Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 455 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

prečo práve ja?
datum / id26.05.2018 / 487993Vytisknout |
autordievča z lesa
kategorieVolné veršeDalší dílo autora
zobrazeno1251x
počet tipů6
v oblíbených2x
prečo práve ja?

a prečo by on
ona
ono?

melódia znie v dizharmónii tónov
mojich dobrovoľných samovrážd

smrteľnú ranu mi ako vždy
vylieči čudná okolnosť
nedá sa nazvať medikamentom
je podobná momentom
premostenia
dvoch ohromujúco vzdialených
sfér

nastolený mier
rezonuje vo mne počas
nedlhého obdobia
končiaceho v bode A
čiže
v averzii na život

v rozpoložení stagnujem
spätnou väzbou vraciam do hry
falošnú prímes vylúdených tónov
tým sa komplikuje cesta domov
môj výdych vniká do zanedbaného
hoboja

... a preto práve ja ...
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

03.01.2020 09:43:25dát kritice tipRUZIGEL

Tvá krásná poezie tě zbaví všech tvých chmur.Tvoř! A raduj se ze všech možných drobností.Každým dnem ti bude líp po celý nový rok. 

29.09.2019 21:52:13dát kritice tipsirup a lišaj

Děkuji Vám oběma, to je tak pěkné povídání.. Mladý javor dostal do vínku úspěch a štěstí. A je v partnerské zóně hned kousek od růží a nad rybízy vytvoří jednou stín. Zároveň je na vzdálenost hamaky na lanech od druhého javoru, který se tam kdysi uchytil jako nálet, bylo mi asi 15, když prorostlé růží, děda ho chtěl zlikvidovat, ale já ho bránila jak o život a stříhala ho do kulatého tvaru dlouho, aby nedráždil prarodiče. Tak jsem ho vytolerovala či jak to nazvat.

Pak jsme později s druhým ex vysadili čtveřici javorů dolejc v zahradě, protože začaly docházet dědovy jeřáby postupně, aby se mohly dát až čtyři sítě houpací mezi ně, kdyby byla potřeba kecacího kroužku.. :)  Chtěli jsme odpočinek dál od horní cesty, i když tam bylo vlhko, tak jsme sadili řadu vrb, aby vodu vytáhly. Ale javory stejně nerostly a dva zašly před několika lety. Zůstaly dva, ale na houpačku by to stejně nikdy nedorostly nejspíš. A minulost je minulost. Staré nefungující plány už nechci. Tak dnes jsem je uřízla.

Kopřivy mi normálně ani tak nevadí, suším je na detoxikační čaje a pod vrbami dělají fajn přírodní bariéru vzhledem k sousednímu pozemku místo plotu. Na podzim nebo na jaře ale vrby ořezávám, aby se nerozrostly příliš. Na jaro to tentokrát nechci nechávat.

To jsem se rozpovídal o zahrádce, doufám, že Vám to nevadí. To téma smrti jsem právě dnes hrozně moc řešila, to pro ty staré javory, a tak jsem ráda, že mohu sdílet a corriente libre,  Tobě děkuji za uklidňující slova o té zodpovědnosti za skutek a přijetí toho, že i o mně může někdo takto rozhodnout. Ano, je to přesně, jak říkáš. 

Fyzickou práci na zahradě zbožňuji, bez ní bych nepřežila. Potřebuji se uzemňovat, jinak moc lítám. Aspoň jeden den v souhrnu týdně - v sezóně. Ale i v zimě kolikrát něco dělám venku, fajn byla stříhací zimní práce ve  vinohradu, to mě bavilo!

Mějte krásný večer, jdu se najíst a cvičit. (klávesy).

29.09.2019 20:11:43dát kritice tipdievča z lesa

sirupček, to nemusíš ... ja tu už desať dní bojujem s pieskom  v žlčovode, nemôžem sa hýbať, záhrada stojí a bujnie a ak nechcem večer čučať pod dekou s omrznutým nosom, tak si musím deň čo deň napíliť a nasekať trochu dreva do pece ... tiež tu mám čudné hromádky po druhom bývalom a premnožené žihľavy a javory ... život je krásny ... pozdravujem všetky nekonečná a mladý javor

29.09.2019 20:11:06dát kritice tipcorriente libre

 

Ano, to souvisí. Fyzicky náročná práce s náročností objevování nových horizontů souvisí velmi hluboce. I když tomu rozumem nerozumím ani trochu, ze zkušenosti vím, že práci v jejím účinku nic nenahradí. Moje tělo mne má rádo, jen pokud mu toto dopřávám a neptá se, jestli to chci a nebo mohu. Prostě máknout si je jak dýchat z hluboka a přelétat hřebeny hor.

A když už musíš něco změnit tak, že to někoho stojí život, nesmíš toho litovat, ale prostě vědět, že jednou stejně tak někdo může zasáhnout do tvého života. A taky to nebude potřeba zahalit do smutku nebo lítosti, ale prostě do skutku, za který bereš zodpovědnost a tím to končí. Proto se mi tady ta báseň tak líbí. Protože báseň o chvílích na pokraji smrti má tu sílu toho okamžiku, kde vládne jen vůle a síla. A dějí se zázraky, pro které nejsou slova. Bez přítomnosti smrti není žádný úžas ani tajemství. A u kormidla je intensita. Mám za to, že o tomto jsi chtěla psát, jak jsi s večerem brala do rukou životy těch, co rostou na Tvé zahradě.

 

29.09.2019 19:45:13dát kritice tipsirup a lišaj

corriente libre - děkuji za milou odpověď, už jsem si tu zoufala, že se neumím vyjadřovat.. večer mám nyní klidnější. Ruce mě sice pálí od kopřiv (trhám je zásadně rukama bez rukavic) a jsem unavená z řezání vrb, dnes i pilkou, ale jsem šťastná, že jsem to dokončila. Moc mě mrzelo, že jsem musela uříznout dva živé javory. Když jsem řezala ten, co na tom byl žalostně, vzkřikli ptáci. Bylo to hrozné. Zavolám dnes druhému exmanželovi. Je tu po něm spousta hromad, to bude náročné, co s tím. Když on byl zvyklý hromadit a forotovat. Omlouvám se, že to sem tahám, ale mám pocit, že to nějak souvisí.

Nový javor zasazen. Skoro za tmy, ale zvládla jsem to. Je nádherný.

Dievčatku se omlouvám, že nepíšu k básni, já se k ní vrátím ještě večer.

29.09.2019 19:32:38dát kritice tipcorriente libre

Sirup a Lišaj

Omlouvám se, je pravda, že jsem vnímal tvou reakci ironicky, teď vnímám ten lehčí tón i s Tvým výkřikem. Rád by jsem tedy tvůj den proměnil do zcela jiné atmosféry a odlehčil tomuto večernímu setkání, protože .. skutečně jsem pochopil, že se Ti báseň opravdu líbí ... a je v ní opravdu dost vrstev pro kohokoli, kdo se jimi chce provést.  A s prací a s živly na zahradě je jistě ještě více strhující :)

29.09.2019 19:25:25dát kritice tipdievča z lesa

tak toto ma potešilo, hádam ste sa už pod mojou básňou udobrili, želám pekný večer vospolok

29.09.2019 19:11:56dát kritice tipsirup a lišaj

Corriente libre - nechápu, možná ti moje poznámka připadala jako ironická, ale tak to vůbec nebylo. Asi jsem vykřikla až moc.

Zápasím zrovna s živly na zahradě a nemám dnes tolik času, pokud mohu a je důvod, do hloubek se nořím. Jinak je pravda, že Vodnář je údajně povrchní znamení. Dost mě toto osočení štve, naštěstí existují ještě ascendenty. 

Mrzí mne, že jsem vyvolala takové rozhořčení pod tak krásnou básní. 

29.09.2019 18:36:27dát kritice tipcorriente libre

-sirup a lišaj

Pro mne vzácnost, ty si vystačíš se svou povrchností. Prostě se tak nějak podobáš těm, co je žene doba do toho měřit všechno sebou samým.

29.09.2019 18:25:09dát kritice tipdievča z lesa

celkom iste aj s vlakmi ... vlakom sa rada vzďaľujem a približujem, nezáleží na tom odkiaľ a kam

29.09.2019 18:10:52dát kritice tipsirup a lišaj

Ad corriente libre - neuvěřitelně harmonický! Balada se šťastným koncem, jaká vzácnost!

Dbnvp: nemyslím si, to bude nějakej metafór :) 

Dievča, nemá to niečo spoločné s vlakmi?

29.09.2019 17:01:31dát kritice tipcorriente libre

Je podobná momentom

premostenia

dvoch ohromujúco vzdialených

sfér

To zní ve svém tichu opravdu mistrovsky harmonicky (v kontextu celé básně). A působí přímo ve vesmírné úrovni, stejně jak v té jemné vnitřní. Když se jedná o dotek smrti není se dál na co ptát..

23.07.2018 21:39:15dát kritice tipDělnický básník (někdy víc prozaik)

fakt hraješ na hoboj?Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor