Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 438 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+9 neviditelných
per ardua ad astra
datum / id07.02.2018 / 485233Vytisknout |
autorkvaj
kategorieVolné veršeDalší dílo autora
zobrazeno1135x
počet tipů1
v oblíbených0x
per ardua ad astra

je to šílené a děsné vědomí
že v kosmu jsme jenom my
uprostřed žhavých hvězd
máme nést svůj osud jako dosud
galaxie reptají jak se točí

z prachu hvězd jednou vyklube se
co už člověk neunese
je strašné vědomí že tu nejsme jenom my
a bůh se diví jak je prostor křivý
jak úsměv boží jak boží pláč kane z očí

příkrou cestou ke hvězdám do dálky 
a dálky jsou vzdálené a ještě vzdálenější 
bůh sedí v loži dívá se a diví co jsme zač
tak vzdálení a přesto zdejší tolik chtiví
a oči hvězd jsou skleněné jak se toč
í
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

05.03.2018 10:24:17dát kritice tipUmbratica

Byl ale tvůj kamarád kritikou uznávaný básník ? Řekla bych,že asi ne.U renomovaných autorů bych si ta čísla představovala vyšší. Myslím si ale,že celkový náklad sbírky se nevyprodá prakticky nikdy. Vycházím ze zkušenosti. Objednávala jsem si i docela staré tituly a jediné,co se nedalo sehnat byla sbírka K.Rudčenkové Ludvig. Jinak jsem sehnala vše.

01.03.2018 11:40:42dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Kamarád vydal knížku poezie v nákladu 500 kusu, asi stovku knížek rozdal a ze zbytku prodal za půl roku tak 30 ks. Poezii zkrátka "nikdo" nečte. Upřímně řečeno, v řadě případů se ani nedivím.

01.03.2018 11:01:56dát kritice tipUmbratica

Neumím vůbec posoudit koho kam pustili dřív a koho kam pustí dnes.Nevidím do toho. Systém mi ale připadá stejně hierarchický jako kdysi. Dříve ale byla poezie "věc veřejná",dnes je to záležitost úzké skupiny lidí.  - Ptala jsem se tady některých lidí ,v jakém nákladu vycházejí sbírky a kolik se prodá z toho,co vyjde. Všichni mi řekli jen to,že náklady jsou oproti minulosti velmi malé,ale na mou otázku mi nikdo neodpověděl ani přibližně.

26.02.2018 12:03:41dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Podle vkusu čtenářů to neber. Buďto tím, co tvoříš, někoho oslovíš, nebo ne. Kromě toho něco osloví víc lidí, něco méně. Já už jsem také postarší, letos mi bude 64 let a tak samozřejmě vím, jako ty, že se výrazně změnila i literární kritika. Před několika desítkami let byl nepoměrně menší počet lidí, které pustili k tomu, aby se mohli v novinách a časopisech literární kritikou veřejně zabývat. Bylo pár renomovaných kritiků, jejich soudy byly rozhodující, a co řekli, to platilo, nikdo jiný se proti tomu neodvážil jít. Dnes se kritici rozrůznili, a hlavně se rozrůznila poezie. Odpověď na tvou otázku v závěru je - ne.  

26.02.2018 08:49:13dát kritice tipUmbratica

Problém je v tom,že vkus a požadavky různých čtenářů mohou být velmi odlišné. Jsem už postarší a tak mohu porovnávat dnešek a dobu tak před pětatřiceti lety. Myslím,že před oněmi pětatřiceti lety by se literární kritikové vzájemně shodli v posudcích mnohem víc než dnes. A co teprve čtenáři !    ...Myslíš,že dnes je v poezii směrodatné to,co je otiskováno ve Tvaru a v Psím vínu ?

22.02.2018 16:07:52dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Ta poslední otázka je zajímavá. Autor na jedné straně musí být posuzovatel vlastních výtvorů, tomu se neubrání, chce-li je někde prezentovat, na druhé straně je rozhodující, co o jeho výtvorech soudí čtenáři. Někdy je ale autor objektivní, respektive má odhat na to, co zaujme, a pak je tím pravým.

22.02.2018 13:27:28dát kritice tipUmbratica

Já jsem částečně proto na Písmáku,abych si ověřila,jestli jsou moje dílka zajímavá pro jiné lidi. Tady je ideální možnost si to ověřit. Momentálně nic nového nepíšu. Některým jsem oznámila,že už ani delší dobu nebudu nic vkládat. Pak jsem si ale řekla : proč bych měla vlastně svůj šuplík vysypávat rovnou do koše ? Třeba se moje špatné básničky z plistopadu a prosince mohou někomu líbit - a je autor sám vůbec ten správný posuzovatel vlastních výtvorů ?

19.02.2018 11:25:21dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Jestli je zpráva zajímavá i pro jiné lidi? To se velice těžko posuzuje. Aby se dalo aspoň s minimální mírou objektivity říct, že je něco zajímavé či nezajímavé, musel by si to napřed přečíst dostatečně velký vzorek lidí a přitom by ti lidé nesměli vědět, co o tom soudí ostatní. Ale i tak - pro mě je spousta věcí nezajímavých, protože se o ně buď nezajímám, nebo mě nezajímá úhel autorova nazírání problému a pojetí jeho zpracování do oné zprávy. Tím ale není řečeno, jestli je text špatný nebo dobrý.

Například řada knížek, které mi před čtyřiceti lety připadaly úchvatné, se mi dnes už tak krásné nezdají, a naopak radě knížek jsem přišel na chuť až mnohem později, když jsem je začal číst po letech znovu.

19.02.2018 10:44:47dát kritice tipUmbratica

Jde jen o to,jakou zprávu a o čem podáváme a jestli ta naše zpráva je zajímavá i pro jiné lidi. - Ted' právě jsem tady jednomu nováčkovi psala,že zatím si píše jen sám pro sebe a že zatím zapomíná na případné čtenáře.

19.02.2018 10:39:03dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

No vidíš. Když to člověk tak uváží, jakýkoli text je vlastně zprávou... o něčem...

19.02.2018 09:07:25dát kritice tipUmbratica

Zpráva o možných pocitech ? - Zajímavé. To beru . Když o tom chvilku uvažuji , musím připustit,že já taky někdy tak píšu.

16.02.2018 17:42:22dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Osobně mě žádný pesimismus z představy osamocenosti života na Zemi netrápí. Ta básnička byla jen "zprávou" o možných pocitech, abych tak řekl.

16.02.2018 13:33:56dát kritice tipUmbratica

Myslím,že jistý pesimismus , který vane z pocitu osamocenosti planety v kosmu,lze překonat dvěma způsoby. - a) Rozšířením materialistického pohledu na svět o pohled duchovní   b) Důvěrou v příští znalosti lidsta , které přinesou nové poznatky o prostoru a čase - tedy o veličinách,kterým s největší pravděpodobností vůbec nerozumíme.

12.02.2018 12:09:42dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Pokud jde o otázky týkající se života v kosmu, můžeš soudit naprosto cokoli. Říkáš zastaralá? Pokud získáš právě teď zprávu, že astronomové objevili, dejme tomu, planetu vhodnou pro život, která obíhá kolem hvězdy v galaxii vzdálené 16 tisíc světelných let, pak nesmíš ztrácet ze zřetele, že astronomové pozorovali stav, jaký byl na této planetě před 16 tisíci lety, pokud by to bylo na planetě vzdálené 200 tisíc světelných let, pak pozorovali stav před 200 tisíci lety, pokud by to bylo na planetě obíhající kolem Alfa Centauri, pak pozorovali stav před 4,37 roku. Je pak zvláštní mluvit o zastaralosti.

Dále je nutné si uvědomit, že kdybychom se chtěli dostat jenom k Alfě Centauri, museli bychom překonat vzdálenost 41,343696 bilionů kilometrů (bilion je číslo s 12 nulami). Jestliže by nějaká naše kosmická loď dokázala vyvinout rychlost 288 000 Km/h (což je sice snad reálné, ale stále hudba budoucnosti), pak by za rok uletěla něco přes 25 milionů kilometrů a k Alfě Centauri bychom se dostali za 1 653 747 let. Vlastně by se tam dostala pouze ta loď, pokud by jí cestou nepotkalo něco zlého. A jak by to bylo s lidmi na té lodi? Na té lodi by muselo prožít své životy přes 82,5 tisíce lidských pokolení a na zpáteční cestě dalších 82,5 tisíce pokolení. A komu by pak předali na Zemi zprávu o své cestě?

Jistěže mohou být být v kosmu miliardy obydlených planet, možná i stamiliardy, ale pořád je to kapka v moři prázdného, mrtvého prostoru. Ne, není nic zastaralého myslet si, že v kosmu jsme jenom my, protože je docela možné, že se lidé na planetě Zemi nikdy nesetkají s žádným jiným inteligentním životem. Anebo se někdy setkají, to je také možné. Avšak vědomí, že někde jsou jiné iteligentní bytosti, může být stejně strašné jako vědomí samoty v nekonečném prostoru. Anebo na to nemusíš myslet vůbec a těšit se představou, že na oběd budeš mít třeba řízek (nebo něčím takovým). :-)

12.02.2018 10:04:17dát kritice tipUmbratica

Když z vědeckých pořadů v rádiu neustále slyším,kolik nových planet zase bylo objeveno u různých hvězd a kolik z nich je pro existenci života dokonce vhodnějších než samotná Země , připadá mi tvá básnička poněkud zastaralá. Soudím totiž,že obývaných planet jsou ve vesmíru minimálně miliardy a také soudím,že mikrobiální život se vyskytuje též volně v mezihvězdném prostoru.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.