Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 430 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky #2 (28. 9. 2019)
Novinky (1. 8. 2019)

+11 neviditelných
Medové léto
datum / id18.06.2019 / 496990Vytisknout |
autorfialka...
kategoriePísmáci dětem
témaPřírodní
upřesnění kategorievázané verše
zobrazeno475x
počet tipů14
v oblíbených0x
do výběru zařadila2a2a,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Medové léto

                                                                                         MEDOVÉ     LÉTO
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

21.06.2019 06:37:42dát kritice tipSilene

(Jiří,

pokud holčičky mluví opravdu ztěžka, jestli zatím ještě nemáte nějaká doporučení z lepších zdojů, nebo přímo od klinického logopeda, za sebe doporučuji začít hlavně těmi cviky mimických svalů a jazyka, pár - snad zábavných - tipů mohu v případě zájmu sepsat třeba do sz, samotné pokusy o recitaci, mluvení nemusí být dostatečným tréninkem, vedoucím k patřičným pokrokům. Je mi jasné, že s dvojčátky to byl a je prostě hukot.)

21.06.2019 05:33:21dát kritice tipSilene

Nevydržím, promiňte mi :), ale ještě dopíši, pokud by se vám hodilo, když si člověk uvědomuje, soustředí se, leckterá klasická říkanka je již tzv. zaměřená, i když ne třeba tak koncentrovaně a nikoli úplně "vyčištěná" od r, ř. Je to asi známé, spíš tak připomínám.

Dobrým příkladem je Žába po blátě (nenáročné, nácvik: sykavky, R 1x) anebo písnička Skákal pes (nácvik: S, L, v první sloce výskyt R 1x a Ř 3x; na ten počet výše uvedených liter je to báječné...)

(Čím jsme starší, hůř se rychle naučit zpaměti něco nového, co třeba předříkáváme, odzpíváváme venku cestou odněkud někam, tak to myslím. Co je v hlavě z vlastního dětství, jako když najdeš.)

A pokud byste bojovali např. se slůvkem "pštros", až na něj dojde, osvědčilo se mi rozdělit na citoslovce "pššššt" a doplnit "ros!"

Takové blbinky..., hodně pomáhá, když je s tím zábava.

(fialko.., budeš mě muset myslím odsud vyhodit ;)).

 

21.06.2019 05:06:26dát kritice tipSilene

fialko..,

svůj vlastní zpěv bych zřejmě s úspěchem uplatnila jako zbraň hromadného ničení, ale zrovninka r-rr-r-rr-r-rr-r-r! mi jde obstojně, v refrénu re-la-tiv-ně vynikám. (Hlavně v autě, což je putovní varieta zpěvu ve sprše.)

Při čem se ovšem potím čistokrevnou hrůzou, tak to je jazykolam "V hlavní roli lorda Rolfa hrál Vladimír Leraus," připadne mi náročnější než naolejovaná Julie. 

21.06.2019 04:06:42dát kritice tipSilene

Jiří,

vkládám pro orientaci vhodnější odkaz na knížku Logopedické písničky (rok vydání 2017) přímo na stránkách vydavatelství Fragment, kde je pro knížku i nosič k dispozici i ukázka a anotace pro lepší představu. V tištěné podobě knížky jsou vyznačeny konkrétní hlásky, uveden nápěv (jsou opravdu známé, z hlavy např. Pásla ovečky; Holka modrooká; Kalamajka, mik, mik, mik, oženil se kominík; Já jsem z Kutné Hory koudelníkův syn, Vyletěla holubička), notový zápis. Autorky vydaly i jiné publikace, nicméně písničky znám jen tyhle. Písniček je 27.

CD Logopedické písničky je nazpíváno hercem Petrem Strachem a dětmi ze sboru, z mého odposlechu velmi příjemně coby "kolegy" do domácího sboru:) pro dítě i dospělého. Takové to pro daný účel vhodné hudebně podkresové (doprovodné) aranžmá, určitě. CD je ve formátu MP3, nutno tedy mít vhodný typ přehrávače nebo počítač s funkční CD či DVD mechanikou. Co vše je či není k dispozici v rámci bookletu k CD, bohužel netuším.

Nejlepší je mít samozřejmě obojí, pokud se rozhoduješ, řídila bych se vaší pěveckou kondicí, zdali zvládnete předzpívávat sami, umíte-li případně obstarat doprovod na nějaký hudební nástroj atp., i uvědomělostí dítěte, dětí, jsou-li, či nejsou na knížky opatrné, knížka je standardní knížkou v pevné vazbě, nemá tedy trvanlivost leporela. Předškolní dítě si pravděpodobně samo z knížky předzpívávat nebude, neumí (povětšinou) číst, tam je nutná spolupráce apriori, instinktivně bych doporučila zvukovou stopu.

Kvalita knihy spočívá v tom, že má člověk k dispozici výše popsané, lze z ní texty předříkávat i učit zpaměti coby říkanky, lze ji opisovat (zužitkovat při procvičování opisu v prvních ročnících ZŠ); procvičované problematické hlásky jsou zvýrazněny, doprovod barevnými ilustracemi.

V závislosti na typu či podstatě řečové vady může být obojí z časového hlediska zužitkovatelné i ve školním věku minimálně celého prvního stupně, přičemž knížku vnímám za více samoobslužnou právě až u staršího dítěte.

Nu, nevím, zda jsem ti pomohla.

 

To Metro pro krtky je pak než Nohavicova písnička z jeho alba Tři čuníci, odkaz směřuje na youtube. 

20.06.2019 17:18:18dát kritice tipa2a2a
redaktor poezie

Silene, děkuji za ten odkaz, mám dvě vnučky, čtyřleté, a jazýček se jim rozvazuje hodně pomalu - dvojčátka, večer, když u mne spí, a to je jednou týdně, tak si večer zpíváme. Které ze dvou knížek doporučuješ víc, jde mi o to, aby tam byly, alespoň, co se týče melodie, skutečně nápěvy známých písniček. A nebo si myslíš, že je pro ně motivovanější koupit CD?

20.06.2019 16:12:56dát kritice tipfialka...

Silene - ne, vážně, odkaz na  Metro pro krtky jsem poslala rodičům malé holčičky. Zkoušela jsem to, je to děs.  Leporelo na pevném kartonu je můj sen. A děkuji. :-)

20.06.2019 14:42:52dát kritice tipSilene

fialko.., je mi kromobyčejným potěšením. Jestli by ještě tak někdy ze tvých, k dětem pozorných básniček byla knížečka, vysněně na pevném kartonu leporela, dáš písmáku vědět, viď?

20.06.2019 14:09:37dát kritice tipfialka...

a2a2a - ještě děkuji za kladné hodnocení :-)

20.06.2019 14:06:39dát kritice tipfialka...

Silene, a2a2a - Děkuji za obsažné komentáře, některé poznatky předávám i dál :-)

Umbratica - Děkuji za milý komentář, potěšil :-)

20.06.2019 12:03:50dát kritice tipSilene

(U toho metra neříkám, že jde o snadnou metu, ovšem funguje poměrně spolehlivě jen tím, že nadšené dítě je aspoň chvíli svolné hlásku trénovat, aby také jednou svedlo "intonovat, intonovat" :)).

20.06.2019 11:55:57dát kritice tipSilene

Jiří, ještě pro zajímavost, tedy snad :):Logopedické písničky

(jako kniha i zvuková stopa) 

Výborný příklad specializované práce, textíky na známé klasické nápěvy, funkčně zaměřené vždy na určitou hlásku anebo jejich skupinu (sykavky atp.; kde je podle požadované úrovně nácviku jednotlivé písmenko začleněno anebo naopak záměrně vynecháno.)

Děti vesměs v rámci možností této "řizené stimulace (budoucích) dovedností" nadšeny, forma je zábavná a řadí se mezi ty příjemnější.

A Nohavicovo Metro pro krtky, nedám na něj dopustit.

20.06.2019 11:21:37dát kritice tipUmbratica

Perfektní ! Nejen krásně napsané ale i pro dětičky poučné a snadno zapamatovatelné. Tip.

20.06.2019 10:53:39dát kritice tipa2a2a
redaktor poezie

Silene, shoda, a díky za tu věcnou diskusi i malý exkurz do logopedie, což je u předškolních dětí významný akcent.

20.06.2019 10:02:31dát kritice tipSilene

Jiří,

s tím souhlasím, (navíc i nějak víme, pro koho fialka píše);

pokud bych k tomu měla vydat stručné univerzální stanovisko, rovnalo by se 

1. předčítat dlouze, vhodným zužitkovatelným časem je doba před spaním nebo jiného odpočinku,

2. univerzálně vhodné - předurčené k recitaci - spíše krátké, takové, jaké předkládá právě fialka, ano,

3. toto ovšem může být mírně rozrušeno v logopedické praxi, kde říkanka, text mohou být poměrně (ve smyslu zdánlivě) neschůdné, nevstřícné co do komfortu snadné (usnadněné) recitace, či jednostranně zaměřené; tyto texty totiž více než potřebu podpořit zvídavost pokrývají potřebu rozpohybovat obličejové svalstvo a jazyk. I tak se o určitý stupeň zaujetí v optimálním případě samozřejmě snaží.

 

A jako minule připomínám velmi ráda ještě "Broučky na pouti", svého času řazené v doporučující kategorii "od dvou let"; s tím, že fungují skvěle už od miminka. 

20.06.2019 09:08:07dát kritice tipa2a2a
redaktor poezie

 Ještě pro upřesnění, když jsem hodnotil vhodnost dětské poezie a jejich délky, měl jsem především na mysli předškolní děti do 5 let věku, po těch 5 letech se jejich potenciál často už výrazně prosazuje. 

20.06.2019 09:04:09dát kritice tipa2a2a
redaktor poezie

Silene, určitě se to nedá tvrdit plošně, i já jsem na internetu viděl mnoho příkladů předškolních dětí, které recitovaly dlouhé státě, např. jakýsi chlapeček recitoval Slávy dceru od Jana Kollára, ale mám i osobní zkušenosti s dětmi do 4  - 5 let a ta mi spíše potvrzuje, že s ohledem na jejich ochotu vnímat co nejvíce podnětů, je spíše vhodnější pestrost než rozsah. To ovšem nijak nevyvrací tvou zkušenost, jen si myslím, že ta má převládá. 

20.06.2019 08:39:30dát kritice tipSilene

Čeho naopak fanynkou jsem, tak tím je Sfumato.

Bohužel je tedy dost náročné na hlasové fondy pedagoga, nicméně jeho výstup se mi jeví podstatně efektivnějším slabikové, nebo dokonce generické metody čtení. Polotiskací písmo Comenia potom pokládám spíše za scestné, plynulé psaní je pro rozvoj mozkových drah podstatně vhodnější.

(Snad už dám pokoj :), vyjadřuji pochopitelně jen své názory na širší kontext problematiky - pro vysvětlení a případné zaujetí.

Díky za trpělivost, fialko..., pokud překáží, pochopitelně možno odmazat:).

20.06.2019 08:25:13dát kritice tipSilene

(Osobně nejsem zrovna fanouškem besídek, ale fakt je ten, že nad výstupem upřímného čtyřměsíčního snažení si paní ředitelka v MŠ spíše zoufá, učiní-li srovnání dvacet let zpátky.

I klinické logopedky nepracují s ničím menším, než je v zásadě soustavný trénink paměti, motoriky a mluvidel pro rozvoj potřebných synapsí.

Ještě uvedu, že věk "dítěte" vnímám do hranice cca 12 let, na této časové ose je rozsah obrovský, zeména pokud neutuchá přísun podnětů.)

20.06.2019 08:07:20dát kritice tipSilene

Dovolím si ještě konkrétní příklad, mám tu zkušenost třeba se čtyřletým chlapcem, který prakticky nemluvil, rodiči byl vychováván televizním uspáváním, celou rodinu ochočenou na "ci - neci".

Při pokusu uspat jej bez magické bedýnky a pláči po mamince jsem přečetla, pevně doufám že s obstojným přednesem:), na jeden zátah knížky Lištonoš vítr a Moře slané vody od Radka Malého, právě spolu se sérií básní pana Skácela, tak jak ji mám k dispozici v knížce Básně pro děti (souborné vydání bez ilustrací, nakl. Blok 2005). 

A dopadlo to kupodivu obdobně, jako u nás doma - absolutní zaujetí a více než třičtvrtěhodinová výdrž.

Dtto zkušenost z dětských hřišť, kde se děti spontánně přidružovaly naslouchat dcerce předčítanému, aniž bych je k tomu nějak agitovala, právě naopak, četly jsme si v ústraní.

Jiří, má maličkost v čerstvých sedmi letech vyjmula z rodičovské knihovny Manon Lescaut páně Nezvala, přes jarní prázdniny ji několikráte přečetla, a dodnes tak z ní umí zpaměti nejen Manon je růže, ale samozřejmě i Pohádku.

