Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 441 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

písmácké knížky
datum / id29.01.2019 / 493592Vytisknout |
autoraleš-novák
kategorieDiskuseDalší dílo autora
zobrazeno592x
počet tipů4
v oblíbených0x
písmácké knížky

blíží se čas vydání Povídek měsíce v knižní podobě... zasáhne tahle kniha širší publikum, než jen samotné autory vítězných děl?

našli by se zájemci o nějakou formu pravidelného Písmáckého almanachu v tištěné podobě? nebo máte ještě jiný nápad?

zatím tu funguje třeba písmácké knihkupectví ...
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

01.02.2019 12:53:27dát kritice tipZdenda

Já zkrátka vidím zásadní rozdíl mezi "souhlasit s účastí v soutěži " a "souhlasit s anonymním zveřejněním". Určitě už jsi nějaké svoje dílo někdy někam posílala (časopis, nakladatel,...). Líbilo by se ti, kdyby ten někdi tvůj text vzali a zveřejnili ho bez uvedení tebe jako autorky?

01.02.2019 12:45:26dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Zdendo, máme svolení dát povídku do soutěže.

Na to celoroční kolo jsme se, pravda, nedotazovali.

To zveřejnění pod cizím nickem je v rámci té samé soutěže, ne jiné...

01.02.2019 12:41:18dát kritice tipZdenda

Tak to je právě to, co nechápeš správně. Pokud nemáš svolení, tak prostě nemáš svolení. Ty nemáš co předpokládat, prostě pokud nedostaneš souhlas, tak nemáš souhlas. Přijde mi neuvěřitelné, že to s Lakrovem nechápete. Mně osobně by třeba nikdy nenapadlo vzít cizí povídku a zveřejnit ji pod svým nickem - jakto že vám to připadá normální?

01.02.2019 12:31:28dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Zdendo, zas jsi četl trochu jinak - ne proto, ale protože se tu někteří dlouhodobě nevyskytovali:-)

K předpokládání nesouhlasu nemám nejmenší důvod...

01.02.2019 12:28:33dát kritice tipZdenda

Je to s tou "anonymitou" skutečně divný, aleši.

Ještě divnější je argument: Nežádali jsme o souhlas, protože jsme věděli, že bychom ho od většiny autorů nedostali.

01.02.2019 12:28:02dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Aleši, v počtech jsem slabá:-)) mělo to být tak trochu vtipné přirovnání :-(

No, to by právě asi lépe zodpověděl Lakrov... - už jsem mu včera poslala avi z této doskuse... ale obecně je to napínavější, to si myslím já, a se Zdendou v zádech to bylo fakt hodně napínavé:-))

01.02.2019 12:23:34dát kritice tipaleš-novák

když je odpovědnost 50/50, tak se neomluvila 50tina, ale polovina, myslím...:o)

PM nesleduju moc podrobně, ale pokud celá probíhá neanonymně, tak je divné, když poslední kolo je anonymní, ne? ale možná jsem to jen špatně pochopil...

01.02.2019 12:15:34dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Díky za podnět - je to však skutečně jediný "případ" - ta soutěž Báseň roku jde na mé triko a každý, kdo se bude účastnit, je o tom zpraven.

Už jsem tady v diskusi psala, že Lakrov je 1/ vedoucí redakce prózy a za 2/ technicky zajišťuje chod soutěží a za 3/ odpovědnost za vše v nich je 50/50, takže moje 50tina se ti omluvila:-)

Pokud se budu angažovat i v příštím kole PM, požádám jednotlivé autory, aby dali k anonymnímu uveřejnění souhlas... vloni moc nebylo koho žádat - Stývn, upuppa, Coutinho zde dlouhodobě nebyli...takže by to bylo napůl odsouhlasené a napůl ne.

 

01.02.2019 11:15:53dát kritice tipZdenda

tak jestli ses omluvila, tak se omlouvam ja, protoze si to nepamatuju

ale zrejme me to neuspokojilo, protoze se mi mela omluvit ta vase "Proza_mesice", a ne nejaka Gora... tahle situace, kdy ty mluvis za entitu, kterou ve skutecnosti spravuje lakrov, je proste na hlavu

ale hlavne: nebyl to ojedinělý přešlap, je to prostě váš způsob práce - bez svolení nakládat s cizími texty... ojedinělý jsem já, že mi to vadí

01.02.2019 11:00:55dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Zdendo, tak to není - já jsem se ti OKAMŽITĚ omluvila, když jsi mi napsal... a smazala, hned... Prosím tě o korektnost, ojedinělý přešlap by se neměl globalizovat.

