Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 432 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+16 neviditelných
A jsouce ducha prostého
datum / id01.09.2018 / 490350Vytisknout |
autorkvaj
kategoriePovídky
zobrazeno669x
počet tipů3
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Následující povídka je první z volného seriálu příběhů, jejichž jediným hrdinou je a bude Vojmír Dank, muž neurčeného věku, stavu a profese, který žije v blíže nespecifikovaném místě a přemítá o nejrůznějších věcech. Povídky pak budou sledovat charakter a směr jeho úvah. Další příběhy budou označeny heslem "Projekt Dank".

A jsouce ducha prostého

     Vojmír Dank surfoval internetem a najednou na něj vyskočila reklama, že si může za tři stovky nechat udělat certifikovaný test inteligence. Kdo by nechtěl vědět, jak je inteligentní? pomyslel si. Tedy za předpokladu, že bude výsledek lichotivý. Být chytrý má své klady samo o sobě, přemítal dále. Mít však svou chytrost potvrzenou odborně a oficiálně, to je teprve něco. 
      Na druhé straně není zrovna lákavé za tři stovky a po pracném křížkování a doplňování úkolů inteligenčních dotazníků seznat, že je člověk vůl. Navíc každý o sobě beztak tuší, že je pitomec. Naopak skutečnému blbci jeho hloupost nedojde nikdy, rozvíjel Dank úvahy. Vzápětí mu ale došlo, že ho poznání, jaký byl v životě kolikrát blb, přišlo už na peníz nesrovnatelně podstatnější než ukoptěná tři kila. Tak co se bát investice do testů IQ. Ostatně číselné vyjádření úrovně čehosi uchopitelného tak obtížně, jako je inteligence, vyhlíží docela sofistikovaně.
     Co by se ale stalo, kdyby zjistil, že má IQ nějakých 85? vrtalo mu v hlavě. Nic. Vzhledem k tomu, že jsou výsledky testů sdělovány diskrétně, pečlivě by nelichotivou hodnotu utajil a dál předstíral, kdovíjak není chytrý. Má v tom dlouholetou praxi a bohaté zkušenosti. Mnohem horší by ve skutečnosti bylo, kdyby mu objevili IQ třeba 140. Začal by se považovat přinejmenším za Einsteina. A kdo ne? Leda nějaký svatý František z Assisi, ale tím Dank rozhodně nebyl. 
     Následkem toho by se na každého vytahoval, stal by se ještě protivnějším než dosud a velice pravděpodobně i nesnesitelným. Logicky by ho posléze zachvátil komplex nedoceněnosti. Cítil by se čím dál hůř, i finanční ohodnocení jeho práce by mu připadalo vzhledem k osobním schopnostem nedostatečné. Konečně na to, aby podlehl podobným pocitům ukřivděnosti, nikdo žádné IQ nepotřebuje. 
     Vinou toho všeho by se dostavila frustrace a kdoví, jestli ne sice postupný, ale o to nezvratnější rozpad osobnosti. Skončil by potom asi v polstrované kobce nějaké cvokárny, nepřetržitě cpaný oblbováky a pod ustavičným lékařským dozorem.
     Lepší je nevědět nic, rozhodl se. Nevědomost jednak hříchu nečiní, jak se praví už v Bibli, a jednak významně prospívá duševnímu zdraví. Vzpomněl si, jak na střední škole měli obávaného profesora chemie, který jim jednou přednášel o prášku na hmyz zvaném DDT. Když ale ani po třikrát opakovaném výkladu nikdo ze třídy nepochopil, co že to je tenhle dichlórdifenyltrichlórmetylmetan, profesor se dlouze zadíval z okna a pravil: „A jsouce ducha prostého, zachovali si zdraví do vysokého věku svého.“ Profesor měl pravdu, řekl si Dank. 
      Pak ho napadla ještě jedna věc. Když se za nevinnými písmeny DDT může skrýt taková zběsilost, co potom mohou tajit ještě mírumilovnější hlásky IQ? Usmál se a zavřel reklamu na IQ testy.

https://kvaj.blogspot.com
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

27.09.2018 08:44:38dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Určitě to není tvoje chyba. V podstatě mi o to šlo, aby to působilo jako jakési vážně odlehčené, ale ne vysloveně humorné přemítání.

27.09.2018 07:27:19dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

> ...přestává už být nějakým odborným výrazem, neboť ho užívá dnes kdekdo...

No právě :-) Lidi používají spoustu slov a myslí si pak, kdoví o co jsou chytřejší -- a v tom spatřuju ten humor, ten kontrast mezi mluvou a myšlením. A náznak toho humoru shledávám i v tomhle textu, jen jaksi nezřetelně, ale to je nejspíš moje chyba.

26.09.2018 20:54:15dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Slovo certifikovaný bylo přece v té reklamě a slovo frustrace přestává už být nějakým odborným výrazem, neboť ho užívá dnes kdekdo. Zkusím se však (časem) na ten sloh podívat.

26.09.2018 16:30:56dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Námětem mě to zaujalo, jazykově a slohově mi to přijde takové nedotažené.  Střídání odborných výrazů (...certifikovaný, frustrace...) s hovorovým  jazykem (...blbec, vůl...) je předkokládám snahou o humor, ale ten (humor)  se kvůli nerovnoměrnému slohu nedostavuje.  Ale myslím, že by se s tím ještě dalo něco udělat.  

17.09.2018 13:53:10dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Jasně, Pavle, díky.

14.09.2018 13:10:24dát kritice tipbaaba

Vojmír Dank je čupr staroslovansko-cizácká kombinace ;).

Když nechceš zjistit, nepátrej. VojMÍRA asi zná tohle četnický poučení* 

06.09.2018 14:37:33dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Díky, Přemku. Sám přesně netuším, kam Vojmíra rozvinu.

06.09.2018 12:16:18dát kritice tiplastgasp

Kdo se podceňuje (ponižuje), bude oceněn (povýšen). Je zdravé uvažovat racionálně. Přeji Vojmírovi úspěšný vývoj.

02.09.2018 09:16:39dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Ovšem. :-)

02.09.2018 09:16:04dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Díky. Myslím si, že IQ testy obecně jsou jen jakási orientační hodnota. Cosi o potenciálních schopnostech člověka napovídají, ale nemají nic společného s kvalitou člověka, abych tak řekl.

02.09.2018 09:12:04dát kritice tipbixley
redaktor prózy

Jasně, lepší nic nevědět. :-)

02.09.2018 08:41:15dát kritice tipsrozumeni
Notabene IQ testy z internetu, ty asi opravdu žádnou valnou pravdu neposkytují. Ale líbí se mi ta úvaha, to jeho přemýšlení. Asi to tak má víc lidí. I když je to jen z internetu, co kdyby člověk objevil, že je hódně chytrý....(překlep KOnečně)...***
02.09.2018 08:31:18dát kritice tipkvaj
redaktor prózy

Ale Vojmír o sobě ani tak nepochybuje, Irenko. Spíš s jistým satirickým nadhledem uvažuje o smyslu IQ testů a dochází k tomu, že by člověk jejich význam pro svůj praktický život neměl přeceňovat.

01.09.2018 21:25:43dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Kvaji, možná spíš miniatura, vzhledem k délce a neděje...

Přečetla jsem se zájmem a těšila se, jak s tím IQtestem dopadne, a ono nic...strčil hlavu do písku, ale předtím vzpomenul na středoškolská léta...teď mne napadlo - nemusel by o sobě tolik pochybovat, má-li střední školu!

Jsem zvědavá, jak se postava bude vyvíjet a co vše o sobě zjistí.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.