20.06.2019 07:49:03dát kritice tipSilene

Jiří, nejde mi o spor, to v žádném případě, jen mě upřímně mrzí ona plošnost, která právě mnohé nuance opomíjí.

Omlouvám se, že jsem nedopatřením neodeslala avízo výše, doplňuji tedy nyní.

20.06.2019 07:44:32dát kritice tipSilene

S dovolením příkladná klasika, o níž myslím není pochyb. 

(BáSnění Lenky Šestákové)

U poezie pro děti není plošný automatický předpoklad samodětské recitace, pokud s takovým přínosem počítáme, samozřejmě vstřícně upravujeme volbu předmětných kusů, přesto i tehdy můžeme narazit na velmi zdatné interprety :).

20.06.2019 07:34:00dát kritice tipa2a2a
redaktor poezie

Silene, pokud jsem napsal krátká pro děti, pak mám na mysli fakta, že děti mají tendenci se tyto textíky učit nazpaměť, navíc krátké texty jsou obsahově hutnější a nevyžadují delší soustředěnou pozornost, která u malých předškolních děti díky jejich hravostí bývá problém. 

20.06.2019 07:00:28dát kritice tipSilene

Upřesněme to, prosím - obsah definice zahrnující adjektivum "krátká" sluší poezii pro nejmenší děti, a ani to není výlučnou pravdou. V tomto bodě musím nesouhlasit, jinak je to prima.

19.06.2019 23:20:56dát kritice tipa2a2a
redaktor poezie

Tak má vypadat poezie pro děti - krátké, rytmicky dokonalé, ale hlavně a především srozumitelné a současně poučné, provokující dětskou zvídavost.

19.06.2019 13:55:48dát kritice tipSilene

S kvítky je to püntklich :).

19.06.2019 13:17:19dát kritice tipfialka...

Silene,  těší mne, že se ti líbí.  Zjara se hodí spíš kvítky. Děkuji za dobrý postřeh. :-)

19.06.2019 08:02:55dát kritice tipSilene

fialko tečkovaná, tvá medová básnička je opět překrásná, špičková a špíčková, tedy krásně vypečená jako byla ta vlčím mákům zasvěcená. Nádherně se recituje a dětský ohlas zaručen, ovšem to víš, máš jistě sama prověřeno.

Takže - 

že sis dala do arény, snažně hledám nějaké vosičky a - našla jsem dočista maličké třepetat se kol květů - vážně je chceš mít dvakrát? Na jaře i v létě?

Není to v nepořádku, každý tvar je navíc poučně jiný (funkční trénink skloňování, chech, tím logopeda potěšíš), neber má slova za výtku, jen se ptají, k vůli tobě. Vosíci jsou milí a užiteční:). 

Tleskám!

18.06.2019 20:52:15dát kritice tipfialka...

Kočkodane děkuji za vtipnou říkanku. Pěkné rýmy. :-)

18.06.2019 19:57:38dát kritice tipKočkodan
V restauraci U Jablůňky
nabízejí chutné truňky,
Zdenda pilně jako včelka
lije si je do hrdélka.

Jaro, léto, podzim, zima,
„ještě jedno§“ pořád hřímá,
vestu hyzdí vady flíček,
je to místní notoriček.

Aby pil, jen proto žije,
promile má mnoho v žíle,
játra kdysi včelaře
štěstím zrovna nezářej…

Tvému dílku a rozumným konzumentům alkoholu zdar. :-)
18.06.2019 17:12:47dát kritice tipfialka...

Vesuvanko, těší mne a moc děkuji :-)

18.06.2019 16:44:05dát kritice tipvesuvanka

Pilná včelička, milá básnička :-))) TIP

18.06.2019 14:22:43dát kritice tipfialka...

Muamarek -  děkuji za milé verše a pochvalný komentář :-)

18.06.2019 14:06:26dát kritice tipMuamarek

 

 Čím jsou včelky známé? Pílí

sekyry nemají, pily

žebříky a ani vozy

Přesto stále někde lozí

 

 Včela dělá, nenadává

celá šťastná, že je zdravá

Z květu na květ, trpělivá

s loukou kolem vlastně splývá...

 

 Pěkné, hravé , inspirující...

 Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.