Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 446 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

nemoc
datum / id03.05.2018 / 487490Vytisknout |
autornascheanou
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno448x
počet tipů5
v oblíbených0x
nemoc

zběsile troubíš před vilou tvé bývalé tchýně. sedíš za volantem a čekáš na svého nepřicházejícího syna. i ten k tobě chová rezervovaný vztah. ty tomu ale sám nerozumíš, jsi příliš posedlý svými vlastními zvyklostmi: povalující se oblečení, neorganizovaný chaos po obývacích místnostech, špinavé ponožky v koutě, nepřetržitý zvuk zpravodajství nebo vážné hudy z televize, nápadné pošeptávání.

ptáci se po tvém zatroubení rozletěli, muž procházející kolem tvého auta nadskočil. tvá bývalá tchýně v domě nehnula brvou: je to už starší dáma a špatně slyší. syn se nervózně obrátil v křesle a šel zavolat z balkónu, že už jde.

 

jedete mlčky autem. syn nic neříká, otec by rád řekl něco o své nové nemoci, nové diagnóze, kterou si s sebou nosí v diáři na průklepovém papíře. alzheimer. co to asi přesně znamená? zapomínání, povalující se oblečení, neorganizovaný chaos v obývacích místnostech, špinavé ponožky v koutě, nepřetržitý zvuk zpravodajství nebo vážné hudby z televize, nápadné pošeptávání a pak zase zapomínání, narušená krátkodobá i dlouhodobá paměť. jestlipak syn někdy kouřil trávu? říká si otec a přemýšlí, jestli canabis zmírňuje symptomy jeho nové nemoci, stejně tak, jako je tomu u parkinsonovy choroby.

« už jsi někdy kouřil trávu? »

syn se suše zasměje a nehodlá otci odpovídat. mlčení pokračuje.

 

syn by rád otci řekl o své nemoci, o své nové diagnóze, kterou si s sebou nosí v diáři na průklepovém papíře. poškozená sítnice. co to asi přesně znamená? už nikdy nebude vidět jako ostatní, jeho zrak se bude zhoršovat. už nikdy si nezakouří trávu, protože jakákoli inhalace kazí zrak. přemýšlí, ale ticho neprolomí ani jeden z nich. objeví se společně v chalupě s puštěným televizorem, denním zpravodajstvím, pohozenými ponožkami v koutě…

« víš, mám alzheimera », prolamuje ticho otec.

« víš, mám poškozenou sítnici », říká syn a jen vypravěč ví, jak příběh pokračuje dál.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

20.05.2018 08:30:03dát kritice tipJeff Logos

Pěkně vygradované

04.05.2018 01:00:38dát kritice tipLerak12

No tady pod tebou do prázdna si dovolím své osobní VIVAT. Je to pěkné! Ale to sakramentské ALE. Nevím (snad nějaky trend?) proč si zvolila po tečkách jen trpaslíky. To snad jako bonus zviditelnění? Ale to Ty vůbec nepotřebuješ, když Tvé dílko je tak dobré! Dle mého názoru si hledáš literární polohu. Tahle trochu protáhlá, Ti jistě sluší! Je to prima.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.