Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 429 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky (1. 8. 2019)

+11 neviditelných
Jeroným Pinďour
datum / id26.08.2019 / 498654Vytisknout |
autorPuškyn
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno42x
počet tipů0
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Jeroným Pinďour

 

 

Jeroným Pinďour se cítil velmi osamělým. Bylo to způsobeno tím, že jako spisovatel nebyl úspěšný. Napsal šestnáct románů a tři novely (všechny romány byly o něm a ty novely taky), ale nakladatelé ho ignorovali. Naprosto netušil, že nemá ani za mák talentu, proto považoval svůj neúspěch za spiknutí Osudu. A čím víc ho nakladatelé odmítali, tím víc knih plodil.

Pracoval jako kritik prózy na literárních serverech a za svou úmornou práci nepobíral vůbec žádný plat. Jenomže on to i přesto za práci považoval, takže bylo velice obtížné o tom s ním jenom diskutovat. Duševní rozpoložení nepochopeného génia je vždy nevyzpytatelné.

Jeroným přes den kritizoval jiné spisovatele, přičemž spadeno měl především na ty, kterým nějaká kniha vyšla. Nebál se dokonce obouvat do slavných jmen minulosti, několikrát zlehčil i Dickense (zejména kritizoval jeho stařecký plnovous) a Haška (vadilo mu, že zemřel bez zjevné příčiny). V noci pak pracoval na svém sedmnáctém románu o sobě, který hodlal po dopsání uložit do šuplíku k těm předchozím.

A jako každý nepochopený génius i on nakonec dostal šanci, dozvědět se něco o sobě. V záchvatu intelektuálního běsnění napsal zdrcující kritiku Egypťana Sinuheta. Vadila mu především slabá angažovanost (jde pouze o patnáct knih, on sám přece napsal šestnáct) a chabý obsah (všechno na jedno brdo). Z Akademie věd mu následně přišla odpověď od profesora Zuchara, která zněla: Vážený pane kolego, nejbližší psychiatrickou léčebnu najdete v Praze Bohnicích, Ústavní 91/7.

Jeroným celou tuto epizodu obohatil o pěstní souboj s váženým profesorem (který vyhrál, protože pan profesor byl na vozíku) a následně vše vložil do svého sedmnáctého románu, ve kterém v závěru vystupuje jako obhájce jediné literární pravdy, moudrý a nezastavitelný.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

K tomuto dílu není zatím žádný komentář.

Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.