Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 444 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Variace
datum / id01.03.2018 / 485751Vytisknout |
autorbixley
kategorieÚvahyDalší dílo autora
zobrazeno920x
počet tipů2
v oblíbených0x
Variace

Dalším slovem, které je dnes na postupu, je slovo „variace“. Původně to byl hudební termín „tema con variazioni“, tedy téma s variacemi. Tento hudební útvar měl svá přísná pravidla. Dnes se však dané slovo chápe ve smyslu „obměna“.

Volně na původní hudební termín navazuje spojení „variace na téma“, například „film je variací na téma mladých lidí ztracených ve svobodě.“ Najdeme i odkaz na literaturu, „variace na červenou knihovnu“.

Užití slova se ale rozšiřuje mimo umění. Především v technice: “LED světla jsou vyráběna v mnoha variacích“. Zajímavý je rovněž novinový titulek „Variace na ramena“. Co si pod tím představit? Je třeba si přečíst pokračování: „Tělová podprsenka Triola je pod bílé halenky a topy ideální, zároveň se ale může zbarvit. V každém balení jsou totiž tři páry barevných vyměnitelných ramínek, která můžete nosit na mnoho způsobů.“ A co sport? „Cvičíme variace na obvyklé známé cviky“. Lze ovšem zabrousit i do biologie: „Vše v našem těle je variací na savčí nebo primátí předlohu.“

Nejvíc ale asi vede oblast kulinární. Můžeme si udělat kapustové nebo polévkové variace. Tady to už ani tolik není obměna, jako různorodost. Proto nás v restauraci nepřekvapí, když nám donesou jako přílohu bramborové a houskové knedlíky a v jídelním lístku si přečteme „variace knedlíků“.

Tak dobrou chuť! 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

01.03.2018 16:46:30dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Určitá slova teď prostě frčí, záleží, jak dlouho se udrží. 

01.03.2018 09:27:53dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Všímáš si a vtipně zpracováváš, fajn:-)

01.03.2018 09:18:35dát kritice tipbixley
redaktor prózy

No jo, lidská tvořivost je nekonečná.

01.03.2018 09:13:09dát kritice tipagáta5

:)) ty podprdy jsou zajímavé.. variace se objevuje snad všude dneska :)Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.