Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 434 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+1 neviditelných
Naše smutná Helča
datum / id29.01.2018 / 485043Vytisknout |
autorVigan
kategoriePovídkyDalší dílo autora
zobrazeno821x
počet tipů17
v oblíbených0x
Naše smutná Helča

 

                Helča byla dívka středního věku, no, dívka, ona už byla zralá na operaci kyčelního kloubu, táhlo jí na pátý křížek, ale protože milovala slečny z anglických románů, trvala na tom, že je a bude slečna Helča. Nutno přiznat, že chrup měla ještě svůj, bohužel však trápila se krapítkem při těle, jak říkal soused Helči, starý Valčík, a ukazoval přitom hranatýma rukama rozměry bejka odněkud z argentinských pastvin, ale ten chrup, panečku, ten měla jak Cameron Díaz.

                Helča byla pořád smutná. Trápila se. Jednak, že byla stále svobodná, a jednak musila každý večer svým starým rodičům zouvat papuče a přikrývat je peřinou až pod bradu, protože stále drkotali zuby a volali na tlustou Helču: „Tady je zimá, přilož, jen přilož!“ a Helča jak zběsilá kmitala rychlostí kybernetické myšky po chaloupce kolem uhláku a topila a topila, až jí potůčky potu stékaly do záňadří a dolů, a volnými šaty níž a níž, ale bohužel neměla to komu říci, tak čičůrek slané vody vytekl na dřevěnou podlahu jen tak nazdařbůh, a Helča se dívala a posmrkovala. Pak zchvácená usedla na uhlák a dívala se dlouze na staré rodiče, kteří již odfukovali, pochrupovali a ve spánku tvářili se spokojeně. Bodejť, jejich dcera se o ně starala příkladně, nic jim nescházelo. Prakticky celý den byli v peřinách, ofukováni, a večer lechtáni brky z husí, spali až do božího rána. Ráno se probudili, kamna už hicovala, a Helča v místním malopodniku s majitelem vydřiduchem šroubovala svůj obvyklý třetí šroub vlevo, na obvyklém venkovním světle, na stejné lampě, podnik se totiž honosil tradicí. Výroba průmyslových světel a lamp. Vydřiduch si vykračoval kolem linek a načuhoval, jestli některá nesvačí navíc. Zdali jí nečouhá salám z podprsenky a rohlík netrčí v kapse. To by ho mory braly. Ruce měl založeny za zády a pohupoval se na špičkách před malým mistrem. Díval se mu přímo na pleš. Pak jej spokojeně poplácal po ramenou a odešel do své tradiční ředitelny s luxusními křesly z Mádridu. Roztočil se na křesle a: „Hahááááá, hahahááááá!“ hulákal. A zatelefonoval manželce, že dnes nepřijde na oběd, zavolal na sekretářku a posadil si ji na klín. Sklonil hlavu a slečna se mu dívala na pleš. V provozu malý mistr obletěl pás s ženami, štěbetajícími o rodině, posteli a chlapech pitomých, a jeho zrak spočinul na Helče, která svírala vrtačku a čuměla do stropu, přemýšlela o knize s hlubokomyslným názvem Pálení starého dřeva, o bolesti, o filozofii starých čínských mistrů a meditaci, o čajiNevšimla si, že jí ujelo jedno světlo bez třetího šroubu vlevo, a řítilo se k všemocné kontrole, paní Romaně, černé jako čert. Helča vypískla do dlaní. Zastavil se pás a paní Romana vzala světlo, s odporem je postavila před tlustou Helču.

                „Nó???!!!“

                „Pardon,“ špitla hříšnice provinile, vytáhla z pusy šroub a poctivě jej napasovala tam, kam patří. Paní Romana se vrátila za dozorčí pultík a znovu sešlápla pedál. Ženy se rychle vysmrkaly do kapesníků a špitaly si jemně, jen Helča přemýšlela o čaji. Ponořila se myšlénkami do hluboké a smysluplné knihy Pálení starého dřeva, očí štěrbinky viděly starého mistra, jak obřadně nalévá čaj a kyne rukou na Helču, klečící na koberci, aby si také posloužila. Těžce pracující žena v mysli usrkla a znovu padala ve staré Číně do roztodivných nuancí blaha, bez rozmyslu vrtala šrouby jeden vedle druhého, tak jak to má být. Nirvána u pásu rozjuchala Helču natolik, že o přestávce o půl sedmé večer na dámské šatně chrlila vtipy, ba až hanbaté, až ženy kulily oči, přestávaly ukusovat chleba s máslem a naložená rajčata, papriky a okurky ze své zahrádky, lžičky z kávového hrnku držely před vyplazeným jazykem a pozorovaly užasle Helču, jak jí čičůrek potu stéká přes zelené ponožky na vydlážděnou studenou podlahu šatny. Helča to však nevnímala a rozradostněná na konci odpolední směny, kdy splnila normu, vesele si pochodovala s černou taškou, přehozenou přes fialovou bundu, zkratkou po cestě kolem potoka. Tak spokojená, že nepostřehla, že u poslední trnky, kam nedohlédlo oko lampy z ulice, vyloupl se neobvykle rozložitý stín. Ten stín tam stával poslední dobou často, číhal na svoji oběť, avšak dívky a ženy chodily po skupinkách, a na víc než jednu si stín netroufal. Helča šla teď sama a potichu si na kuráž prozpěvovala. Stín odvážně opustil svůj úkryt, a Helču líbal, škrtil, vyhrožoval… Kyprá to žena se bránila kabelkou tygří silou, ale chlap s tlapami medvěda tlačil a tlačil, až ji přetlačil. Helče z černých nohavic stékala pro ni neobvyklá tekutina do zelené trávy, načež se smíchala s noční vláhou jara. Zmatená, opilá z nového zážitku, v rozpoložení o čaji, mistrech a zábavě na dámské šatně a smíchu kolegyň, ne posměchu, smíchu,… s kalhotami stáhnutými do půli tlustého zadku dopotácela se do své chalupy.

 

                Svítilo se v pokoji rodičů, slyšela hlasy. Hm, na návštěvu v neobvyklou dobu přijela tetička z Brna, keramička, známá keramička, jedovatá jako obrovská ropucha z brazilského pralesa… Helča zula tiše boty a poslouchala na chodbě.

                „Helča je hodná, ale tlustá, nikdy si nikoho už nenajde, zvostane tu sama,“ vzdychali si do dlaní rodiče.

                „No, kdyby se alespoň trochu oblékla, nevadí, že je tlustá, také jsem tlustá, ale mám šmrnc, a kdyby nečetla ty pitomý knihy, dyť je z toho celá zpitomělá,“ pískala obrovská ropucha nad duchnami staroušků.

                „No právě,“ přizvukovali oba rodiče. A brady si opírali o brka husí, škubaná o loňském předvánočním čase.

                To Helču dožralo, ty námitky, vlítla bez zaklepání do ložnice rodičů, pozdrav nechala za dveřmi a ropuše řekla důrazně: „Náhodou, dnes jsem se seznámila s jedním príma chlapíkem." Potáhla gatě nahoru. Všichni tři zírali na Helču jak na devátý div světa, teta vyskočila a chytila neteř za ruku: „Ježiši, holčičko, nezlob se, a to je teda bezvadný, a kdy nám ho představíš?!“

                „Co nejdřív, se nebojte,“ odvětila slečna a políbila rodiče na dobrou noc. Teta jí uvařila čaj s citronem, dala do něj med od souseda Valčíka, starého nerudy včelaře, pohladila ji po tváři, postěžovala si, že na trhu v Tišnově jí padla sova na kámen a rozbil se trpaslík, taková škoda, se s tím drbu celý měsíc kůrva, hořekovala teta, a pak dívce popřála sladké sny, a v pokoji pro hosty zapnula si dvacátý třetí sprostý program na plazmové televizi.

