Na Písmáku publikuje 51 tisíc autorů, 454 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Maminka
datum / id11.05.2019 / 496165Vytisknout |
autorMarcela.K.
kategorieMiniatury prozaickéDalší dílo autora
zobrazeno2531x
počet tipů41
v oblíbených2x
do výběru zařadila2a2a, atkij, ysslandia,
Maminka

 

 

„Já ti nevím, kdo tam byl. Někdo tam občas chodí a zase pokapal voskem náhrobek. Jestli nějaká kamarádka, co se jí klepou ruce. Ach jo, zase jsem to musela čistit. Chápu, že tam někdo chce rozsvítit mamince svíčku, ale z toho kamene to jde tak blbě dolů.“

 

 

 

Stojím na kraji náměstí a dívám se směrem k nemocnici. Čekám, kdy je zahlédnu.

„Ve dvě půjdu z práce, tak tam na mě počkej. Vezmu s sebou Janičku a půjdeme nakupovat. Potřebuje taky nějaký kabátek na jaro.“

Jen přikývnu. Co jiného mohu dělat. Jen se zase stydět. Co když si ty lidi v krámu myslí, že je naše. Jana!

Má ohromný prsa a divný zuby, šišlá a je hloupá, retardovaná – říkala maminka.

Uklizečka ze špitálu.

Nemůžu ale mamince říci, že se za Janu stydím, mrzelo by ji to, a asi by mi vynadala.

Ten baloňák se mi vůbec nelíbí, zelenej - tmavě, prý se nebude špinit. Chtěla bych radši bundu, nebo alespoň jinou barvu. Jana musí mít větší, aby jí šel přes prsa zapnout. Stojím vedle ní ve stejném tříčtvrtečním kabátu a koukám na maminku. Copak to nevidí, že vypadám jako trdlo vedle trdla?! Mlčím. Vím, že důležitá je také cena a: „Bude se ti hodit i k sukni...“

Ach jo, s tím nic nenadělám. Je rozhodnuto!

„Do prádla?! Proč?“

„Janička potřebuje nějakou pořádnou podprsenku. Půjdeš s námi!“

Paní Řehořková v dámském prádle se na nás usmívá a nosí na pult podprdy, do kterých já bych mohla strčit tak akorát hlavu!

„Ještě nějaké spodní kalhotky, košilku, ponožky...“

Jana se na moji mámu usmívá a jen přikyvuje.

Konečně stojíme na podloubí.

„Tak, Janičko, snad máme všechno.“

Má krásný oči, modrý a veliký jako mrkací panna, napadne mě, když ji pozoruju, jak visí pohledem na mojí mámě. V rukou drží balíčky zabalené v papíru, převázané provázkem.

„ My jdeme ještě pro chleba do samoobsluhy, ale ty už utíkej do nemocnice.“

„Paní vlchní a já to ukážu paní Hamáčkový a paní Motyčkový.“

 

Bylo jí šestnáct, když ji její máma nechala v zemědělském učilišti ve vedlejším městě. Přijely prý odkudsi ze Slovenska. Školu nezvládala. Máma zmizela, nikdo se k ní nehlásil.

V nemocnici sháněli uklízečky.

„Nabídli mi ji, nevěděli, co s ní a já potřebovala na internu pomocnici do kuchyňky a na úklid. V nemocnici je možnost ubytování pro zaměstnance. Jenže ta holka neuměla vzít ani hadr do ruky. Naštěstí se jí ujaly staré uklizečky a vše ji naučily. Jak stírat podlahu i jak mýt nádobí…

Po první výplatě byla za týden bez koruny. Holky z oddělení jí „prodaly“ i o dvě čísla větší boty!

To jsem na ně vlítla. Takhle tedy ne! Bylo zle a musely peníze vrátit. Jana neuměla počítat a tak jsem založila sešit a její výplatu hlídala, aby o ni zase hned nepřišla. Dostávala vlastně takové kapesné. Jídlo jsem jí platila v nemocnici...Dokonce jsem pro ni část peněz ukládla na knížku ve spořitelně.“

V nemocniční kotelně pracoval starý mládenec.

 

 

Sedím doma v obýváku a koukám na Janu. Přišla na návštěvu s malým Jindříškem. Je jen o dva měsíce starší, než náš Honzík a už stojí! Dřív seděl, dřív se postavil. Ten náš kluk jen vleže kouká, jak se Jindříšek drží za tyčky od jeho postýlky a stojí!

