Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+5 neviditelných
BILANČNÍ - JSEM STAREJ - FEJETON
datum / id11.04.2018 / 486883Vytisknout |
autorkuča
kategorieFejetony
témaHorror
zobrazeno421x
počet tipů8
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
BILANČNÍ - JSEM STAREJ - FEJETON

 

   Koncem roku se sluší pohlédnout do zpětného zrcátka, souhrnně zabilancovat a střízlivě balancovat. Dobrá, proč ne?

   Po třiceti letech jsem přestal pinkat volejbal. Pajdal jsem pak totiž hůř než úlisný hrabě Talleyrand a přestal se pod vysokou síť těšit. Lekám se pozvednout činku. Pravěké přetažení ramenního úponu dlouho úspěšně podřimovalo (a tím našince ukolébalo do bezstarostného klidu), ale teď o sobě dává vědět více než bolestivě. Cítím se starej. Asi proto, že jsem. Televizní reklamy, ministerstvo práce a moje žena sice unisono tvrdí, že sotva atakuji střední věk, ale já vím své. Po padesátce už dýchavičně hraju ten druhý, horší poločas.

   Obdivuji Rakousko-Uhersko, těžko se srovnávám s hopsandovou kulturou mužských umělkyň SCREAMERS, příliš nechápu, co dělají ženy v armádě, v policii či se skalpelem v ruce na pitevně. Nemoderně nosím slipy. Nálepek mám tudíž víc, než kufr protřelého obchodního cesťáka -  xenofobní, sexistické, šovinistické, div ne fašistické. Asi bych měl být naštvaný, ale je mi všech těch korektně genderových a HATE FREE nálepkovačů vlastně líto. Nemají pravdu, ale mají peníze, drzost a prostor. V pořádku, nesouhlasím, ale respektuji. Ještě pamatuji, že jsem také prosazoval obdobně příkré názory a svět se zdál křišťálově jasný a přehledný. Teprve teď (ve stáří) začínám chápat Sokratovo "Vím, že nic nevím" a soudím povětšinou opatrněji, pomaleji.

   Jako historik razím tezi, že vše nové je pouze zapomenuté staré a koneckonců - lidé se sice jinak oblékají, nosí jiné účesy, ale vzorce chování jsou stále tytéž. Jistě, kdybychom se z dějin chtěli poučit, šlo by to. Bohužel, základní poučka praví, že lidstvo je nepoučitelné. Takže zase nic.

   Prý jsem pesimista a škarohlíd, ale kdepak, jásám, jsem dítě Štěstěny! Vždyť padesátky se nedožili ani takoví giganti jako Přemysl Otakar II., James Dean, svatý Václav, Alexandr Makedonský; o Ježíškovi nemluvě.

   Jsem tak starej, že ve sprše používám klasické mýdlo. Jsem tak starej, že si můžu dovolit takto psát. Vyšší věk má přece jen určité výhody a klady!
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

13.04.2018 06:37:02dát kritice tipagáta5

klasické mýdlo vysušuje... používám gelové s olejem :)) ale stará jsem taky.. ale nedbám.. v mozku to mám nastavený jinak.. je mi pořád třicet a nějak s tím nic nemůžu udělat, mozek prostě stárne pomaleji než celý tělo.. chvála mu!!

a víc žen do armády, policie a... jen ať se to promíchá, oni ti chlapi pak o sebe víc dbají.

12.04.2018 08:29:00dát kritice tipDiana

Velmi upřímné a pochopitelné. V mnohém máš dokonce pravdu ;-)))*

11.04.2018 22:59:25dát kritice tipKočkodan
Ano, jako součást lidstva jsem i já nepoučitelný. Kolikrát jsem si už říkal, že tvoje dílka přestanu číst, ale potom zase... (Jde pochopitelně jen o humor nejdrsnějšího zrníčka.)
11.04.2018 22:34:00dát kritice tipmodrá muška

...tak to jo... :-))

11.04.2018 22:15:58dát kritice tipLerak12

Tenkrát jsem se zmínil v jedné básni. "Lidské stádo si běží a rozum mu zůstává stát."

To chce klid! Každého to jednou čeká. Klasické mýdlo je jak klasická poezie a literatura pro klasiky. Očišťuje a kvalitou potěší.

Pěkný fejetónek!  Je jich zde, jako šafránu.

11.04.2018 22:04:13dát kritice tipEvženie Brambůrková

A taky mě pustí v hromadné dopravě sednout, můžu si obléci v podstatě cokoliv a nikdo na mě  nezírá (na blázny se nemá koukat) a můžu klidně nahlas říci, co si myslím.

Poslední zmíněné mám nejraději. Počkej si na takové výhody ještě pár let a teprve pak poznáš, že opravdu nic nového není a vše se opakuje .

Jen ti mladí to zatím nevědí. Musí si na to počkat. :-))) /TKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.