                Helča přitahovala peřinu pod tučný krk a vyvolávala si staré mistry, svůj čaj, avšak nešlo to, před usnutím viděla poslední trnku na potoku a místního pohůňka z obecního úřadu, co prořezává a čistí veřejné prostory, s velikou pilou. Snad ten hňup tu trnku nepořeže, kde by ten chlap na mě večer čekal, usínala s vroucným přáním a položila si ruce na prsa. Ve snu se procházela po Semiramidiných visutých zahradách. A ráno se rozvoněl po chaloupce šípkový čaj, rodiče vstali dřív než ona. Kamna už hicovala.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

20.04.2019 19:41:58dát kritice tipVigan

hm, tak hlavně, že si tady..to je dobře, ráda tě vidím..šohaju..:.-)

15.04.2019 13:23:56dát kritice tipCHT

... a vím já? šecí zme onlajn, ale každý na iném kanálu.

15.04.2019 12:44:05dát kritice tipVigan

Ježiš, já musím koupit postřik na trnky, jsi mi připomněl..:-)

Jinak, velice děkuju..CHT..a kdes byl tak dlúho??

14.04.2019 15:47:58dát kritice tipCHT

To je ale blbost, přát si znásilnění! Ještě, že nikdo neví, co si tajně přeju já a že kdyby to starý Freud věděl, řekl by mi, milej pane, do žen sice nevidíme, víme, ale Vy?!!

Vymyšlená Helča....! Řekl mi jeden chlapík, a že to opraudický Chlapík je, ´já bych tu její tlustou prdel tak opřel o ten pařez!´, jenže to mluvil o svém manželce, která řed svadbou neprozradila to, co ví každý Raskol z Nesboa, že je Asexuálka!!

Ale my, věčně pubertální Pansexuálové víme, že Helča není ani tlustá, ani škaredá, ani hodná, že klíčem ke všemu je Don Giovanni.. Kterému ze zadní kapsy kouká Rohlík (tvrdej) a z přední vibrační Hoblík (měkkej), takovej Mistr vSuň.

14.04.2019 15:29:14dát kritice tipCHT

Já to furt su, tak ne...!

Fakt bys mne nas....

Máme tě rádi, Trnko jedna.

05.04.2018 08:24:49dát kritice tipVigan

Díky, Lakrove, potěšilo..)

04.04.2018 15:21:19dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Je to psané zvláštním způsobem, je to takový "hutný" text a už od první  stránky tuším, kdo je autorem. Poetický popis znásilnění do vedený až  k absurdnímu závěru, říkám si po dočtení.  Tip.  

10.02.2018 10:00:22dát kritice tipTetřev
Myslím si, že určitě ano:-)
10.02.2018 08:55:53dát kritice tipVigan

Chtělo by se mi napsat, abys jí varovala, ale třeba ji nějaká švestka bude taky fascinovat...:-)

Díky, Tetřev.

09.02.2018 23:47:38dát kritice tipTetřev
Nezklamalo má očekávání. Jednu takovou podobnou Helču znám, chodí
pĕšky domů přes les a zásadně potmě...
09.02.2018 07:45:26dát kritice tipVigan

Ahoj, Markel a děkuju..:-)

07.02.2018 23:00:38dát kritice tipMarkel

akorát, všeho tak akorát, moc líbilo *

01.02.2018 16:18:36dát kritice tipVigan

Právě proto..) Děkuju, Zuzko..

01.02.2018 14:01:12dát kritice tipZuzulinka

život je různý, no... 

01.02.2018 07:13:13dát kritice tipVigan

Na skus se všechno svádí..)

Každopádně děkuji, že jsi tu zanechal pár slov.

31.01.2018 17:15:21dát kritice tipupupa

Máme iný vkus, tým to je.

31.01.2018 14:43:00dát kritice tipVigan

Silene..ahá, já už jsem lekla, že jsem něco tak ftipného vymyslila já..:-)

No jo, v kufru může být ledacos, i pár švestek..herdek..zas tá trnka..)

31.01.2018 13:38:26dát kritice tipSilene

Vigan, kufr, kufr... barvu, obsah právě nevím, když jsi nám zasypala cesty k pramenům:), jen odhaduji, že byl možná trnek prostý :).

