Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 442 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Cyklostezka
datum / id28.01.2018 / 485020Vytisknout |
autorbixley
kategorieFejetonyDalší dílo autora
zobrazeno937x
počet tipů5
v oblíbených0x
Cyklostezka

V okolí Prahy je řada cyklostezek, které se těší velké oblibě. Mé oblibě se těší cyklostezka vedoucí podél Vltavy z Tróje do Klecan.
Dříve bylo nutno projet Stromovkou a po Trojské lávce se dostat na druhý břeh Vltavy. Teď co lávka spadla, je to ztíženo tím, že je třeba v určitou hodinu stihnout přívoz. Poté, co ve Stromovce kličkuju mezi matkami s kočárky, dětmi na odrážedlech, volně puštěnými psy a nevím přitom, kdy se srazím navíc s nějakým dalším cyklistou, cestou na lodičce si oddechnu: na cyklostezce už to bude havaj, tam si hezky pojedu.
Nikoli. Je neděle odpoledne, svítí sluníčko, a tak se řada Pražanů rozhodla, že si po cyklostezce udělá pěší procházku. Předpokládala bych, že když půjde víc lidí, že se seřadí spořádaně do zástupu, nebo alespoň do dvojstupu. Chyba lávky. Čtyři lidi jdou hezky vedle sebe a povídají si. Zpomaluji, protože není možné předjíždět, v protisměru totiž jedou dvě kola a za nimi inlinista. Konečně! Předjíždím. Spadl mi kámen ze srdce.
Jedu dál. A kdopak si to tu nešlape. Nějaký postarší pán s chundelatým psem. Pes je pochopitelně volně a rozhodně se nechová disciplinovaně. Pobíhá zleva doprava a radostně štěká na páníčka.  „Pozor!“ zařvu. Pán naštěstí zareaguje a psa zavolá ke kraji. Uf, projela jsem.
A zase vesele dál. Cyklostezka kopíruje břeh Vltavy. Na protějším břehu je trať a právě po ní jede vlak. Vyberu zatáčku. Ale co nevidím? Rodiče si vyšli na procházku asi s dvouletým klukem v kočárku. Kočárek postavili vtipně napříč přes cyklostezku, z jedné strany stojí tatínek, z druhé maminka: “Podívej, vláček!“ Není kudy projet. Ruply mi už nervy. “Pozóóór!“ řvu jako na lesy. Sláva, tatínek ustoupil z mé dráhy!
Když dojedu do Klecan, je ze mně uzlíček nervů. Přemýšlím, pro koho vlastně ta cyklostezka byla postavena. Možná tam měli udělat ještě pomalý pruh pro chodce, tak jako na silnicích ve městech bývají pruhy pro autobusy.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

31.01.2018 21:23:42dát kritice tipbixley
redaktor prózy

No nevím, když se zas někdo moc lekne, tak to taky není ono. To pak udělá něco nepředpokládaného, například se mi vrhne přímo pod kolo. :-)))

31.01.2018 15:41:41dát kritice tipCimanad

Pěkné, cyklozvonek nestačí, to chce tu dětskou trumpetku na řidítka, to se každý pořádně lekne, možná i ti pobíhající psi.

30.01.2018 07:45:06dát kritice tipbixley
redaktor prózy

No vidíš, nejen na cyklostezce jsou lidi neukáznění. Správná připomínka. :-)

29.01.2018 22:06:38dát kritice tipDodola

Tohle mi něco silně připomíná. Na běžkařských trasáh bývá situace o to horší, že na lyže se dost těžko montuje zvonek. Řvaní pozor! téměř do ucha slečně tancující ve stopě nepomohlo, srazila jsem ji. Maminka oné dívenky naštěstí zbila ji a ne mě.

29.01.2018 14:12:19dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Díky. Opravdu bych ten zvonek potřebovala!

29.01.2018 13:02:41dát kritice tipLerak12

Vítám opomíjené fejetony a zejména trefné. Zajímavá slangově znějící  slova "odrážedla a inlainista."  Je to o ohleduplnosti a respektu - který si, každý vysvětluje po svém. Tvůj požitek z jízdy je poté fuč! Možná že návrat starého dobrého cyklo zvonku by napomohl a ten signál, je z  tupé  letargie probudil. 

28.01.2018 21:35:58dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

To je fajn fejeton, i když ty nervy ti nezávidím...Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.