Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 465 tisíc textů, miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Ráno v lepším světě
datum / id28.04.2019 / 495862Vytisknout |
autorJanina6
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
témaSci-fi
zobrazeno2979x
počet tipů33
v oblíbených0x
do výběru zařadilGora, ysslandia, K3,
Prolog

Sci-fi, ale jen trochu :-)

Ráno v lepším světě

     Ospalým pološerem přicházím k zastávce. Na jedné z kolejnic sedí kos. Celý v maskovací černi, jen žlutý zobáček mu svítí jako povinný reflexní prvek. Pochybuju ale, že by tím zastavil tramvaj.

     „Co ty tady?“ oslovím ho dobromyslně. „Tady nemáš co dělat.“ Pozoruje mě klidným pohledem, pak dvakrát švihne ocáskem a vypustí lakonickou odpověď. Přímo na tu kolejnici.

     Mám kosy rád. Takhle brzy ráno, dokud je všude klid a já nemusím bojovat o život, mám vlastně rád veškerou přírodu. Necítím vůči ní žádnou hořkost. Ale to se do večera ještě změní. Už vidím přicházet první skupinky lidí. Zdánlivě klidně a pomalu, ale jak se přibližují k nástupišti, někteří začínají nenápadně zrychlovat. Potom už docela nápadně. Uchechtnu se a sebevědomým krokem se posunu až k ceduli s jízdním řádem. Na nejvýhodnější pozici.

     Jako první ke mně dorazí plešatý chlápek, kterého si podle vidění pamatuju. Někdy minulý týden mi pomohl vstát, když mě v tlačenici před zastávkou Multitesco nějací hajzlíci srazili na zem. Mohlo to být docela nebezpečné.

     „Dobré ráno,“ pozdravím ho, ale on se jen ušklíbne. Zřejmě se ho dotklo, že není první ve frontě. Jo jo, když se chcete svézt do práce, musíte vstávat brzy. Hodina předem vám opravdu nic nezaručí.

     Čas ubíhá a lidí přibývá. Nalevo ode mě i za mými zády se postupně rozšiřuje zeď čekajících těl. Je slyšet polohlasný hovor, takové mírné bzučení úlu. Kos ještě chvíli pozoruje cvrkot, ale pak se rozhodne, že už je tady dost těsno, a odletí někam do blízkých keříků. Ten se má. Kdybych já mohl létat, měl bych s veškerou dopravou vystaráno. Možná si nakonec pořídím kolo, člověk je pak relativně nezávislý, jenomže zase vystavený rozmarům počasí. A navíc ta šílená cena… Však není divu, když kromě tramvají a vlaků je to jediný povolený dopravní prostředek. Marcela z účtárny mi tuhle vyprávěla, jak uvízla v pelotonu na Rudné. Najednou se provoz zastavil, všude kolem ní další cyklisté, nedalo se posunout dopředu ani nazpátek a nikdo kolem netušil, co se vlastně děje. Trčeli takhle přes půl hodiny.

     Ze zatáčky se konečně ozve typický zvuk blížící se tramvaje. Dav, který do této chvíle hučel, jako na povel ztichne. Je hezké pokecat s ostatními, ale přišel čas myslet na sebe. Soustředit se na to, co přijde. Plešoun, který mě minule zachránil, se do mě teď ze strany nepříjemně opřel, ale vím, že v tom není nic osobního – sám čelí tlaku svých sousedů zleva. Napadá mě příměr o kostkách domina, ale už ho nestihnu domyslet, protože tramvaj je tady. A to, co v ní vidím, představuje hodně špatnou zprávu pro nás všechny. Je plná. Dokonce přeplněná, už teď, dvě stanice od začátku své trasy. Brzdí a já vidím barevné skvrny kabátů, přitisknutých na skla oken i dveří. Tohle bude problém. Leda by někdo vystupoval, ale o tom pochybuju.

     Dveře se otvírají pomalu, s viditelnou námahou, a několik cestujících nejblíže k východu se vší silou drží madel, aby nebyli vytlačeni ven pod schody. Vrhám se k nim a jednou rukou se mi povede zachytit se držadla. Do zad mě okamžitě udeří příliv dalších těl, lačných dostat se dovnitř. Vyrazí mi to dech, na chvíli mám pocit, že tentokrát budou praskat kosti, ale v důsledku mi ti lidé vlastně pomáhají. Když se řidiči podaří zavřít dveře, jsem uvnitř!

     Zvenčí ještě tlumeně doznívají výkřiky zklamaného davu, na bok vozu dopadne pár kopanců, ale pak už se rozjíždíme. Dokážu trochu natočit hlavu a zjišťuji, že spolu se mnou se do tramvaje dostal i plešoun. Pokývnu na něj, odpoví mi úsměvem ve zpoceném obličeji. Dobré. Zatím dobré. Ale čeká nás ještě osm zastávek, během kterých se všechno může změnit. Radovat se by bylo předčasné.

     „Vážení cestující,“ ozve se z reproduktorů sametový ženský hlas, v téhle situaci skoro nepatřičný. „Děkujeme vám, že pomáháte zlepšovat stav životního prostředí a zachraňovat naši přírodu. Tato linka je provozována společností Jezdím zdravě po Ostravě.“ Přestože jsme slisovaní tak, že dýcháme jen stěží, někteří z nás obětují trochu vzácného vzduchu na cynický smích. Ozývají se komentáře, mezi nimiž „Nasrat!“ patří k těm jemnějším. Zkouším změnit polohu a ulevit bolavé noze, do které mě praštilo bůhvíkdy bůhvíco. Snažím se nemyslet na to, že je mi vedro a vzduch kolem jako by postrádal alespoň stopu kyslíku. Pokouším se neomdlít. Vzpomínám na kosa. Na jeho třepotavá křídla. Mám kosy rád.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

20.08.2022 19:42:10dát kritice tipZeanddrich E.

(...).

Mám tu zkušenost, že snad  i  v tom (při pohledu zvenčí) sebezaplněnějším vagonu metra či tramvaje (...) jsou veliké mezery v zaplněnosti již pouhé dva kroky ode dveří.. (dokonce i nějaké úplně prázdné sedadlo se občas najde -třeba vedle nějakého sedícího bezdomovce.. :) ).

23.10.2021 10:06:57dát kritice tipŠtírka

Přeplněné tramvaje z cest do práce i z práce nejsou pro mě scifi, ale stále pod kůží zarytá realita- Spousta příběhů komických i těch zcela na hraně. A scéna, na které se promítaly charaktery lidí...

Popsala – nebo spíš vykreslila – jsi atmosféru i prožitky realisticky a tak, že příběh upoutá. Díky

11.10.2021 18:26:43dát kritice tipJanina6

Sci-fi je, že měli zakázány všechny dopravní prostředky kromě jízdních kol, vlaků a tramvají... a tak na Rudné místo v koloně aut čekávali v pelotonu... :-) Díky za čtení!

10.10.2021 14:10:37dát kritice tipJamardi

Sci-fi to není, tak to bylo, když začalo třeba mrznout a autobusem chtěli jet i ti, kteří by normálně jeli na kole nebo šli pěšky. Přišli na to vždycky až za pár dnů a posílili spoj druhým autobusem.

Je fakt, že když člověk někde uvízne, ptákům závidí. :)

27.06.2021 17:29:19dát kritice tip8hanka

vrátila si ma do obdobia pred 40 rokmi, kedy nás podobne nadupaná MHD vozila do práce a z práce...boj o prežitie najmä v čase, keď som čakala syna, ľudia natlačení na sebe, deficit kyslíka a na "mojej" zastávke ma nechceli pustiť von, lebo by museli predo mnou vystúpiť iní a tí sa báli, že sa už naspäť nedostanú...priznávam, nerada na tie cesty spomínam...

napísané skvele...

23.05.2021 14:32:381 tipů dát kritice tipJanina6

Ahoj, Benetko... děkuju moc. Úplně jsi mi vyrazil dech. Tolik chvály je těžké unést, možná budu chvíli psát jenom hvězdičky a smajlíčky :-) Ještě jednou díky. Budu si to sem chodit číst, až budu mít pocit, že jsem totálně k ničemu (ten mívám poměrně často). Ať se ti daří!

23.05.2021 14:26:452 tipů dát kritice tipBenetka

Hezky se mi to četlo. Bavilo mě to. A to není málo.

Jinak se přiznám že na nějaké sofistikovanější a intelektuálnější komentáře asi nemám a tudíž tu žádný další nebude. 

A konečně: Zaznamenal jsem Tě díky Tvým kritikám k dílkům autorů. Žádné tři tečky či hvězdičky. Vždy jen smyslplná slova věty. A když jsem se konečně dostal k tomu přečíst si něco od Tebe tak jsem se jenom utvrdil v tom že jsi chytrá vnímavá a vůbec dobrá bytost. Tečka.

03.05.2021 14:54:39dát kritice tipJanina6

Díky, to je síla, to video :-(  Sci-fi je hlavně ten "svět bez aut", narvané tramvaje jsou bohužel realitou...

03.05.2021 14:18:50dát kritice tipKamamura

Pro někoho sci-fi, pro někoho každodenní chléb a zaměstnání.

https://youtu.be/o9Xg7ui5mLA

https://youtu.be/E7kor5nHtZQ

22.04.2021 12:45:50dát kritice tipannnie

Jojo, já miluju happy endy, to o mě ví každej :) Měj fantastickej den :), pá a.

https://youtu.be/yRjpT2NNhug

22.04.2021 11:40:51dát kritice tipJanina6

Hehehe :-) ty máš prostě úžasnou fantazii, annnie! To už by sice nebylo jen "trochu sci-fi", ale hóódně, zato by happy-end každého potěšil. Díky .-)

22.04.2021 09:47:27dát kritice tipannnie

Janino, díky za tip na tvého kosa - a tip za něj ode mne. Jen se přidávám ke kibicům, že jako v závěru bylo kosa málo :) Mně by se například líbilo, kdyby se vypravěč, jak ho tak postupně ze všech stran ušlapávaj, postupně zmenšoval a zmenšoval, pak by chtěl někoho štípnout a narost by mu zobák a nakonec by mu nezbylo než dokonat Proměnu a povznést se nad dav, nad Ostravu... 

22.04.2021 08:46:36dát kritice tipJanina6

Ahoj annnie, pod dojmem tvé dnešní básně o kosovi posílám odkaz na jednoho mého kosa - prozaického :-) Třeba taky potěší.

22.10.2019 17:33:12dát kritice tipStvN

Delší text hlavně potřebuje správný příběh a dobrou postavu, v tom je to podle mě o dost těžší. Do fejetonu si můžeš pro legraci vzít kdejakého většinou neúspěšného člověka, ale na větším prostoru ti to už fungovat nebude, protože to nebudou lidi chtít číst. 

Psaní ve třetí osobě má tu výhodu, že můžeš postavu na chvíli opustit :)

21.10.2019 19:41:36dát kritice tipJanina6

Dík, Štěpáne. S kratšími útvary mám většinou úspěch, ale přiznám se, že radši bych "uměla" ty delší... Nevím, proč u delšího textu mi to tak dobře nefunguje, možná se příliš rozkecám a nudím.

Ve třetí osobě občas píšu, ale je fakt, že v té první častěji. Připadne mi to takové naléhavější, věrohodnější. Jako bych se na chvíli převtělila do někoho jiného, což mě dost baví. Myslíš, že psaní ve třetí osobě má nějaké výhody?

20.10.2019 20:03:48dát kritice tipStvN

Sloupky nebo fejetony ti docela jdou. Akorát, a teď nevím proč, mám problém s tou první osobou. Nezkoušela jsi psát ve třetí? 

20.05.2019 06:49:19dát kritice tipJanina6

Budoucnost bez aut. To zatím ještě sci-fi je... Jen jsem si zkusila představit, jak by v ní vypadalo úplně obyčejné ráno. Dík za čtení a názor.

18.05.2019 10:33:32dát kritice tipJohanakrupa

Tak Sci-fi prvek tam tedy žádný nevidím. Hezky napsáno, ale jako čtenáři mi to nic moc nedalo. Trochu hurmorné čtení v podstatě o ničem..

11.05.2019 11:44:16dát kritice tipVampirelord

Taky se mi to líbilo.....Tip

06.05.2019 11:07:17dát kritice tipMarkel

líbilo *

04.05.2019 10:50:41dát kritice tipJanina6

Hehe... kosi nás jako druh přežijou... bych se vsadila .-)

03.05.2019 19:54:26dát kritice tipbixley
redaktor prózy

To je dost pravděpodobná perspektiva. Zarámování kosem se mi líbí, otázkou je, jestli v té době budou ještě kosi. :-) T.

03.05.2019 17:23:261 tipů dát kritice tipJanina6

Zdendo, reko, díky moc za návštěvu.

Kos to měl tak trochu "rámovat". Jako zástupce přírody :-) ale není to dokonalé, to si uvědomuju. Vlastně takový rozběh k nějakému skoku, na který nedošlo.

03.05.2019 10:57:13dát kritice tipreka
redaktor prózy

Ta historka s kosem zabírá docela dlouhý úvod a vyšumí do ztracena. U delšího textu by odbočka nevadila, u krátkého, kde se počítá každá věta, je to pro mě trochu problém. Celé se to nakonec dobere pointy, ale ta vlastně není moc překvapivá, vypravěč ji už naznačí v momentě, kdy řekne, že jsou auta zakázaná. Ale i když zklamání, tak se stejně těším na tvé budoucí návraty, Janino.

03.05.2019 07:30:15dát kritice tipZdenda

Já jsem furt čekal na ten geniální zvrat, kdy se ukáže, že vypravěčem je třeba klobouk, nějakej orgán, nebo reklamní leták...

01.05.2019 18:47:59dát kritice tipVigan

tak vidiš..:.)

30.04.2019 22:06:56dát kritice tipK3

Možná by bylo přesnější futurologické, jenže na to tu není kolonka, takže sci-fi a basta:).

30.04.2019 15:00:39dát kritice tipJanina6

Vigan :-) Co ta zakázaná auta a pelotony cyklistů na Rudné? To není sci-fi? Hehe, potřeba sounáležitosti... no, v tomto případě spíš nutnost... ale jo, vlastně se tam mluví i o jisté formě vzájemné pomoci... tak jo :-)

30.04.2019 13:42:25dát kritice tipVigan

Irénka sa vrátila!..:-.))

Psaní o obyčejných věcech, o potřebě lidského tepla, sounáležitosti, popis stejného rána, když potkáváš tytéž lidi na tramvaji a jsi k nim tak blízko, přesto tak daleko. Marně hledám to sci-fi teda...

Střídání času vůbec nevadí, naopak, má to spád, navíc Janina je autorka, par excellence, a ví jak je použít a zneužít.:-)

Super!

30.04.2019 06:34:49dát kritice tipJanina6

Aha, z tohoto hlediska jsem si text neprohlížela... to jsou ty nedocenitelné cizí oči :-) Ono je to vůbec s těmi časy v češtině občas srandovní, hlavně díky slovesnému vidu... sem tam popisuješ přítomnost dokonce i budoucím tvarem, a to už je pak úplný chaos. Angličtina to má asi lepší (i když učit se ty předpřítomné a předminulé záležitosti je teda dost hrůza :-))

29.04.2019 20:05:33dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Janino, nenapsala jsem špatně, jen třeba v odstavečku, který začíná slovy Ze zatáčky... se to střídá v dost rychlém sledu,přítomný čas, minulý, infinitiv a znovu,  tedy všimla jsem si toho, a tak jsem ti to jen napsala...

29.04.2019 19:42:13dát kritice tipJanina6

Ještě jednou díky za čtení a komentáře (tři výběry jsou snad příliš, ale ne že by nepotěšily :-)) Ten kos, co ho potkávám u tramvaje a co mi tuhle miniaturku nadiktoval, by měl určitě radost. Goro, s těmi časy u sloves nevím - mám tam vyprávění v přítomnosti, ve kterém se místy odkáže na něco minulého (ve vzpomínkách vypravěče), tam je asi čas minulý v pořádku, můžeš upřesnit, kde ti to přijde špatně? Jinak "Zdravě po Ostravě" je název skutečného projektu, který např. podporuje cyklistiku, ale ty pelotony na Rudné tu zatím neuvidíte, to až časem, až se zakážou ty automobily :-)

29.04.2019 13:58:01dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Líbí se mi ten začátek s kosem, ale po chvíli se děj posouvá do jiné polohy,  jejíž souvislost s tím kosím úvodem je pro mě těžko chápatelná. Momentka  všedního dne se sci-fi nádechem... který není zas až tak sci-fi, ve větších  aglomeracích. Přeju lepší čtenáře.  

29.04.2019 13:54:02dát kritice tipK3

Je to takový typ zdánlivě obyčejných, ale ve skutečnosti neobyčejných příběhů, které mám rád. Je to krátké, ale o to víc toho v člověku zůstane. A to už je o co stát.

29.04.2019 10:47:36dát kritice tipLnice
Jani, jsem moc ráda, že jsi zase tady:)
29.04.2019 08:48:03dát kritice tipKočkodan
Je fajn, ze jsi sla kolem. Príste (snad brzy) muzes prijet i tramvají. ;-)
29.04.2019 08:32:41dát kritice tipvk
http://www.druhyzmysel.estranky.sk/clanky/literatura/dusan-mitana---v-elektricke.html
29.04.2019 06:56:11dát kritice tipPróza_měsíce

avi PM

29.04.2019 06:55:42dát kritice tipPróza_měsíce

Díky, a stav se častěji:-)

29.04.2019 06:47:13dát kritice tipJanina6

Díky moc, šla  jsem po dlouhé době zase kolem a zastesklo se mi :-) Tak Próza měsíce, jo? Bude mi ctí. Je fajn, že soutěž stále běží.

29.04.2019 06:46:46dát kritice tiprevírník

Opravdu jen trochu sci-fi. Naštěstí. Ale napsáno až skoro věrohodně, ale hlavně dobře a hezky.

28.04.2019 20:50:30dát kritice tipPróza_měsíce

Mohu nominovat tvoji miniaturu do soutěže Próza měsíce za duben?

28.04.2019 20:03:15dát kritice tipbestye

I takhle jednou můžeme dopadnout - je to vtipně mrzivé - člověk se pousměje a je vlastně v duchu rád, že to tak teď není. Ale mrazí, že může být...*

28.04.2019 19:45:10dát kritice tipMarcela.K.

Dobří holubi se vracejí :-)

Trošku scifi?

Jezdíme zdravě po Ostravě? To jako opravdu, nebo to je to trošku ;-)?

Nemyslím, si , že by naši páni došli tak daleko. Ti si budou zadek vozit pořád.

Napsané výborně, jak jinak u Tebe.

 

28.04.2019 19:32:38dát kritice tipDiana

Výborně napsáno, aktuální, vtipné, správná atmosféra :-) *****

28.04.2019 18:54:03dát kritice tipGora
redaktor poezie a prózy

Bezvadné čtení, vtipné i mrazivé.

Atmosféra v příběhu houstne zvolna, nenápadně, orámovaná svěžím pohledem na kosa i kosím pohledem na lidi.

Pointa je možná méně fantazijní, než by se zdálo... závěrečný odstavec pak eskaluje náladu "beznaděje" - ve vzniklé tlačenici však přece jen zbývá místo na ironii, kosí poetiku a naléhavý podtón budoucnosti bez aut.

Napsáno kultivovaně, precizní slovosled, občas se u sloves střídají časy přítomný s minulým, ale jako celek čtivé - díky, Janino6.Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2022, provozuje Dobrý spolek, pravidla Pickup lines Letní dětský tábor