Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+8 neviditelných
Milenci v kameni města
datum / id20.12.2018 / 492733Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno219x
počet tipů7
v oblíbených1x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Milenci v kameni města

Popadla je tma

Popadla je tma. Hleděli do plamene svíčky, Yokake Šigotu a maličká Kozomo, dvě bytosti z kraje světa. Vosk uvolňoval vůni, která měnila pokoj v květnou zahradu. Z nebe za okny se snášel sníh a křídla nočních ptáků vířila otázky. Maličká Kozomo se zahleděla na svého kamaráda a on ji k sobě přitiskl. A dvě srdce vyťukávala tajemnou řečí života ty nejhlubší z otázek, na něž nejsou odpovědi..


Milenci v kameni města

Toulají se padlým podvečerem, tváře rozhořelé mrazem, punčem, láskou. Projdou alejí smrčků, vyhnou se divadlu krutosti okolo kádí, neboť účast na něm mají za zločin. A z rukávů klubko dlaní. Ona myslí na něj, on na ni. Milenci v kameni města, za úplňku prosince.


Mlékopijci

Malí mlékopijci už se natáhli k sněhobílé radosti s něžným hrotkem na konci. V prostinké ceremonii žízně poznačí horní ret. A má to chuť po životě a je v tom kouzlo potmě šeptaných vět.


Soud před Vánoci

Obvodní soud před Vánoci. Úřednice voní po vanilce a skořici a soudkyně po uschlých jablíčkách. Atmosféra je sváteční, jen v síních nehoří adventní svíčky, nýbrž stále jen srdce účastníků. Rozdávají se dárky: někomu usnesení, někomu rozsudek. A pak, za dveřmi kanceláří, povznesená nálada, karamelový likér a příběhy povídané na revanš.


To otřásající v řeči

Jede tramvají, sám jen se svou berlí. Když tramvaj stojí, tluče do okna a mává na lidi; obvykle se dívají jinam. Občas si něco zamumlá. "Janku, zmáčkni to. Neumíš?" volá na muže čekajícího, až se otevřou dveře. Skrze schizofrenii toho zanedbaného podivína se ukazuje absence podstatného prvku digitální řeči: komunikace na síti, jakkoli často taky zmrzačená a vyšinutá, nesvede člověkem otřást.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

21.12.2018 20:41:29dát kritice tipAlojs

Koukam, ze tu formu, z niz jsem byl minule nadsen, aplikujes pomerne casto. Zajimave. Samotne utrzky jsou chutne jednohubky. Zajimal by me nejaky delsi pribeh. Mas neco v portfoliu, co bys doporucil?

21.12.2018 11:09:22dát kritice tipMusaši

Nejvíce na mě zapůsobila ta japonerie ( jak taky jinak , vždyt´ jsem Musaši ? ) , Mlékopijci a To otřásající v řeči , i když si myslím , že i komunikace na síti člověkem( respektive třeba i pavoukem ) otřást dovede . Věř mi . Mám s tím bohaté zkušenosti . Tip .

20.12.2018 21:32:22dát kritice tipsrozumeni
Opět skvělé postřehy...*****
20.12.2018 19:11:22dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Všechny - vtipná je soudkyně, smutný schizofrenik s berlí:-)

20.12.2018 17:20:43dát kritice tipLerak12

Mnoho mých slov, jen plevelem. Líbí se mi to! Ta poslední, navíc zasáhla.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.