Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+14 neviditelných
POTŘÍSNĚNÉ NOŽKY Z VNITRA MOJÍ DROŽKY - FEJETON
datum / id20.01.2019 / 493399Vytisknout |
autorkuča
kategorieFejetony
zobrazeno216x
počet tipů6
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
POTŘÍSNĚNÉ NOŽKY Z VNITRA MOJÍ DROŽKY - FEJETON

 

    Automobil využívám denně. Do práce, z práce, do práce, z práce... Během ranních přesunů jezdím obezřetně, v klidu, pomalu.  Není se co divit. Neprůhledné mlhy, potměšilé kuropění, v zimních měsících pak mix drzého náledí a sprostého sněhu. Spoluúčastníci silničního provozu situaci ještě zhoršují. Řidiči nevadí, mám na mysli bloumající nevyspalé školáky, přespříliš čiperné seniory a zejména zatvrzelé celoroční cyklisty.

   V pozornosti však nelze polevit ani na cestách oblastmi venkovskými. Vyhýbám se poplašené drůbeži, kličkuji před zatoulanými ohaři, odháním prskající kočky a snažím se nepíchnout o bodlinaté ježky. Putování naivních paroháčů a velkotonážních divočáků si pak rovnou říká o přímý zápis do černé kroniky. Nezastaví se, nerozhlédnou, nepočkají...

   Zpáteční cesta probíhá klidněji. V odpoledních hodinách je už většina domácí zvěře lapena a uzavřena v kurnících, maštalích a stájích, důchodci odfrkávají u televizních obrazovek a mladí si obrušují prstíky na displejích moudrých telefonů.

Unavená zvěř lesní drží siestu zalezlá v křovinách, norách a ďourách.  Ano, vnější nebezpečí je omezeno na minimum, proto netaktizuji, a nutím embéčko do závodnických otáček.    

   Jídlonosič připomíná kulatou třípatrovou věžičku s madlem na střeše. Přenášení je v pohodě. Převážení ne. Při stavu české silniční sítě se nelze divit, že občas šplouchne vývar, stříkne zálivka či zaprýští koprovka. Nečertím se, roli savého papíru rády převzaly kolegyně. Neodmlouvají a přidržují zrádnou nádobu mezi svými kotníčky. A když tekuté konzistence opustí příslušný kyblík a potřísní nohy, jsou štěstím bez sebe. Že jim spíš šplouchlo na maják? Tak to prrr!

   Jistě, horká polévka či omáčka na ženských lýtkách nevypadá nikterak vábně, ale dlouholetá praxe ukazuje, že účinky jsou více než blahodárné. Jde nejen o zaručený prostředek k bezchybné depilaci, ale lze jimi bojovat i proti úporným křečovým žilám. Nepřekvapí tedy, že obě spolujezdkyně mají nožky stále jak z kararského mramoru. A proč by ne? Proč by zeleninové polévky či smetanové omáčky nemohly být zdraví prospěšné i zvnějšku? V mnohých lázních to personál tvrdí o kdejakém smrdutém bahnu, tak co!

   Občas nedovezu menu kompletní, ale kdo by smutnil? Kolegyně pořád jako ze škatulky a porce jsou i tak olbřímí, že rodina nestrádá. Pomáhám krásnět i sytit, hezké pomyšlení!                                                                                         
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

21.01.2019 07:18:00dát kritice tipNami 99

aleši - zůstaň ale u lodičky,

           sandál, by byl nepraktický.

           Co bys nabral do botičky,

           vyteklo by zpátky vždycky.

20.01.2019 19:14:20dát kritice tipaleš-novák

Místo naběračky používat lodičku? dobrý nápad.

20.01.2019 15:41:04dát kritice tipNami 99

A kdo chce přidat, tak si doleje ze střevíčku.

20.01.2019 12:40:12dát kritice tipKočkodan
Svou čistou vestu vtipného autora sis tímto dílkem určitě nepokecal.

Gulášovka kolem hlezna,
nic lepšího asi neznám.
20.01.2019 12:07:18dát kritice tipLerak12

Fejetonek k počtení. Prima, Kučo

20.01.2019 11:33:34dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Co na to ministerstvo dopravy?? Dala bych jim vše k úhradě... úklid drožky a tak:-)

Dobré čtení nejen na neděli, kučo!Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.