Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+10 neviditelných
Gramatika lásky
datum / id06.06.2018 / 488401Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno348x
počet tipů8
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Záznam jednoho dne.

Gramatika lásky

Budějovická

Na Budějovické vonějí jahody, mizí z bedýnek, mizí v ústech jahojedů. A vedle nich stojí voňavá holka a nohy má nahé a lak jahodový. A o něco dál stojí drobounká černoška v banánových šatech, s banánovým šátkem ve vlasech a lak na rukou má černý. A takovou barvu jahody nemají, ale to vůbec nevadí.


Lilith

A ta drobounká černoška pak vystoupí na Brumlovce, kde z kanceláře nějaké korporace pomáhá globalizovat svět. A má přitom nekompromisní výraz a je přitom neodolatelná. Večer si pak sundá šátek a odloží banánové šaty a zůstane jen ve své křehkosti jako Lilith pod obnaženým sluncem ráje. A tehdy se k ní přiblíží had, a svleče se z obleku a řekne si o lásku. Protože Adama dávno odnesl vír globalizace.


Nové povinnosti

Autobus stoupá do podolské zatáčky, reproduktor hlásí příští zastávku: Nové povinnosti. Cestující mají prázdné výrazy, trochu jako vojáci, vedle kterých vybuchl granát. Někteří vystoupí na zastávce Obroda, ti mají štěstí a snad se jim i mihne v tváři; někteří ale musí až na konečnou.


Koncipient

Ještě rozbolavělý pubertou, která v 21.století už téměř chronifikovala, stojí na zastávce před soudem. Koncipient. Může se ale radovat jako Kazatelův mládenec z mladosti své a z hojnosti vlasů a taky proto, že soud za jeho zády není jen tak ledasjaký soud, nýbrž justiční palác.


Michle

Je tu kovošrot a jsou tu vyprahlé ulice. Slunce se opírá mrtvým do oken. A je tu klid k dumce. A jinak nic. Michle polední. V bufetu Karavela nabízejí bohaté polední menu, šedesát odstínu vepřové rýže. A zatoulaná holka nasedne do ufuněného autobusu, jen aby už byla pryč.


Holka

Autobus a v něm holka s krosnou. A v ní má všechny ty věci, co polní ptáci nepotřebují. Pohorky, budík, krajkové kalhotky. A taky baterku, buzolu, konzervu a laptop. A až někde na Šumavě potká borce s vůní denim blue, stejně si vystačí s chutí po lásce.


Karamelky

Většinou si je natírají kokosovým krémem, ona si ale prsa natírá krémem karamelovým. Je za tím nechuť k příliš tučnému kokosu, anebo jde o vábení? Tak teď vánek nese pláží sladkou vůni. A je v ní erogenní stopa, z níž správně vycvičený člověk, podobně jako policejní vlčák, vycítí radost. Ach, karamelky! A stejně jako psisko netuší, co vlastně vyčmuchal.


Gramatika lásky

Noční disciplína: gramatika lásky. Až den zas promění lásku v literaturu, poezii, je-li láska časná a bláhová, anebo prózu, je-li dospělá a střízlivá. Gramatika ale zůstává všem společná, pravidla se mění výjimečně. Shrňme: sexualita je jednotící princip společnosti, příběh sexuality je její jedinečný prvek.


Česká lidově digitální republika

Zapuštěni do svých telefonů mlčky cestují tramvají. Mikrosvěty plné obrázků, zpráv, možností. A každému jsou k mání. Česká lidově digitální republika.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

11.06.2018 07:05:41dát kritice tipagáta5

mě se tam to "protože" libí...  nepokládáme otázku, ale odpovídáme na ni :)) ...

10.06.2018 11:34:01dát kritice tipMovsar

díky, přátelé. za návštěvu a vzkazy.

whitesn: odebrat to slovo už nejde, ale jsem rád za názor, připomínku, s kterou souhlasím, i když si stále myslím, že to jediné slovo zase tak silně textu neublížilo. k té ořezanosti, je to vlastně díky praxi: píšu je primárně na místě samém, do mobilu, který má omezený formát a délku sms, takže mě to nutí k úspornosti a ona je nakonec - i já to tak vnímám - správná. jak taky psát košatě "po holokoaustu", abych parafrázoval adorna s jeho myšlenkou nemožností psát poezii po holokaustu.

07.06.2018 15:38:49dát kritice tipWhitesnake

... slušné, obrazotvorné, civilně ořezané (nikoli obřezané!),. Jen mi neškamuje u "Lilith" to popisné intro u outra: PROTOŽE

Lilith/moderní Eva/byť hnusně čokoládová stojí a čeká... had si řekne o lásku (tohle není milování, tohle je nerajské mrdání)... a ona přikývne, souhlasí, svolí. Proč se ptát proč a odpovídat PROTOŽE?

Prostě: Adama dávno odnesl vír globalizace.

07.06.2018 13:37:29dát kritice tipagáta5

lilith **

07.06.2018 00:27:41dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Dnes u mne vede Koncipient, co se raduje z hojnosti vlasů a mládí:-) a Gramatika lásky...

06.06.2018 23:54:45dát kritice tipJeff Logos

Pěkné postřehy a dobře vygradované.

06.06.2018 19:56:36dát kritice tipR. L.
Touláš se v mých rajónech...


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.