvěřitelné.  Ten náhlý dějový zvrat je skoro hororový; za pomocí více dialogů,  předcházejících následné agresi, by se z něj dalo získat větší napětí,  ale to asi nebyl autorův záměr.  Ke slohu tedy nemám žádné výhrady a co se týká obsahu, tam by byly  mé výhrady (týkající se oněch několika vět vyřčených terapeutem)  bezpředmětné, neb tento druh rozhovorů je zcela mimo můj obor.

 

MIMO:

Vosí příběh autora Kolobajda Vzhledem k tomu, že tenhle příběh, jehož kouzlo je založené na překvapivých  souvislostech, k nimž se nakonec jeho zápletka dopracuje...  Vzhledem k tomu, že tenhle příběh mám přečtený nejméně třikrát,  už se ono zábavné překvapení či zjištění v mé mysli odehrát nemůže,  takže jej buhužel musím řadit do kategorie MIMO. Pavle promiň :-)  

Stavitelé veverek autora Vigan  Z počátku se mi chce říct, že je to nepřehledné -- ty střihy v myšlenkových  monolozích obou postav, vedených v první osobě -- ale postupně si na to zvykám  a dokážu ty postavy odlišit, takže po dočtení mohu říci,  že se mi to něčím líbilo. Je to napsané tak moderně, v posledních letech  (teda už asi patnácti) se občas něco v tomhle stylu "pohled několikerýma  očima" objevuje. Zároveň mám ale obavu, že jak se mi to dobře četlo,  tak číst to za pár týdnů znovu, nevzpomenu si. A čekat pár týdnů s hlasováním,  to si tu může dovolit málokdo, takže se autorovi omlouvám za "MIMO".

Ryzí poezie autora   Movsar  se podobá spíš poezii v próze, takže je to pro mě s ostatními soutěžními  prózami neporovnavatelné, ale nemohu říci, že nezajímavé či nečitatelné.  Jen je to prostě něco úplně jiného, takže MIMO.

28.11.2017 13:10:06dát kritice tip✩✩ K3

1. MAŠA A MARYŠA  - upupa

2. Zastávka číslo sedm -  MartinBurget

3. Návštěvní neděle - Gora

Jednoznačně mně nejvíc zasáhla povídka upupy. Vidím v ní opravdovost,lidskost, něhu a upřímnost. Není znát, že by si autor na něco hrál, nebo že by kalkuloval s city. Martinova zastávka svou poetikou a i pointou na konci. Gora jednoduchostí a nápadem příběhu.

Nedostalo se mi bohužel na Vigan, jejíž povídka se mi také líbila, ale nebyl jsem z ní bohužel napoprvé dost moudrý.

 

27.11.2017 07:48:04dát kritice tip Zdenda

1. Zastávka číslo sedm autora MartinBurget

Je to krásně romantické, patetické, osudové, plné velkých věcí - skoro jako bych to napsal já sám. Jasné první místo.2. Třetí rande autora JsemTereza

Tenhle text už mě tolik nebavil, ale oceňuju, že se autor snažil ho nějak vysavět, zarámovat nebo co... prostě ne ho jen tak odvyprávět od začátku do konce.3. Lecter autora Bohouš Krejza

Na druhé čtení na mě udělal text o dost horší dojem než na poprvé. Nevím, připadá mi teď takový uměl a neuvěřitelný. Pořád ale docela poutavý a s dobrým koncem.

Ještě bych zmínil dva texty:

Stavitelé veverek od Vigan jsou zajímaví, možná je to i dobré, jen jsem tomu vůbec nerozuměl.

Movsara jsem nečetl, protože ho čtu docela často, ale zase nemusím úplně pokaždé. Jeho texty jsou v zásadě pořád stejné, není na tom moc co komentovat - docela se mi jeho styl líbí, ale odmítám to považovat za prózu.

Pro úplnost: Kolabajdu a kvaje jsem nečetl, protože už jsem od nic něco četl. Upupu ze stejného důvodu a protože píše slovensky.

Ještě jsem vynechal Nový život od Puppy - to mě prostě jen nebavilo. Takové jako vyprávění s vtipem na konec. Nevím co k tomu říct.

No a Gora - Gora je Gora. Není to úplně špatný, ale na mě je tam pořád moc laskavosti.

No a Zdendův text mě bavil ze všech nejvíc - ta moudrost, jemný humor a filosofické přesahy... to se jen tak nevidí. Můžu všem jenom doporučit. 

27.11.2017 06:08:10dát kritice tip upupa

Poradie:

 

 

1. Nový život                          Puppa Stein

2. Lecter                                  Bohouš Krejza

3. Ryzí poezie                          Movsar

 

 

Dívka a koláč

Pekný ľahký príbeh, realizácia bezchybná, vari okrem poslednej vety, lebo tá to všetko popiera. Pravdaže je jasné celý čas, že ide o fikciu a potom, ten dôchodca, to je pekný kontrast k tej fikcii. (Osobne by som do kabrioletu v živote nesadol, fujtajbl!)

 

 

Koblížek

No mám pocit, že by to mohlo pokračovať do nekonečna. Hoci je na konci vysvetlenie, o čo tu ide, je to nepresvedčivé a uvravené. Miesi sa tu niekoľko ník, zábavné mi to pripadalo iba 1. stranu, než som si zvykol, potom už je to stále rovnaké. Asi to má filozofický podtext, ale ťažko ho hľadať, bolo to únavné.

 

 

Lecter

Dobre napísané, pútavé, aj s dramatickým záverom. Len neverím, že by sa s pittbulom dalo takto manipulovať. Ani neverím, že by ho policajti nechali vo vlastníctve bezdomovcov. Možno to treba chápať skôr ako symbol, lebo ani ono pečenie psa nie je len tak.

 

 

Návštěvní neděle

  1. odstavec má tak komplikované vety, že som to musel čítať opakovane. Potom sa rozohrá dojímavý príbeh okolo vážky – pre nás, čo sme na slobode, tak banálny – a celý čas nás mrazí: Toto nie! Takto v živote nechcem skončiť. Popis prostredia je romantický a desivý zároveň. Až natoľko, že nemám odvahu príbeh vyzdvihnúť na stupne víťazov, hoc by si to zaslúžil.

 

 

Nový život

Napätie vyšpičkované až do záverečnej vety. (Skôr som očakával, že povie, že sa dal k armáde a ide do Afganistanu.) Ale i toto je dobré, vlastne lepšie. Ak to písala mladá autorka, tak má talent a bude z nej čosi.

 

 

Ryzí poezie

Autorstvo je zrejmé. Je to vskutku predovšetkým poézia. Pre mňa oveľa zrozumiteľnejšia, ako tá druhá. „Co kdyby láska...“ zúfalstvo a nádej pri potulkách Prahou.

 

 

Stavitelé veverek

Opisy. Podstatné treba dolovať. Po pár odstavcoch nevládzem. Pre mňa príliš komplikované, ale verím, že iní hľadajú práve to.

 

 

Třetí rande

Forma nevhodná, dialóg takto nevyzerá ani náhodou. Neviem, prečo to nemohlo byť rovno v prvej osobe. Potom sú tam nelogizmy: Beží (bosá) a vzápätí je jej zima. Napriek tomu, že jej je zima, je bosá a skrvavená od tŕňov a je jeseň, i tak zaspí ako poleno, hoc oblečená v sukničke nad kolená. To sú proste nezmysly.

 

 

Vosí příběh

Pekné rozprávanie, ale v starom štýle. Treba sa vyvarovať častého používania: který, prostě, když, takže... Treba také výrazy obísť (čím sa úplne prestavia veta, a to je práve ono!) Ale je to milý príbeh, tú Zdeňku fakt závidím.

 

 

Zastávka č.7

Ach, láska! Tak toto je ono? Už si ani nepamätám. Záver trocha sklamal. Dúfal som v konfrontáciu vzťahov v minulosti s tými dnešnými, ale autor zakončil euforicky, romanticky a sentimentálne. Baba keď zdvihne kotvy, už ju nič nezastaví.

 

24.11.2017 21:25:33dát kritice tip✩✩✩✩✩ Gora
redaktor poezie a prózy

1. Stavitelé veverek - autorka  Vigan

V pestré nabídce kvalitních prozaických děl měsíce října  nejvýš hodnotím propracovanou povídku Vigan. Jazyk je kultivovaný, zápletka nápaditá, dílo má  kromě zajímavého děje i poetické pasáže. Pro mne zaslouženě první místo.

2. Lecter - autor Bohouš Krejza

Pro mne nezapomenutelný příběh, o kterém se nemohu z citových důvodů příliš rozepisovat. Krejzo, skvěle.

3. Koblížek Sociální hmyz - autor Zdenda

Autorem nápaditě zpracovaný námět pohádky - bajky - má filosofický přesah, kvůli kterému dávám na třetí místo.

 

Kladně hodnotím Movsarovu miniaturu a Kolobajdův humorný příběh vosí, kvajova povídka je půvabná, M.Burget mile překvapil, líbily se mi i Třetí rande a Nový život, a na apokalyptickou povídku upupy také jen tak nezapomenu. Autoři, díky.

24.11.2017 11:03:35dát kritice tip Zdenda
Ok. Dík.
24.11.2017 11:01:14dát kritice tip Próza_měsíce

Vyzkoumám, co by s tím šlo udělat.

 Prozatimní rada zní:

 - Klik pravým tlačítkem myši

 - Otevřít v nové záložce  (Open Link in New Tab)

 

24.11.2017 10:55:49dát kritice tip Zdenda
Ty odkazy se otevírají jako okna v okne. Nešlo by s tím něco udělat?


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor