Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 451 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Superpotravina
datum / id19.06.2018 / 488699Vytisknout |
autorbixley
kategorieÚvahyDalší dílo autora
zobrazeno990x
počet tipů4
v oblíbených0x
Superpotravina

Dnes máme všecko super: superhrdiny,  supermodelky, superpočítače, tak co bychom neměli superpotraviny?
Na  Wikipedii se dočteme, že Superpotravina je marketingové označení pro potravinu, která má vysoký obsah látek,  které by měly prospívat zdraví. Superpotraviny jsou proto hodně drahé. Jak se dovídáme dál, většina superpotravin roste v drsných podmínkách pouští, deštných  pralesů či ve vysokých nadmořských výškách. Inu, za tak vzdálené pěstování a dovoz se zkrátka musí platit.
Na internetu rovněž najdeme seznam deseti superpotravin. A nestačíme se divit. Jednou takovou superpotravinou je hlávkový salát. Jak jsme byli jako děti zpozdilí, když nám babička k smaženým řízkům a bramborové kaši dala hlávkový salát a my si toho dostatečně nevážili! Vždyť to pro naše tělo mělo cenu zlata. Postupujeme v seznamu dál. Borůvky. Vida, v dětství jsme chodili po lese, cpali se modrými bobulkami a chtěli jsme po mamince borůvkové knedlíky. Netušili jsme, jaký poklad si dáváme do úst.Česnek. Dávali jsme ho do bramboráků a do špenátu, k masu. Netušili jsme, jak je zdravý. Honem sníst aspoň jeden stroužek denně. Mandle. Většinou jsme jimi zdobili vánočku nebo cukroví. Jaký nerozum. Sníst občas hrst mandlí jen tak našemu zdraví neuškodí, naopak prospěje. 
Některé dnešní superpotraviny ovšem za našeho dětství tak snadno dostupné nebyly. Například avokádo, brokolice, granátové jablko, sladké brambory neboli batáty, zelený čaj. A goji - sytě  červené plody kustovnice čínské z horských oblastí Asie. Oč jsme byli ochuzeni! Tolik vitamínů a minerálů, které působí proti rakovině, stárnutí, podporují trávení, posilují imunitu a já nevím co ještě. 
V minulých stoletích se lidé živili tím, co jim vyrostlo v jejich zeměpisných šířkách. Naši předkové jedli hodně zelí a další zeleniny, která byla u nás běžná. Z ovoce měli jablka, hrušky, možná si dali i ty borůvky. Vitamíny a minerály nezkoumali. Ani na to neměli čas, protože hodně fyzicky pracovali. O tom, co jedí v Číně a Indii, neměli tušení. Zkusme se tedy raději vrátit ke kořenům: jíst střídmě a do práce místo autem jít pěšky.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

22.03.2021 11:05:07dát kritice tipbixley
redaktor prózy

jamardi, přesně tak. Teď jsem třeba v televizi vidla reportáž, jak se kus rezervace pro slony zabrala pro pěstování avokáda, protože je v Evropě velká poptávka po avokádu. Samozřejmě je to důkladně oploceno, aby to sloni nesežrali. Ochránci zvířat se bojí, že populace slonů v té oblasti klesne...

22.03.2021 10:44:19dát kritice tipJamardi

Četla jsem, že místní potraviny jsou nejlepší, protože organismus je na ně zvyklý. Kvůli obchodu se strašně blbne.

21.06.2018 07:43:58dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Čupr potravina, to je ono! Safra, safra, Kočkodane, jdi do sebe... :-)))

20.06.2018 23:26:16dát kritice tipKočkodan
No, asi před dvěma týdny jsem měl první položku ze seznamu a zhruba před měsícem trochu čísla dvě. Většinou tedy vskutku bez čupr potravin.
19.06.2018 14:12:10dát kritice tipbixley
redaktor prózy

No hlavně těm dnešním dětem, který rodiče od rána do večera někam vozej...

19.06.2018 13:58:48dát kritice tipagáta5

sakrblééé, pěšky patnáct kilometrů? to bych asi zpátky nedala :)))

ano, máš pravdu pravdoucí a dětem by se měla říkat každý den, aby si to zapamatovaly

19.06.2018 12:24:08dát kritice tipbixley
redaktor prózy

No vidíš, Kočkodane, a bez superpotravin, že?

19.06.2018 12:10:55dát kritice tipKočkodan
Já, starý koren, do a z práce chodím. Celkový cas strávený kmitáním nozicek ciní asi 50 minut.


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor