Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+6 neviditelných
Hyperreálná smrt novináře
datum / id03.03.2018 / 485810Vytisknout |
autorMovsar
kategorieÚvahy
zobrazeno514x
počet tipů5
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Hyperreálná smrt novináře

Hyperreálná smrt novináře

Už jsme slyšeli mnoho o smrti jednoho novináře. Úvahy se bezezbytku točí v bludném kruhu předvídatelného: pozor, sáhlo se na jednu z pojistek demokracie! Je namístě vystoupit z frází a nahlédnout věc jinak.

Ta smrt je veskrze digitální. Nikdo ho neznal, nikdo od něj nic nečetl. Teď už ho ale zná snad celý svět. Tedy, jeho fotografii, která jako zádušní ikona putuje sociálními sítěmi. Není slyšet hysterický nářek, jako na pohřbech palestinských mučedníků, ale jakoby tam někde za monitory počítačů byl. Pozůstalí jsou najednou všichni, celý národ jako by tu zůstal napospas neznámému vrahovi, o němž nikdo nic neví, ale všichni tuší, že to byl člen mafie. A zejména národ digitálů tu pozůstal: epitaf člověka digitálního věku: Zůstala po něm žena, dvě děti a 485 přátel na facebooku.

Ta smrt je přesně to, o čem Jean Baudrillard přemýšlel jako o simulakru: něčem, co je reálnější než realita, co má být kopií reálného, ale vymklo se to kontrole.

Ta smrt bude s největší pravděpodobností zapříčiněna nějakou banální událostí; a banální by zůstala i tehdy, pokud by si ji objednal třeba sám Mikuláš „Miky“ Černák z doživotního žaláře. Ale možnosti digitálního světa z ní udělaly spektákl, výbuch emocí, senzaci, makabrózní karneval, skandál, zprávu o blížícím se konci demokracie.

Už chybí jen to, aby Fortuna vypsala sázky na motiv vraždy. Žijeme v nádherné době, říká v jedné písni Michal Horáček.   
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

06.03.2018 09:31:37dát kritice tipupupa

Napísal si to nádherne! Otvoril si oči... i keď pochybujem, že komu vlastne. Mňa vtedy v prvej chvíli napadlo, že ide o vraždu zo žiarlivosti. (O tom isto nikto neuvažoval.)

Chcem však niečo iné: V prvej chvíli povedali, že je v obci 40 kamier. Pýtam sa, koho sledujú, keď vraha na nich niet? Keby niekto nastriekal papalášovi na plot, že je zlodej, do rána ho majú! Takže ešte raz: Koho sledujú kamery?

04.03.2018 16:13:09dát kritice tipMovsar

tak že jsem vojtěch filip písmáka, to je zatím asi nejbizarnější srovnání, jakého si mi tady dostalo.

04.03.2018 15:50:02dát kritice tipZdenda
Jako fajn. Ale tvoje úvahy mi připadají, jako když Vojtěch Filip vysvetluje, co je a není demokratické. Člověk mu tak nějak nevěří, že zrovna to ho doopravdy zajímá.
03.03.2018 16:24:44dát kritice tipMovsar

ano, tak to je. ale na druhou stranu, navždy v nulách a jedničkách. ztratí se pod sutí dalších zporáv. inspirovalo mě to k další, už poslední!, úvaze .:-)

03.03.2018 13:15:34dát kritice tipaleš-novák

ano, nezaujatý, věcný pohled. To je to, co chybí médiím. I kdyby příčina smrti byla jakkoli banální, hrdina už je na piedestalu. Navždy.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.