01.02.2019 10:55:16dát kritice tipZdenda

Goro

"autoři souhlasí s anonymním otištěním povídky"

zřejmě to spoustě autorů opravdu nevadí

ale já bych něco takového v životě nepodepsal

moji povídku jste si přivlastnili bez svolení, všiml jsem si toho jen náhodou - uznávám, že jste ji aspoň smazali, když jsem si stěžoval - ale bez jediného slova vysvětlení nebo omluvy... váš přístup k autorským právům mě zrovna nenaplňuje důvěrou

01.02.2019 09:17:26dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Máš, Silene, pravdu v tom, že pod Prózou roku by zřejmě měla být věta - autoři souhlasí s anonymním otištěním své povídky. V příštím roce, pokud to budu já, kdo bude připravovat /s kolegou/ tuto celoroční soutěž, určitě obepíšu všechny vítězné autory a konkrétně se jich na to poptám - leccos se skutečně dělalo za chodu...

Souhlas máme od všech, jejich prozaické dílko jde do základního - měsičního - kola... a to je dohledatelné v komentářích pod... je fakt, že ten souhlas by mohl platit i k celoročnímu kolu, a je možné, že to tak autoři /většina/ i chápou...třeba mě nevadí, že je poslední fáze anonymní:-) - jsme přece pořád na Písmáku!

U Básně roku mi ta soutěž na PP sloužila jako předloha, bylo to dobré, básně vyšly tak, jak je kdo poslal emailem...se všemi odskoky a mezírkami:-)

 

01.02.2019 08:19:03dát kritice tipSilene

Zase jsem to nenapsala dost přesně. Ta potíž nastává, když se z PM stane PR. Próza roku, tam je úskalí technologické.

01.02.2019 07:43:11dát kritice tipaleš-novák

PM je právě pružnější - dílo je sice přihlášené v soutěži, ale patří autorovi, ten do něj může ještě během soutěže zasahovat, vylepšovat... to u Básně roku nepůjde. Což je správně, myslím. je to "sportovnější".

01.02.2019 07:28:32dát kritice tipSilene

U PM s tím souhlasíš až okamžikem nominace, a je právě otázkou, zda se vším, zda si vše uvědomuješ, zda o všem víš atp. Tak jsem to myslela - jdu se konečně kouknout!

01.02.2019 07:25:56dát kritice tipSilene

Mně to přijde provázané a zužitkovatelné všude... těžko udržet mané vody v řečišti. Ech.

01.02.2019 07:24:14dát kritice tipSilene

Právě - to se SZ, na to jsem myslela, grafickou obtíž. Zpráva očeše. Navíc je pak nezveřejnitelná, muhehehe, smajlík, smajlík nerozetnutelné gordické (nikoli gorické) právní smyčky.

Jo, máš pravdu, jsem šílený výhybkář. Smajlík sypající si pokorně písek do vlasového kolejiště. 

01.02.2019 07:10:06dát kritice tipaleš-novák

Silene: diskuse je na to, aby se lidi vykecali...:o) děláš to dobře...

odesláním díla do soutěže se autor vzdává možnosti dílo dál "spravovat", to je celkem pochopitelné. zároveň se mlčky předpokládá, že  "anonymní nick" do díla nebude nijak zasahovat, vyvěsí ho tak, jak mu bylo doručeno.

ve starších soutěžích se díla posílala "anonymovi" do písmácké zprávy, což se zdá jednodušší než e-mail, ale někdy to přinášelo technické problémy, když původní autor chtěl speciální mezery, odsazení nebo řádky...s tím si zpráva neporadila. takže je možná e-mail o něco lepší.

sice tyhle komenty patří do diskuse k Básni roku, ale co už...:o)

 

 

01.02.2019 06:59:50dát kritice tipSilene

Iren,

ten mail lze jistě rozporovat, ale osobně za tím nevidím nic kdovíjak problematického, využíváš technických možností, s nimiž umíš zacházet atp. Účastník je předem obeznámen.

U Prózy - aha :). Nu, nenapadl mě tento důvod jako funkční, docela obstojně si přečtené "pamatuji". Navíc myslím není obtížné původní kousky dohledat, nejsou-li autorem z nějakých příčin již odmazány.

Sama myšlenka anonymity textu mi nesrozumitelná není ani ji nerozporuji (prostě zrovna ta a ta soutěž nastaví svá kritéria tak či tak), ryze subjektivně čtu raději věci se jménem provázané, ale to je o konkrétním požitku, nikoli ne/stranění. (Nejsem jedinec vůbec vhodný do porot - abych vysvětila.)

Tu jde spíš jakoby o tu problematiku viditelného (ve smyslu možná svévolného?) přetažení textu z rukou autora pod nick, kam on nemůže, kde si svůj text nespravuje. A že to Zdenda rozporoval, přivedlo mě právě k úvahám, že jste to asi na samém začátku zřetelně nepodmínili, ale nevím... třeba o tom jen účastník neví ve smyslu nepřečetl si podmínky pod čarou. (Sama si je budu muset nastudovat, jak říkám, nevím je.)

Asi jako když jste začínali řešit vydání almanachu prózy, co jako se situací, kdy dílo není již od autora k dispozici - a není ani k dispozici souhlas. Ladili jste jak vyřešit. Je mi naprosto jasné, že my amatéři prostě podchycujeme leccos až za chodu - a je to s dostatek zřetelné i z odkazů na staré soutěže, které dal do Básně Aleš, k nahlédnutí, porovnání, poučení.

(Jsem se zas rozepsala! Aleši, honem dodám víc mouder k samotné knižní problematice, ještě mi ty přístroje neodpojuj :))

31.01.2019 09:58:48dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Děkuji, Silene, za to, že se zajímáš a všímáš. Anonymita závěrečného ročního kola tak trochu spoléhá na sklerózu čtenáře - s laskavým strpěním autorů, že nějakou chvíli do vyhlášení nebude jejich prozaické dílo signováno:-)

S Lakrovem, který velmi zdatně dělá grafiku, sčítání a další náležitosti PM + PR, se shoduji v názoru, že anonymita rovná se větší objektivita.

U akce Báseň roku /název inspirován Prózou roku, aby to trochu ladilo:-)/ se jedná o totéž, ale opačným postupem, nejprve anonymita, později publicita:-) Podobných soutěží jsem se účastnila na PP - posílání na email myslím bezchybně fungovalo a mne nenapadl jiný, lepší způsob, ale možná jsem se měla s někým poradit, s někým, kdo dělal konkrétně na Písmáku soutěže v poezii. Přesto doufám,i když nedostatky se určitě najdou a způsobů, jak soutěžit, je jistě mnoho - že se najdou lidi, kteří jsou ochotni přispět něčím k zábavě svojí a celé komunity:-)

 

31.01.2019 03:34:38dát kritice tipSilene

Ještě ke tvému vstupnímu příspěvku - už to nejsou Povídky měsíce, to bylo původně, za StvNa (ježíš, nebo jak měl Stývn nakupená ta velká-malá písmenka), teď je okruh zgeneralizován na Prózu jako takovou... Jen detail, že to prostě zmíním. 

Mě někde rozesmál Zdenda (to on umí), když se vyjádřil po svém k té situaci "s jedenadvaceti stálými redaktory poezie, alternativou a cca pěti prozaickými díly měsíčně, v nichž se hravě zorientuje sám" (přibližně tak nějak to říkal), tak to já, abych pravdu řekla, ač nesoutěžní typ, jsem docela ráda, že někomu stojí za to si s podobnými věcmi stále hrát, jak říkám, ráda to sleduji a občas si něco vyzobnu, když jdu kolem.

Technické detaily by se určitě vypilovat měly, pokud ještě něco trochu skřípe, jak jsem teď procházela Gořinu akci Báseň i Prózu, je fakt, že příkladně v Próze je to z vnějšího pohledu docela nešikovné, stáhnout pak jednotlivé texty pod nick pořadatele, zkrátka a dobře to asi nevzniklo souhlasem autorů apriori, když Zdenda prská, ale nevím.

Vzhledem k vlastní mentální únavě jsem dost dobře možná nepobrala, proč je roční kolo prózy anonymní, když bylo původní měsíční nominováno zpod podepsaných děl. U Básně jasný, tam jsou v plánu (nebo pokusu) jiné výchozí parametry, které třebas "zabezpečují" i to, že autor dílko průběžně neupraví nebo neodmázne úplně.

Aby bylo jasno, nehrotím nic z toho, proč taky, jen si přemýšlím o možných proč a proti.

(avi pro info)

31.01.2019 03:11:24dát kritice tipSilene

Aleši,

také si myslím, že jde o libůstku. Pro potěchu tvůrců samotných, jejich bližních - nebo jako výtečný impuls k láteření:); z přesvědčení, hmatatelnější formu realizace.

Mou maličkost coby sledovače baví, jakou podobu tomu zainteresovaní vtiskou, a je mi sympatický tvůrčí duch a jisté potřebné nadšení obecně.

Širší publikum, jak jste ho tu zdatně definovali, velmi nepravděpodobně.

Ono je otázka, zdali by onen bibliofil (načesanější slovo pro blázna) vůbec kritérium širšího publika splňoval:). 

Čistě anketně, když se ptáš na almanach - u tištěné podoby děl mi chybí ten rozměr hravější provázanosti (princip kliknu si, kam potřebuji, nevím, zda nazvat to interaktivitou je to pravé očechové, ale v podstatě zrovna to myslím...); každopádně s konvenční knihou, kterou si nestrážím co oko v hlavě, přistupuji k ní uživatelsky, se mně osobně pohybuje (ve smyslu průběžného čtení) lépe nežli s jiným médiem, čte se mi z ní komfortněji. (Dtto časopis etc.) To je pro mne plusem, ale shromažďovací nutkání (takřka čehokoli) již jsem zdárně utlumila.

Stejně tak se mi líbí, že třeba ty sbíráš do různých klubů příslušné hračky, je to dobrý zdroj a odpich. (právě knihkupectví, slabikář, zrcadlo...)

 

30.01.2019 14:03:16dát kritice tipZdenda

grantova avantgarda - to je hezky termin

30.01.2019 12:57:33dát kritice tipAššurballit

ales: ja to stejne posielam vsetko petrovi.:-) v principe nemam problem s ani jednou alternativou:-)

 

zdenda: grantova avantgarda to niekto raz nazval:-) -- nespravia nic za co nedostali grant. a zazil som uz aj vyplakavanie ze sice dostali ale dostali malo. --- ako to nastavenie ze su "vydavatelstva" ktore cele funguju len tymto je podla mna chybne. --- ja som kedysi asi dva razy dostal grant na festival ktory som mal nastaveny tak aby som ho ufinancoval aj ked by som prachy nedostal. -- ale ked som videl tie veci vo vnutri ako tie mechanizmy funguju. tak som sa na to vyflakol. 

30.01.2019 12:43:35dát kritice tipaleš-novák

Ašš: našel jsem si Manželskou poéziu na kosmasu, ale nevím, jestli nebude pro tebe výhodnější, když si ji objednám rovnou u tebe? :o)

30.01.2019 12:38:21dát kritice tipZdenda

Podle grantu... tohle mě dokáže nasrat... teď se mi dostal do rukou nějaký levičácký plátek, respekt se to tuším jmenovalo, a tam si čtyři nějací čeští spisovatelé, o kterých jsem v životě neslyšel, náruživě stěžovali, že jim stát málo přispívá na to, aby mohli sedět doma a vklidu si psát. Nedivím se, že lidi s tímhle mindsetem v životě nic pořádného nevytvoří.

To jsem si jen tak od tématu zanadával, protože nemám nikoho, s kým bych sdílel svůj hněv. Sorry.

30.01.2019 12:22:13dát kritice tipAššurballit

spickove slovenske poesie:-) --- poezia sa u nas vydava tak 150-300 kusov podla grantu.

ale su vynimky ked autor/ka je schopny/a rozpredat 1000 ks naklady.

a co sa tyka mna. ja vydal slovensku poeziu v cesku a bez grantu.cize tu dochadza skresleniu:-) . 

100 kusov pismackych kniziek je podla mna ok. ak nie maximum. nieco padne na autorske vytisky. nieco sa posiela na pripadne recenzne darceky povinne. a hned mas 30 kusov v tahu. plus autori sa mozu chcet pochvalit rodine znamym a tak:-) 

30.01.2019 12:17:59dát kritice tipZdenda

tak jo, aleši, tak pokud se všichni shodujeme na definici, tak můžu konečně odpovědět na otázku v duchu, ve kterém byla položena: Ne, tato kniha nezasáhne širší publikum.

30.01.2019 12:09:07dát kritice tipaleš-novák

na definici "širšího publika" se shoduju s Ašš...

beru tyhle samizdatové knížky tak trochu jako kuriozitu sběratelskou, je jich málo, ale občas se najde blázen, který si je pořizuje (a možná i čte?)

30.01.2019 12:03:38dát kritice tipZdenda

ok, dik za info

byl jsem jen zvedavej, snad to nevadi, ale potvrdil jsi mi, co jsem si myslel, že co se týče nákladu, tak 90 kusů téhle písmácké knížky není zas o tolik míň, než kolik se vydává špičkové slovenské poezie

jinak tvoje definice je docela dobrá... a samozřejmě máš pravdu, že si nedovedu představit, že bych se tuhle knížku pokoušel někomu prodat - ale to je naprosto očividné - aleš to musel myslet nějak jinak. jen nevím jak :) jak jsi to myslel, aleši?

30.01.2019 11:49:41dát kritice tipAššurballit

najskor k mojmu predaju.

spam je leziak. to ani nestoji za zmienku.

z modlitby za felvidek /aj ked si sa na to nepytal/ mi ostalo poslednych 12 kusov. u petra uz nic nie je. mozno sa da nieco zohnat v nejakom knihkupectve. ale tie uz vacsinou hlasia vypredane. + okolo 2000 stiahnuti z webu /samozrejme to cislo moze byt zradne a je nepresne. kedze sa nejedna o unikatne stiahnutia/. naklad neviem presne aky bol. tusim 150-200 kusov. 

z manzelskej presne cisla este neviem. viem len ze 40 kusov slo do kosmasu a tie sa zacali distribuoovat v januari aj do knihkupectiev.  teda minimalne o jednom viem. :-)

na samotnych akciach resp. po vlastnej ose som predal a rozdal 70 kusov /pomer 60 predanych 10 rozdanych/.. piatok by sme mali mat rozhovor o MP v jednom denniku tak sa mozno este nieco preda:-)

ci je to vela. tak to iste  nie. ale na poeziu kde jeden slovensky vydavatel vravel ze predal 30 kusov a ze to je este dobre. tak to asi nebude uplne zle cislo. 

no a co je sirsie publikum. tak definiciu nepoznam. ale asi nieco ako ked mas realnu sancu predat knizku aj r niekomu kto nema vztah k autorovi alebo pismaku. tu sancu povazujem  ja osobne v tomto pripade za skoro nulovu.

 

 

 

30.01.2019 11:32:09dát kritice tipZdenda

Tak je jich teda třeba patnáct. Jsem mezi nimi, to je fakt. Fakt taky je, že jsem podlehl pýše a pod záminkou, že podporuji bohulibý projekt, jsem si objednal hned dva kusy - abych tím šířil svoji slávu. Jeden nechám v knihovně jako překvapení pro pravnoučata. Druhý se pokusím někomu vnutit. Jestli se mi to ale povede... kdo ví? Ale mluvit o nějakém širším publiku mi připadá dost mimo. Nebo teda...

Kolik je podle tebe širší publikum, aleši?

Kolik podle tebe, aššurballite?

A pro srovnání, ašš, kolik se prodalo výtisků manželské poezie? Byl to úspěch?

30.01.2019 11:26:30dát kritice tipAššurballit

neviem. z nejakeho dovodu som si myslel ze otazka je myslena tak ze ci moze zaujat aj mimo ludi z pismaku. ale uznavam ze to bola asi len moja projekcia:-)

30.01.2019 11:24:02dát kritice tipaleš-novák

Zdendo, autorů  aktuálního výběru je víc než deset (i ty jsi mezi nimi...) a zájemců se tu rozhodně najde ještě víc.

30.01.2019 11:17:44dát kritice tipZdenda

Nevím, jak jinak by ses na to chtěl dívat. 

29.01.2019 22:21:35dát kritice tipAššurballit

zdenda: z tohto pohladu ma sancu oslovit masy:)

29.01.2019 22:08:58dát kritice tipZdenda

Tak musíme se bavit ve správním měřítku. Autorů je asi deset. Širší publikum než samotní autoři je tak jedenáct lidí. A to se podle mě povede. Věřím, že by se mohlo zadařit i takoých patnáct. Sním o dvaceti.

29.01.2019 21:18:37dát kritice tipAššurballit

v ziadnom pripade nema sancu zasiahnut

29.01.2019 12:32:41dát kritice tipagáta5

hm... kdo ví... já už čtu nejvíc básně, povídky bych brala spíš kriminální...

29.01.2019 11:39:39dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Ano, i autoři skvělých pohádek by se tady našli...

29.01.2019 11:19:21dát kritice tipaleš-novák

před pár lety tu vyšla společná sbírka básniček pro děti...

29.01.2019 11:09:39dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Aleši, poslední knížka již, podle ohlasu, zasáhla víc než autory knížek, což je bezvadné. Takový almanach vítězných povídek se chystá již podruhé, mohla by to být dobrá tradice. Byla bych i pro almanach poezie.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.