Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 429 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky (1. 8. 2019)

+2 neviditelných
Sálající vášeň
datum / id20.08.2019 / 498487Vytisknout |
autorPuškyn
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno75x
počet tipů2
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Sálající vášeň

 

Básníci bývají velmi citliví. Jejich umělecká duše přímo překypuje touhou sdělit celému světu své nejniternější pocity, zvláštní je pouze to, že tak činí tou nejméně pochopitelnou formou. Dokonce i klínové písmo starých Sumerů bývá pro pochopení zaznamenaných myšlenek méně náročné na analýzu.

Dvě lesbické přítelkyně, kterým budeme kvůli utajení říkat Lenka a Marta, se již dlouho rozhodovaly, jestli o své orientaci uvědomí okolí, což bylo zbytečné, už dva roky je polovina vesnice pozorovala v parku dalekohledem a ta druhá polovina jim to zakazovala. Nakonec se rozhodly dát to svému okolí najevo básní, kterou společně vydaly v místním časopise Rolník.

 

Marta a Lenka

Pocitově

 

Matoucí mlha,

sněhobílý plášť,

a zdánlivá samota,

co do tmy se propadá bez tebe.

 

Následující měsíc obě hledaly v očích sousedů náznaky pochopení. Jenomže realita krutého přízemního života básníky vždy ztrestá.

„Tak co, Lenko, ještě pořád nechceš chlapa?“ zeptal se jí krmič Jára pár dní po uveřejnění.

„Je to jen zdánlivá samota“, mrkla na vedle stojící Martu Lenka. "Třeba to tak vůbec není. Takže tobě se ta báseň líbila?“

„Jaká báseň?“ opáčil Jára. „Večer je zábava ve Lhotě, napadlo mě, že bys možná po dvou skleničkách změnila názor.“

A tehdy Lenka s Martou pochopily, že sdělovat svému okolí cokoli formou básní je nesmysl a zažádaly si rovnou o registrované partnerství.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

21.08.2019 09:15:52dát kritice tipCalifornia Memory

á jé... to neměly dělat, holčiny, to je ještě horší na vesnici, ukázat hrdost.. měly je prostě nechat být. Nebo postavit ve vesnici rozhlednu, dětem místo koledy na Štěpána rozdávat dalekohledy a paní starostce poslat anonymně lorňon..

V životě bych do toho na vesnici nešla. Vůbec bych už do takovejch svazčitejch věcí nestrkala nikdy nos. Ani se třema novejma závazkama ne. Ani kdyby byli adoptovaný z Afriky.

20.08.2019 17:04:40dát kritice tipBuchárek

Máš potenciál. Tadys tu hořkost v sobě hodně potlačil, odměním tě šlehnutím biče do vzduchu. Tedy hořkost - pocit, jak ti někdo ublížil: do pětatřiceti to lze ze sebe dostat běžným životním neštěstím, vejš pak donutí už jen desetiletka gulagu. Ale pak bys psal! Totiž máš víc jak potenciál, možná talent?Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.