Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+2 neviditelných
Honza málem králem
datum / id25.08.2018 / 490157Vytisknout |
autorMovsar
kategorieKritiky (lit. kritiky díla)
zobrazeno418x
počet tipů11
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Internet je zásobárnou smyslu, stejně jako nesmyslu.

Honza málem králem

Zdroj – internetové stránky advokátní kanceláře:

Honza je zakladatelem advokátní kanceláře. Díky své dlouholeté praxi a získaným zkušenostem ve veřejnoprávním světě se Honza zaměřuje především na níže uvedené oblasti práva, které v poslední době nabývají stále na větším významu a důležitosti..

Václav je ředitelem advokátní kanceláře. Na Václava se můžete spolehnout vždy při zastupování v soudním procesu.

Když se nám nepodaří sjednat dohodu, tak se nevyhneme soudnímu procesu, ve kterém bude na Vaší straně stát Honza. Pokud na soud nedojde, tak se spolehněte na jeho znalosti.

Na Alexandru se můžete spolehnout vždy při zastupování v soudním procesu, stejně dobře vám však poradí i při řešení problematiky občanského práva či veřejných zakázek, protože to jsou právní oblasti, na něž se nejvíce specializuje.

K zdárně vedenému sporu, nebo pro přípravu smluv a jiných dokumentů je nezbytná kvalitní příprava a znalost daného případu. A to je svět, ve kterém kraluje Jitka.

Michaela se úspěšně stará o veškeré organizační záležitosti a je nepostradatelná pro zajištění běžného provozu kanceláře.

Petra je díky svým zkušenostem nepostradatelnou oporou našeho týmu.

Zuzana je dobrou duší naší advokátní kanceláře, skvěle zvládá zajišťovat každodenní chod kanceláře.

Richard má bohaté zkušenosti s komplexní problematikou správy a vymáhání pohledávek..

Nicole perfektně komunikuje ve čtyřech jazycích a stejně dobře zvládá i zajištění provozu kanceláře.

Jak takový text číst? Pobavit se nad ním jako nad uměním nechtěného? Anebo sledovat jeho korporátní newspeak, pokoušející se familiérním a banálním podáním přiblížit nejprostšímu čtenáři? Anebo vnímat znejasnění hranic mezi realitou a fikcí: kdože jsou ti dobří lidé, „dobré duše“; jsou skuteční, nebo jsou z americké pohádky o Ally McBeall? A proč mají potřebu právě takto konstruovat svou identitu?

Nepochybně půjde o import ze Spojených států, i když poněkud nepovedený, protože pochybuji, že by pragmatičtí Američané sklouzávali až k tak sladkým a neurčitým popisům. Ona kýčovitá sladkost bude nejspíš dílem povinné četby Babičky, případně jiných sentimentálních děl českého obrození, jež se autorovi do amerického vzoru vloudily z kolektivní české paměti.

Inspirativní je i stopování opakujících se výrazů: „spolehnout se“, „nezbytný“, „nepostradatelný“, „bohaté zkušenosti“; to jsou strojově ražená slova. A kdo nic z toho ještě nemá, ten je alespoň „dobrou duší“ kanceláře.   

Celková stavba textu má vzbuzovat dojem, že tahle továrna je dokonale organizovaná a plně funkční, každý v ní má své „nepostradatelné“ místo a lze se na něj „spolehnout“, každý ovládá svůj stroj anebo se o stroje stará. To jsme zas u připomínky optimismem nasáklého kolektivismu: „Ten dělá to a ten zas tohle a všichni dohromady udělají moc!“

Jak ale do takové továrny vstoupit? Přijímací kanceláří nebo vraty? To by bylo stejně banální jako text sám, odpovídalo by to doslovnému čtení a přijetí jeho pohádkovitosti. Je třeba se do ní vlámat zadními dveřmi a sledovat skryté motivy autora. Materiálu není mnoho, co ale třeba takto:

Je to sen o velké a urozené rodině, která je ale natolik nejistá, že se neobejde bez textuální opory opakující vzájemnou nezbytnost a nepostradatelnost jednotlivých jejích členů. Je to sen o králi Honzovi, kralevici Václavovi, královně Jitce a družině věrných. Pochopitelně je to panstvo laskavé, jako byla – v knize – kněžna Zaháňská. Je to český sen v amerických barvách. 

Anebo je to štít ukovaný z fenoménu rodiny? Jsme rodina, jsme chráněni zákonem, pokud se nám něco nepovede, nesmíte se na nás zlobit: jsme základ státu, jsme rodiče (máme odpovědnost) a jsme děti (máme křehké hlavičky).

Anebo je to z fenoménu rodiny nevědomím utkaná oidipská zpověď: táta Honza, máma Jitka a Richard - specialista na vymáhání mateřské lásky obráceny proti Honzovi. Vyberte si, která z postav je vám nejbližší a požádejte nás o společnost.

Odhlédneme-li od nicotného obsahu, z něhož o mnoho více nevymačkáme, můžeme nechat mluvit samotnou řeč. Je to řeč dospělého, který láká děti na bonbóny. Řeč infantilní, které nevěří mluvčí, ale ani adresát; uvidíš „království paní Jitky“, „dobrou duši Zuzany“ a hned dva Honzíky; „nebudeš-li celý den jíst, uvidíš zlaté prasátko“. Je to řeč, kterou vedou rodiče k dětem, nadřízení k podřízeným, profesionálové k amatérům, specialisté k diletantům. Je to kód bohorovnosti. Je to krajně naivní počin a nesympatické gesto. A je to velká legrace. Vyberte si.

 
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

04.09.2018 14:39:04dát kritice tipvk
redaktor poezie
nadáva sa tomu aj korporátne kecy/sračky (cosporate bullshit)
03.09.2018 17:41:51dát kritice tipMovsar

jen se neboj, jistě by i na jeho obrázek položili květy veršů :-) jen jsou prostě nespravedliví, určitě nějakého mají. díky!

03.09.2018 17:09:26dát kritice tipDanny
Docela dobré tepání "amerického" stylu: vzhledem ke své profesionální deformaci jsem si všiml, že tam nemají uvedeného žádného ajťáka - co tihle všichni Honzové udělají, když se jim zasukují Wokna? Nebo třeba jej nehodlají takovýmto způsobem prezentovat: když nerozumí tomu, co dělá, nemohou to rádobyžoviálním způsobem popsat.

Tip.
29.08.2018 20:19:59dát kritice tipMovsar

díky za čtení a zprávy. těch důvodů může být ještě daleko více, proč někdo, komu je poezie naprosto cizí, má tu potřebu pokusit se o ni. třeba je to opravdu jen taková nevinná, ničím nekrytá touha udělat salto a padnout přitom na hlavu a dělat, že se nic nestalo. třeba si napřesropk udělají nové stránky, o poznání povedenější.

28.08.2018 00:02:36dát kritice tipJosephina
lidé potřebují jistoty ... i Andrejko sní o tom nejlepším pro všetky ...
27.08.2018 08:53:27dát kritice tipR. L.
Velmi dobře zpracováno - to beze sporu.../***
26.08.2018 09:32:06dát kritice tipsrozumeni
Jako vždy, hezké postřehy...***
25.08.2018 21:44:57dát kritice tipGabriel V.

To máme intro hlavních postav, a nyní již vlastní, opravdu strhující, hollywoodský thriller. A ne přežvykování dutých stébel. :-)

Co taky chtít od sekulárního konzumerismu???

Právnický hlášky dobrý, i když znám i peprnější "hlody". Autorova "kritika" už nic moc...

25.08.2018 15:34:37dát kritice tipatkij
redaktor poezie

a ono fakt doopravdy, vnímavé zabrouzdání do mediálního světa  masírujícího silou "svého" slova . 

25.08.2018 12:16:02dát kritice tipLerak12

Ano, je to k zamyšlení. Vše je také ovlivňované okoukáváním "trendů" světovosti a tradicí automatizmů. Pro mně je fascinující samostatně se   vyvíjející jazyk politiků a reklamy. Je to jiná (zástupná)  mateřština? Neuvěřitelné útoky na v nás zakódované geny nedokonalosti charakteru a empatie. Doba přeje prosperitě prázdných slov, která paradoxně plní fin. konta. Zajímavý kritický pohled.   

25.08.2018 11:42:35dát kritice tipbaaba

...z postav si vybírat nemíním, ale z Tvýho textu se vybrat dá. Jsem pro tu legraci, ale zas tak velká není - spíše smutná*Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.