„Mami, je to možný?“ zeptám se, když Jana odejde. „Dítě topiče a debilní uklizečky a je šikovnější, než to naše - zdravotní sestry a táty inženýra!“

„Neboj, Honzíček to dožene. Jednou mu vy budete schopni dát víc.“

 

 

„Ahoj, Macelko, je pani vlchní doma? Já jsem donesla kytku, když je ten svátek. Jindla žíkal. On ji koupil a žíkal, že je svátek, že ji mám dát paní vlchní.“

 

Vařím kafe.

Maminka sedí v křesle. Hůl opřená o zeď čeká jako věrná pomocnice.

Jana sedí u stolečku naproti ní a vypráví. Už je také babičkou i od druhého syna. Topič Jindra je dávno v důchodu, ale každý rok, na svátek matek nezapomene vyslat Janu s kytičkou za paní vrchní z interny.

Když se do Jany zakoukal, kroutily sestry z oddělení hlavou. Takový starý dědek!

„Nechte toho,“ říkala moje maminka. „Kdo by si ji vzal? Z těch chlapů v hospodě by si rád sáhl leckterý a nejen to! Jindra si ji ohlídá. Ví do čeho jde.“

A měla pravdu, moje máma.

Ohlídal si ji, vychoval dva syny a vlastně i Janu.

 

….

Stojím v Lidlu u pokladny. Minulý rok Jindra zemřel.

"Ahoj Macelko, jak se máš? Já jsem byla včela tam u vás na hžbitově. Zapálit mamince svíčku…."
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

24.03.2021 22:36:49dát kritice tipSavage Flame

Rekl bych, ze to tema bylo uchopene skutecne citlive a pro me opravdove, pochopitelne a bez patosu a o to vic mi to pomohlo se vcitit. Libil se mi jak ten vyvoj, tak pribeh a dychlo na me z toho clovecenstvi, pochopeni, zmoudreni, pokora a ucta k lidem, o kterych se v pribehu vypravi a celka moudrost maminky, ktera dokazala videt a davat. Ne vzdy je snadne videt a dokazat si vazit lidskosti a treba si i priznat, ze jsem se mylil nejen v nekom, ale i ve sve nadrazenosti, natoz pak jit s vlastni kuzi na trh... Myslim si, ze maminka by byla po pravu pysna, stejne, jako jste po pravu pysna na ni Vy... I prosti hrdinove si zaslouzi obdiv a zit nejen pro sebe casto opravdovym hrdinstvim skutecne je. Dekuji, ze jsem smel nahlednout. ;) S.F.

24.03.2021 22:07:06dát kritice tipRadmila Marie

Děkuji.

08.11.2019 15:24:09dát kritice tipMarcela.K.

Marku, já děkuji za tak milý komentář. Těší mě, když se někdo vyladí na stejnou strunu a rozumí mi.  Tak ti za to pošlu avízo na jednu svoji miniaturku ;-)

08.11.2019 02:26:11dát kritice tipcrayfish

Po letech jsem zavítal na Písmáka a udělal jsem dobře. 

Mám vždycky hroznou radost, když čtu text od někoho, kdo opravdu umí psát, pozorovat, odcítit.

(Ono je to jako v tý starý cirkusácký anekdotě, jak říkal ředitel klaunovi: "Klaune, proč ten kůň nezpívá?" A klaun odpoví: "Není mu dáno." A ředitel řekne: "Tak mu dejte!" A v tom je celej vtip umění: komu není dáno, tomu se dát nedá.)

Děkuju!

21.05.2019 16:11:03dát kritice tipMarcela.K.
Název je záměrně "nenápaditý" vzhledem k datumu zveřejnění. Ta neděle patřila Svátku matek...
21.05.2019 15:50:18dát kritice tipLakrov
redaktor prózy

Dobrý je ten dvojí střih, který si čtenář uvědomí až po dočtení posledního  odstavečku, přinášejícího překvapivé vysvětlení oné předmluvy. Napsané je to  se značnou dávkou citu, jehož míra s přibývajícím věkem narůstá. Snad jen  název mi přijde málo nápaditý, ale určitě je lepší než nějaký "výkřik".  Tip.  

18.05.2019 15:56:13dát kritice tipOldjerry
korektor

Pozoruhodný výlet do světa o kterém se moc nepíše **

17.05.2019 17:23:56dát kritice tipMarcela.K.

Jani, díky za milé zastavení. Mrzí mě, když čtenář nepochopí moje "proč", ale s tím nic nenadělám, když jsem tak "pyšná" ;-)

Ano, je jedno komu byla určená moje slova v prologu. Vždyť jsem to říkala, nejen své sestře, ale i manželovi, dceři, synům... ptala jsem se jich, jestli nebyli na hřbitově.

Rozesmála mě kritika Zdendy. Že jak si to jako dovoluju takhle napsat :-)

Ty víš, že citové vyděrače nesnáším. Někdy se bojím sklouznout z hrany po které se pohybuji...čím jsem starší, tím víc se musím držet ;-)

 

17.05.2019 15:50:44dát kritice tipJanina6

Musím říct, že na „vyvolávače slz“ jsem poměrně alergická, ale tady jsem žádnou takovou urputnou snahu dojmout nezaznamenala. Právě to se mi líbí, jak lehce a uvolněně je tenhle obrázek načrtnutý, i když ve skutečnosti příběh obsahuje pořádnou porci „životní tíhy“. Četlo se mi dobře a dobrý pocit ve mně zůstal i dlouho po dočtení, za což autorce děkuji :-)

Snad jen představa „paní Řehořkové v dámském prádle“ mě rozesmála, ale musím uznat, že ta malá holka, kterou tenkrát vypravěčka byla, by to asi řekla přesně takhle. Ta diskutovaná úvodní přímá řeč mi připadá v pořádku. Je vcelku jedno, kdo ji pronesl (já bych tipovala přímo vypravěčku, že se zmiňuje někdy, někomu o tom vosku na náhrobku)… podstatné je, že je tady použitá jako šikovný prolog, který rychle uvede čtenáře do situace.

14.05.2019 09:54:37dát kritice tipMarcela.K.

:-)))

14.05.2019 09:53:42dát kritice tipZdenda
Tvym hrichem je pycha.
14.05.2019 09:47:43dát kritice tipMarcela.K.

Zdendo, úvod (v podstatě prolog) opravovat nebudu. Pokud se Ti styl mého psaní nelíbí, mohu ti doporučit jen to, abys mě nečetl. Pokud jsi našel nějaké gramatické chyby, ráda je opravím. Dík.

14.05.2019 09:39:26dát kritice tipZdenda
Tak ted kdyz mas ve vsem jasno, muzes jeste zkusit ooravit aspon ten uvod.
14.05.2019 09:33:18dát kritice tipMarcela.K.

Tak to je pak dostatečně vysvětlující pro Tvé komentáře (nejen u mne).

14.05.2019 09:05:01dát kritice tipZdenda
Me odkojila opustenost. Pisu o ni v jednom kuse.
14.05.2019 08:57:38dát kritice tipMarcela.K.

Zdendo, tak hlavně, že jsi se uspokojil svým komentářem. 

Nenapsal jsi Ty někdy nějakou vzpomínku na svoji maminku? Bych si ji docela ráda přečetla. 

14.05.2019 07:02:46dát kritice tipZdenda

Je to podstatné. Čtenář neví, kdo to říká, komu to říká, proč... Zbytek textu není v přímé řeči, tak proč tenhle úvodní odstavec jo? Nedává to smysl, je to matoucí. Ten, kdo to říká se tváří, že neví, kdo ten hrob pokapal voskem, a pak, zřejmě čistě shodou náhod, vypráví přesně o tom člověkovi, který ten hrob voskem pokapal. To je dost divný, ne? Jako já chápu, že je to proto, aby se povedlo to krásný středoškolský zarámování, ale zarámování není všechno, bylo by lepší se na zarámování vysrat a odvyprávět to tak, aby to dávalo smysl.

Můj komentář byl podstatně hlubší než tvoje dílo.

Proč bych tu měl slzet? A k čemu jinýmu je ten text dobrej? Co je to vůbec za dotaz... To je jak natočit porno, a divit se divákům, proč si u toho mastěj péra.

13.05.2019 23:53:58dát kritice tipMarcela.K.

Opravdu není podstatné, komu to říkám, ale budiž. Je to moje sestra. Je to úryvek z našeho telefonického rozhovoru.

Zdendo, nerozumím tomu, co Tě vede k takovému "povrchnímu" komentáři.  A taky nechápu, proč máš pocit, že  bys tu měl slzet. 

13.05.2019 21:55:06dát kritice tipZdenda

Komu je adresovaná ta úvodní přímá řeč?

Eh, to je fuk.

Nevím no, mě tyhle povrchní (hluboce lidské) dojemné texty moc nedojímaj. Ale tak hlavně, že to všechno dobře dopadlo a hezky jsme si zaslzely.

13.05.2019 20:43:41dát kritice tipK3

Hluboce lidské. Dojalo mě to.

13.05.2019 16:17:28dát kritice tipSilene

Vyzrálý projev i pojetí. Vše již uvedeno.

Krásná vzpomínka, Marcel.

13.05.2019 11:13:06dát kritice tipzeleda

K tomuto textu se rád ještě vrátím  Zvolená forma jen podtrhuje silné emocionální působení na čtenáře. 

13.05.2019 11:07:27dát kritice tipMarcela.K.

Redaktorům děkuji za Výběry, vám ostatním, kteří jste rádi četli, za váš čas a komentáře.

Moje maminka byla od 36 let vdovou. Zůstaly jsme samy, bez táty Mně byly čtyři, sestřičce šest (píšu o tom ve svých  STŘÍPCÍCH).... čím jsem starší, tím více ji obdivuji, jak vše zvládala,  jak nás vychovala. Pomáhala ji víra...Teprve v dospělosti jsem pochopila, s Kým se radila :-) 

13.05.2019 06:56:25dát kritice tipZuzulinka

velmi dojemné, krásné... děkuji

13.05.2019 04:27:26dát kritice tipLnice
Pěkně napsané, ráda jsem četla:)
12.05.2019 19:33:53dát kritice tipŠtírka

Dobre  napsane ... a hlavne : opravdove !

12.05.2019 13:31:42dát kritice tipPhilogyny

Ráda jsem četla, moc. 

12.05.2019 11:55:26dát kritice tipysslandia

Text som čítala už včera. Je napísaný naozaj s odžitým nadhľadom. Páči sa mi jeho prirodzenosť a nenásilná emočnosť. Na môj vkus si sa celkom pekne vyhla nejakým silným emočným brnkačkám, ktoré sú častým "prízrakom" v textoch o mame.Kvitujem vykreslenie emočna, vzťahu, ľudských hodnôt cez reakcie postáv. Je to plynulé,vťahuješ čitateľa do deja od začiaku do konca, zasypávaš ho tou obyčajnou čistotou slova, výrazu, lásky. Pekné.

12.05.2019 11:23:20dát kritice tipa2a2a

Znovu si mně nezklamala, hlavně obyčejně lidsky.

11.05.2019 23:04:19dát kritice tipNaNov2
Moc hezké *
11.05.2019 22:23:49dát kritice tipvesuvanka

Krásně a procítěně napsané, TIP

11.05.2019 21:34:48dát kritice tipzeleda

Moc, moc krásné. 

11.05.2019 21:11:44dát kritice tip8hanka

vrátila som sa znova  ku Střípkum, fotky som už  nikde nenašla, znova som zaslzila dojatím nad spomienkami, takými blízkymi  môjmu detstvu...

11.05.2019 20:48:33dát kritice tipfialka...

Krásně s citem napsané

11.05.2019 18:47:31dát kritice tipMarcela.K.

Díky za zastavení a za komentáře.

Diano, to přece není smutné, když  tu někdo zanechá takovou stopu... Mamince bylo 85 let, když odešla za tátou, který na ni tam někde čekal 49 let.... To, že si dokázala k péči o nás dvě přibrat ještě starost o Janičku? Já se tehdy fakt styděla, byla jsem hloupá ...teprve v dospělosti mi došlo, že maminku lidé z našeho městečka dobře znali i díky profesi zdravotní sestry. Myslím si, že i ochota prodavačky v prádle byla právě  proto, že věděla...

Ten příběh "zapomenutého" dítěte by se dal rozepsat do románu.

Mně šlo ale o něco jiného...chtěla jsem se s vámi podělit o vzpomínku na moji maminku.  

Odkaz pro ty, kdo nečetli moje STŘÍPKY :-)http://www.pismak.cz/index.php?data=tipers&id=275897

11.05.2019 17:21:44dát kritice tipzvedavec

nedá mi ešte dopísať, toto dielo je v mojom poňatí číre umenie

11.05.2019 16:57:59dát kritice tipKočkodan
Přidávám se k velmi pochvalným komentářům.
11.05.2019 14:48:59dát kritice tip8hanka

slzím dojatím, krásne si to napísala, mala si úžasnú maminku, máš to po nej...

.....

11.05.2019 13:02:52dát kritice tipČudla

/*

11.05.2019 12:19:19dát kritice tipdievča z lesa
už dávno som si tak od srdca nepoplakala...
11.05.2019 09:49:21dát kritice tipzvedavec

Marcelka, po celý čas mi behal mráz po chrbte

je to po všetkých stránkach krásne

Ďakujem!

11.05.2019 08:33:29dát kritice tipDiana
Smutné... ale krásně napsané a k zamyšlení. ****


Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Pismak.cz 1997 – 2021, provozuje Dobrý spolek, pravidla Školy v přírodě Letní dětský tábor