Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 431 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+3 neviditelných
Black out smyslu
datum / id06.02.2019 / 493871Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno303x
počet tipů12
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Black out smyslu

Black out smyslu

Byl to běžný den: snídaně v metru, káva do kelímku, prosklená kancelář v osmnáctém patře, práce, pauza na nudle v závodním bistru, práce; a nepřetržitá a všudypřítomná záře monitorů. Ajošino Tokugawa do toho svého hleděl právě desátou hodinu. A pak se to stalo: malý black out smyslu: nevěděl proč. Jeho kolegové pomalu odcházeli, někteří hrát pačinko, jiní do nevěstinců se silikonovými ženami, on ale dál hleděl do monitoru jako do prázdna. Nenacházel souvislosti, znaky, prostor i čas mu byly cizí. Konečně se sebral a odešel. Chvíli jen tak bloumal ulicemi Tokya, nahlížel do automatů a obchodů s vším, co člověk nepotřebuje. Koupil francouzský sýr, protože věděl, že ho má ráda. Když přišel, sdělila mu, že s ním už nechce dál žít, vezme dítě a odejde; protože život osamělé matky jí přináší mnoho výhod a slast, nedodala už. Napadlo ho oběsit se na optickém kabelu. Pak si ale řekl, že i tak je život krátký a svět má mnoho rozměrů, i když smyslu jen poskrovnu. A za trojitými okny hučelo noční město se všemi svými hloupostmi, štrapácí, barvami a silikonovými pannami. 


Servírka z kraje světa

Začíná jí směna. V herně Kongo pod kostelem probdí další noc. Zas ti samí lidi: Vietnamec z večerky, dva chalupáři, majitel autoservisu a pár dalších vyděděnců; ty samé řeči: jak jí to sluší, jak pojedou na Bali, až padne jackpot; a ona se jim pochlubí, jak se jejímu klukovi daří v Praze; a ty samé alkoholy: pivo, frisco, stock, vodka. K šesté ráno spočítá pokladnu, pozhasíná. Nebydlí daleko. Ostatně Hejnice nejsou o moc víc než dvě ulice, kostel a pila. Usne k sedmé a vstane po třetí. Kafe, cigareta, rychle nasmažit řízky. A zas nanovo do džín, unavená prsa nacpat do blůzky. A v pátek konečně volno, vyrazí si do Liberce. S trvalou z kadeřnictví Nataša tam bude jako ryba ve vodě. Servírka z kraje světa.


Trocha rumělky

Trocha rumělky do oblak podvečera, taková kapka rumu do šodó. A někdy je ho víc, to když se kuchařce třese ruka, k radosti dětí. A někdy i červánků je víc, to když se bohu smekne ruka. K radosti a lehké opilosti milenců a snivců.


V Tanganika Fair

Griliášový biftek s jarní zeleninkou podlévaný vínem. K tomu řehotavé limo v ceně. A po obědě káva v želatině. Z reproduktorů kosmický orchestr Jakuba Pecky. A servírka příliš neskrývá cecky. Polední menu v bistru Tanganika Fair.


Milenci v krabici

Před Národním divadlem právě nakládají rakev s hercem. Jak z baráku dráty z davu trčí ruce s aparáty. Létají blesky, ale bouřka z toho nebude, jen fotky v novinách s trochou textu. Ty pak se vší péčí vystřihne žena v černém a uloží je do krabice. Už jich má ve svém zádušním bytě na tucet.


Snídaně u Tiffanyho

Tady neprovozují "snídaně u Tiffanyho", tady je věznice Pankrác, nápravně-výchovná šlamastyka. Nejprve sčíták, pak čaj do ešusu, rohlík, paštika. Snídaňové menu u stolku napevno spojeného se zdí. A nevedou se salonní řeči, ostatně hned vedle za gumovým závěsem je díra do země..




Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

09.02.2019 23:29:02dát kritice tipSilene

Vklikli. Hotové citoslovce :).

09.02.2019 23:23:06dát kritice tipMovsar

Milí přátelé, těší mě moc, že jste "zašli", spíše sem vklikli, a četli. a ano, ysslandio, uznávám, že ta první je dílem okamžiku a že s úpravami mohla být čitelnější. o druhé pak platí, že jsem si udělal malý "challenge", jak je dnes v módě na youtube, a řekl si, že o místě hejnice napíšu za pár hvil nějakou miniaturu s těmito klíčovými motivy: herna kongo (je tam), servírka, její syn studující v praze. Prostě challenge. Nakonec se všichni sejdme na youtube. :-)  

07.02.2019 20:14:42dát kritice tipqíčala

Dneska rumělka a Tiffany :)

07.02.2019 17:14:08dát kritice tipDagmaram
Trocha rumělky nejhezčí :-)
07.02.2019 13:34:58dát kritice tipysslandia

čítala som to už včera. Práve spomínaná jednotka mi prišla trochu neučesaná-výrazovo.Pristihla som sa pritom, že niektoré veci mi prišli dosť dlhé, respektíve poskladané tak, že som trocha váhala. A pritom viem, že dokážeš písať veľmi kvalitne.V ostatných mi predsa len ten štýl a prevedenie prišlo komplexnejšie. Máš cit pre také vypichnutie, vybodnutie myšlienky, okamžiku, filozofie. Dnes mi však celkovo toto celé prišlo oveľa vlažnejšie , ako som u teba zvyknutá.

07.02.2019 11:04:13dát kritice tipYan73

Líbí.

Na Pankráci to fakt je tak, jak si to popsal?

Ahoj Y.

 

 

 

07.02.2019 09:47:54dát kritice tipVigan

panoptikální skvěle zachycený pohyb..:-)

07.02.2019 08:57:43dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Podařené - a s krimipříběhem v šesti větách:-))

07.02.2019 07:33:10dát kritice tipaleš-novák

nablýskaný pohřeb...v krabici.

07.02.2019 07:08:35dát kritice tipSilene

Zrovna při dnešku skvělá série.

07.02.2019 06:39:24dát kritice tipagáta5

trocha rumělky... když se kuchařce třese ruka k radosti dětí... skvělý!

07.02.2019 01:06:07dát kritice tipLerak12

Super okno monitoru. Sem si chodím pro pobavení a kvallitu zpracování. Jsem rád, že si jej otevřel. Jsem v pohodě.



Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.