Rozvolněná citace Nezakecá se má původ zde: Posel z Liptákova (Vizionář), Divadlo Járy Cimrmanna, kterak nový smrťák bude už jinší sekáč. Tak často používám, kdykoli se zažvaním, že si ani neuvědomuji, je-li třeba řádně uvádět. A bylo, mea culpa.

https://www.youtube.com/watch?v=6RjLGUsbIzU

(přibližný čas 1:38)

 

31.01.2018 11:57:57dát kritice tipVigan

Já vždycky přemýšlím nad negativními kritikami a skoro většinou (až na emizata, který záhadně jak se objevil, tak zmizel, holomek) se nechám zviklat a dám se do oprav nebo to rovnou smažu.

Tvůj koment, upupo, nebo výtka, je ale velmi miso mísu. Tak, jak ty požaduješ, je psaní dle upupy, ale tak já psát neumím a nechcu..)

Podle mě ten text má všeho akorát. No, bylo přehelčováno, to je pravda. ale ty přímé řeči, to je blbost..)

31.01.2018 05:30:40dát kritice tipupupa

Trocha srandy nezaškodí, ako sa hovorí, a vždy padne na úžitok. Len sú tam tie dlhé pasáže bez priamej reči. Treba to striedať, nejde opisovať, a opisovať, a potom sa to prevalí... Je to čosi ako bryndza a halušky - dokiaľ ich nezamiešaš, nie je to ono.

30.01.2018 18:23:36dát kritice tipVigan

Květoni, no, někteří i dvakrát..))

30.01.2018 18:02:46dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Vigan, mohla bych nominovat do Prózy měsíce?

30.01.2018 16:21:21dát kritice tipKvětoň Zahájský

No jo, každý známe svoji Helču, že. ☺

30.01.2018 14:01:25dát kritice tipVigan

Revírníku, uctivě děkuji..:-)

30.01.2018 14:00:45dát kritice tipVigan

U šípků je dobře, Kočkodane. Díky taky..:-)

30.01.2018 14:00:09dát kritice tipVigan

Silene..ty dvě pily šampáňo, jsou to dámy přece..:-)

V kufru u moře? V tom červeném?

"No, přijde mladší - a ten už se nezakecá! "..ehe, jsem mimo. Kde jsem to měla? Ö bože, začínám zapomínat.

 

30.01.2018 11:11:06dát kritice tiprevírník

Škoda, žes všechno smazala. Dobře se četlo cokoli tvého. Snad to tu zas zaplníš. Třeba takovými povídkami, jako tato. Je to krásné psaní.

30.01.2018 09:43:46dát kritice tipKočkodan
Helciny rodice sli ráno do kuchyne k sípku, já te k nemu obrazne s tímhle dílkem urcite neposílám. ;-)
30.01.2018 09:15:23dát kritice tipSilene

Také vzpomínám, nejednou a (obecně) na mnohá zdejší zakecání, nejen svá vlastní (navzdor pseudo/racionálním zákazům z reality.)

No, přijde mladší - a ten už se nezakecá! Viď. :D (Tak už mlčím.)

PS. Rozesmál mě Zdenda s tou trnkou, též ji u tebe očekávám, třebas, kdoví, snad jen v té hotelové ožíračce dvou přítelkyň možná nebyla? A v kufru u moře...

30.01.2018 09:02:35dát kritice tipVigan

Jsem velmi ráda za tvoje návštěvy, opravdu. Vzpomínám na náš tugendhatský rozhovor u klavíru Tragicuse..Můžeš mě (slovně) chytat za co chceš..:-)

I tobě, veselo, Silene..:-)

30.01.2018 08:58:06dát kritice tipSilene

Piš, o čem slina ráčí, pakliže se v ústech vytvoří :). Chtěla jsem než prověřit vlastní paměť a případné nuance obou příběhů, ne malicherně chytat za slůvka, která už byla třebas využita. 

(Mám to tu ráda, i kdyby jen jako vyrabovaný archiv. Coby neaktivní tvůrce propojena s písmákem silnou čtenářskou nostalgií, jiný typ pohnutek nežli ti, kteří silněji prahnou po konkrétních odezvách.)

Pěkný den, Vigan! 

30.01.2018 08:47:05dát kritice tipVigan

Jojo, jsou si podobné. Jako, mohla bych psát o úspěšných štíhlých podnikatelkách, hehe, ale raději píšu o těchto mně milejších ženách..:-)

No jo, mazání. Jsem tu od roku 2009 (teď jsme na sebe napráskala), mažu díla, mažu nicky (ty teď mazat nejdou), a sama sobě si divím, co tu pořád pohledávám. Mně blízcí už tu nejsou. Věřím, že určitě přijde čas, když už se sem nepřihlásím vůbec...no, dost slzí, nejsem dnešní..:-D

30.01.2018 08:39:04dát kritice tipSilene

No, ale též buzerovaná. :)

(Písmák je stínem své někdejší existence. V podstatě obdivuji každého, v kom se drží jakási víra, že by snad mohl ještě komunitně fungovat ve smyslu pilné dobrovolnické práce za cenu lítých názorových sporů, zničených očí a ztraceného času:). Je zase jiný věk a doba.)

30.01.2018 08:34:23dát kritice tipVigan

Tamta byla hezčí a štíhlá..:-)

Děkuju za čtení, Silene..

30.01.2018 08:32:31dát kritice tipSilene

Ale na jednu ze smazaných se to podobalo, viď? Také starší hrdinka z původního domku... (na čas ve městě a vnucovaný opravář - úředník). Chtěla jsem se právě za ní podívat a - nic. 

Co už tak :).

30.01.2018 07:38:01dát kritice tipVigan

Lerak, těší mě tvůj zájem. Máš pravdu, je přehelčováno, trochu jsem to promázla. Díky za upozornění...)

30.01.2018 07:37:01dát kritice tipVigan

Evži, díky i tobě. Bohužel na té zkratce ty trnky už vysekali, takže máme po ptákách..:-)

30.01.2018 07:36:09dát kritice tipVigan

Gábinko, ono je to, jak píše Gora, veselé s hořkou příchutí..Díky za čtení..:-)

30.01.2018 07:35:09dát kritice tipVigan

IQ, jé, díky, to mě potěšilo..:-)

30.01.2018 01:45:28dát kritice tipLerak12

Toho slova Helča se mi zdá nějak mnoho. Ale dílko je čtivé a pěkné. Takové prostředí prozaického kolorytu, špricnutý modernizmem života. Líbilo se mi to a pobavilo. 

29.01.2018 20:03:01dát kritice tipEvženie Brambůrková

Hlavně, že nebyla zklamaná. A taky ať jimto vyjde. :-)))) /T

29.01.2018 19:10:41dát kritice tipgabi tá istá

aj u rodičov konečne stúpla na cene, ráno zakúrili :)

29.01.2018 19:10:04dát kritice tipgabi tá istá

najskôr mi to prišlo smutné...po druhom prečítaní ani nie...Helča sa bojí iba o trnku, tak čo by som ju ľutovala:) zaujímavý príbeh, osobitým jazykom, ako som si už u teba zvykla, má to atmosféru...*

 

29.01.2018 19:09:03dát kritice tipIQ nick
Parádní kousek! Řekla bych, že zatím nejlepší co jsem od tebe četla. b:-)
29.01.2018 18:30:57dát kritice tipVigan

He, dík, Agát..:-)

29.01.2018 18:07:34dát kritice tipagáta5

ježíšku, to je ale pěkný.. lidský, to znásilnění vidím ouplně jináč :)))

29.01.2018 17:13:52dát kritice tipVigan

Díky, Goro.)

29.01.2018 16:51:32dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Tak snad se dívka s vyhlídkou na operaci kyčle konečně dočká:-), nejvyšší čas.

Zábavné, a s hořkou příchutí. Taky prostředí malopodniku s vydřiduchem je uvěřitelně vylíčené. Osudy tvých solitérů sleduju ráda.

29.01.2018 16:42:41dát kritice tipVigan

Jó trnka, to je moje!

Ty povídky tu byly dost dlouho dobu na výběry až odněkud z hlubin. Když nic, tak se bude mazat. Jo!..:-)

29.01.2018 15:51:44dát kritice tipZdenda

Ty mazačko jedna!

Máš to celkem vtipný.

A dostává mě, jak dokážeš do každé povídky procpat trnku. :) Víš, že existujou i jiné stromy?Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.