Na Písmáku publikuje 50 tisíc autorů, 429 tisíc textů, 5 miliónů názorů

Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Registrace
Zapomenuté heslo

Novinky (1. 8. 2019)

+2 neviditelných
Taková normální Amálie
datum / id28.08.2019 / 498705Vytisknout |
autorPuškyn
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno106x
počet tipů3
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Taková normální Amálie

 

Být umělcem je poslání. Poslání nabádat široké masy k estetice, ať se jim to líbí, nebo ne. Takový zedník, kráčející ráno do práce míchat maltu, by měl mít taktéž možnost, potěšit se z daktylského hexametru. A od toho jsou tady naši milí poetové. Jen doporučuji onoho zmíněného zedníka ráno nezastavovat a nepokoušet se mu deklamovat své verše, mohlo by to špatně skončit.

Amálie Vláčná milovala dvě věci. Sebe a své básně. Její básně šly vždy až na dřeň, jak to sama charakterizovala, aniž by věděla, co to je dřeň. Samo sebou tvořila vždy volným veršem, tak se dají niterné pocity vyjádřit nejlépe. Pro lepší představu uvedu jednu z jejich nejpovedenějších:

 

Nepopsatelně

 

Sakrální ticho

Nikolivěk navěky znějící

Zadírá se do věčnosti lásky

 

Amálie úplně přesně nevěděla, co chtěla svými verši sdělit, ale to není podstatné. On už se vždy najde někdo, kdo napíše: „Paráda!“, „Ty to umíš procítit“, nebo jen „Jupí!“

Důležité jsou výsledky! Amálie si totiž bystře povšimla, že jakmile píše jen tak, aniž by tím cokoli myslela, hlavně když beze smyslu používá efektně znějící nezvyklá slova, dostává mnohem víc tipů, než když u tvorby přemýšlí. A pokud je její báseň úplně zmatená a je zcela nemožné z ní cokoli pochopit, přijdou i výběry.

Nikdo neví, proč tomu tak je, ale že to tak je ví každý, kdo si někdy přečetl cokoli ze Zlatého výběru. Snad nám to milí redaktoři jednou vysvětlí.
Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

29.08.2019 18:38:10dát kritice tipCalifornia Memory

pobavils ;)

29.08.2019 10:10:39dát kritice tipHnětač smyslu

A nepřístojné komy maž, tak nejlépe předvedeš osobní integritu. Správně činíš, tak tak.

29.08.2019 10:05:30dát kritice tipUmbratica

Myslím, že dnešní umělci široké masy k estetice rozhodně nenabádají. 

28.08.2019 10:00:05dát kritice tipqíčala

Jsou tam pecky náhodou! I. Ale vůbec si mě nevšímej, jen jdu kolem ...Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.